10 domácích rad na nachlazení

Konec zimy a začátek jara s sebou přináší nejenom radost z postupného oteplování, ale často s nimi přichází i méně příjemné nachlazení. Náhlé změny teplot občas naše tělo prostě nezvládá. Necítíte se dobře, máte kašel, rýmu, bolí vás v krku a strávit dvě hodiny v čekárně u lékaře se vám prostě nechce. Existuje způsob, jak si s mírným nachlazením poradit i doma?

Nachlazení. Co vlastně ten termín znamená? Jedná se o lidový název pro infekci způsobenou nejčastěji viry, zahrnuje onemocnění horních i dolních dýchacích cest včetně teploty. Nepříjemné pocity nám způsobuje zánět sliznic. A protože spolu všechny části souvisejí, počítejte s tím, že pokud máte rýmu, vzápětí se vám dostaví i nepříjemná bolest v krku a kašel. Zvýšená teplota však není nutností.

1. HODNĚ TEKUTIN
Jednou z nejdůležitějších zásad je neustálý příjem tekutin. Tím své tělo chráníte před vstupem další infekce a navíc mu pomáháte se vyrovnat s tou stávající. Pozor si dejte na kofeinové nápoje, jako jsou káva, silný černý čaj a další. Ti totiž váš organismus naopak odvodňují. Stejně tak alkohol vám v tomto případě příliš nepomůže. Proto raději pijte horké čaje, nejlépe bylinné. Uvařit si můžete i vývar. Silný kuřecí vývar vás posílí a pára z něj uvolní ucpaný nos.

2. ODPOČÍVEJTE
Pokud můžete, přispěte si, nebo se alespoň snažte trávit co nejvíce času v posteli a odpočívat. Kvůli rýmě a kašli se totiž v noci příliš nevyspíte, tak budete přes den potřebovat doplnit enegii. Nedostatek spánku prokazatelně oslabuje náš imunitní systém, a proto pokud můžete, zdřímněte si i přes den.

3. VSAĎTE NA ZÁZVOR
Skoro až zázračné účinky zázvoru při nachlazení jsou pravdivé. Připravte si třeba zázvorový čaj s medem a citrónem, je to poměrně jednoduché. Zalijte pár plátků oloupaného zázvoru horkou vodou, nebo z něj vylisujte šťávu. Po chvíli, když čaj zchladne, aby se dal pít, ho doplňte citronem a medem a zvolna popíjejte. Druhou možností je připravit si zázvorový nápoj s kořením. Ke dvěma lžičkám strouhaného zázvoru a špetce mleté skořice přidejte tři hřebíčky. Přelijte dvěma šálky vařící vody a do každého přimíchejte lžíci medu. Hřebíček působí jako antiseptikum, zázvor a skořice mají protizánětlivé účinky.

4. JEZTE ČESNEK
Hned při prvních příznacích nachlazení snězte dva až tři stroužky česneku po dobu dvou dnů. Jestli se však bojíte, že vám bude zapáchat z úst, řešením jsou česnekové tablety. Vyzkoušet můžete i česnekovou mixáž. Stačí 2 až 3 stroužky česneku rozmixovat v 50 ml vody. Tu potom vypijete a zapijete ji 200 až 300 ml červeného vína ohřátého zhruba na 40 °C. Pak si lehnete do postele, zabalíte do peřiny a pořádně se vypotíte.

5. PŘIPRAVTE SI CIBULOVÝ ČAJ
Na kašel a průdušky pomáhá cibule. Jednou z možností je takzvaný cibulový med. Cibuli nakrájejte na kostičky, zalijte medem a nechte v lednici do druhého dne. Cibule pustí šťávu a tou si oslaďte svůj čaj. Pomůže vám i čerstvá cibule nakrájená na talíři, kterou postavíte poblíž vaší postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Na zlepšení odkašlávání můžete vypít cibulový vývar. Dvě oloupané pokrájené cibule zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 15 minut. Sceďte a doslaďte medem. Zjemnit vývar můžete trochou mléka nebo lžičkou másla. Další varianta nápoje je bez mléka či másla, zato se skořicí, hřebíčkem, zázvorem, které přidejte do vaření. Dochutit ho na závěr můžete ještě citronem. Měli byste jej užívat dva až třikrát denně, uleví vašemu dýchání, zlepší odkašlávání.

6. KLOKTEJTE VINCENTKU
Ráno jste se probudili a zjistili, že nemůžete mluvit? Na hlasivky vyzkoušejte vincentku. Ohřejte ji s mlékem v poměru půl na půl. Aby se účinek zvýšil, povařte v nápoji i cibuli. Další možností je minerální vodu jen tak popíjet, kloktat nebo inhalovat samotnou 2x denně před jídlem.

7. VYZKOUŠEJTE MEDVĚDÍ MLÉKO
Takzvané medvědí mléko je pouze pro dospělé, protože obsahuje alkohol. Vhodné je ho použít při počátečních příznacích nachlazení. Pak už alkohol raději vynechte. Recept je jednoduchý: Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer.

8. UVAŘTE SI KŘEN S MEDEM
Věděli jste, že křen má kromě vysokého obsahu vitaminů a minerálů i dezinfekční a antibiotické účinky? Stačí, když čerstvý kořen křenu najemno nastrouháte a smícháte s přibližně stejným množstvím medu. Tuto směs pak důkladně promícháte a jíte po lžičkách během dne. Většinou tři až pět lžiček za den je ideální dávkování. Pak ale nesmíte nějakou dobu pít. Křen totiž umí rozpustit hleny a zničit bakterie, které v nich žijí. Nižší dávky poslouží jako prevence na posílení imunity.

9. NOSNÍ SPRCHA
Nahromaděný hlen a prach v nosních dutinách můžete odstranit jejich výplachem. Jedná se o jogínskou techniku „džala néti“, kdy se jednotlivé nosní dírky propláchnou slanou vodou. Pro tuto metodu se používá speciální konvička zvaná néti. Pokud ji ale nemáte, můžete například použít pohárek na popíjení lázeňské vody, nebo si nádobu vyrobit z PET lahve. Zakončení hubičky však musí přesně zacpat nosní otvor. Konvička se naplní vlažnou vodou, na půl litru až litr vody se přidá jedna lžička soli. Jemně si zasuňte hubičku nádobky do jedné nosní dírky, nakloňte se nad umyvadlo či vanu a skloňte hlavu k jedné straně. Jak vodu lijete do horní nosní dírky, voda díky gravitaci projde nosními dutinami a okolo nosní přepážky začne vytékat druhou nosní dírkou ven. Když se nádobka vyprázdní, konvičku odložte a vyfrkejte zbylou tekutinu. Celý postup pak opakujte opačným směrem. Důležité je mít po celou dobu výplachu ústa otevřená, ať už jimi dýcháte, nebo ne, jinak by se voda mohla dostat do uší.

10. NAVŠTIVTE LÉKAŘE
Ačkoliv vám tyto rady mohou ulevit od nepříjemných pocitů při nachlazení a při mírných obtížích ho dokonce i zapudit, nejedná se o lékařské rady. Jsou to osvědčené domácí postupy, které však nemohou nahradit lékaře. Pokud se tedy cítíte velice špatně, a domácí léčba nezabírá, a nemoc trvá dlouho, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Některé léky ani ty nejlepší potraviny nedokáží nahradit.