Autem, autobusem, nebo letadlem?

Slunce, písek, koupání. Dovolenou už máte vybranou, letos pojedete k moři. Máte zvolenou i zemi. Jak se tam ale dopravíte? Je pro vás výhodnější auto, autobus nebo letadlo? Roli hraje cena, pohodlí i vzdálenost. Rozdíl je i v tom, pokud cestujete s dětmi, sami, nebo v páru. Tak rozmýšlejte, léto se blíží!

Vybrat si, jakým dopravním prostředkem letos pojedete na dovolenou, není jednoduché. Roli hraje hned několik faktorů. Rodiny s malými dětmi většinou volí cestu autem, protože stejně nechtějí cestovat na dlouhé vzdálenosti. Navíc každý zná, že když rodina jede na dovolenou, má tolik zavazadel, jako kdyby se stěhovala. A proto je jednou z výhod velký kufr auta. Pro ty, kteří necestují příliš daleko a chtějí ušetřit, je nejvhodnější autobus. Nevýhodou je však menší pohodlí a nemožnost si určit, kdy zastavíte. Poslední možností je letadlo. Je nejlepší na dlouhé vzdálenosti, šetří čas, ale do některých destinací jsou letenky poměrně drahé. To vše a ještě mnohem víc je třeba zvážit, než se vydáte na cestu, nebo než si vyberte zájezd.

S MALÝMI DĚTMI JEĎTE AUTEM
Cestování autem je výhodnější především pro rodiny s malými dětmi. Mohou totiž dělat přestávky tak často, jak sami potřebují. Děti příliš dlouho nevydrží sedět na jednom místě, a tak je dobré je nechat se občas protáhnout. Stejně tak potřebují častěji na záchod. Mladší osazenstvo také na silnici trpí nevolností a autobus vám nebude zastavovat úplně pokaždé. „Skvělá varianta je to také pro cestující, kteří nechtějí strávit dovolenou na jednom místě, proto si koupí zkrácený pobyt a zbytek času navštěvují další místa v zemi,“ vysvětluje Lucie Rozmarinová z cestovní kanceláře. Finačně se to pak podle ní příliš nevyplácí párům, nebo těm, kteří cestují sami. Čím méně lidí v autě cestuje, tím vyšší je pak cena za benzin. Výhodou také je, že si do auta můžete sbalit cokoliv, co se vám tam vejde. Nejste omezeni zavazadlovým prostorem jako v případě autobusů a letadel.

AUTOBUSEM RADĚJI KRATŠÍ CESTY
Pokud se rozhodnete vyrazit k moři autobusem, určitě nějaké ty koruny ušetříte. Dopředu si ale rozmyslete, jak dlouhou cestu budete muset absolvovat. „Nevýhoda je určitě v malém pohodlí, většina autobusů nemá dostatečný prostor na nohy a cestování delší než 12 hodin může být pro někoho velmi nepříjemné,“ říká Rozmarinová. Je to ale bezpečnější varianta pro ty, kteří si zatím netroufají jezdit autem na tak dlouhé vzdálenosti. Ztrácíte veškerou zodpovědnost za řízení a vozidlo. A protože většina zájezdů jezdí přes noc, můžete se jednoduše natáhnout, jak vám sedačka dovolí, a celou cestu spát. Většina autobusů je dnes už moderně vybavených, s klimatizací, záchodem i automatem na kávu či čaj. I zastávky mají řidiči naplánované tak, aby se cestující mohli chvilku projít a protáhnout.

V LETADLE UŠETŘÍTE ČAS
Letadla jsou většinou pohodlnější a bývá v nich více prostoru, v ceně letenky občas bývá i občerstvení. Samozřejmě záleží, s jakou společností letíte. Pokud si koupíte letenky u nízkonákladových společností, s větším místem, ani obědem příliš nepočítejte. Cestování vzduchem vám ale ušetří spoustu času. „Například do Řecka trvá cesta letadlem cca 2 hodiny, což je oproti 24 hodinám v autobuse dost výrazný rozdíl,“ potvrzuje Rozmarinová. Kratší čas se ale zase odrazí na ceně, která je podstatně vyšší než u ostatních dopravních prostředků. Pokud máte ale cestu naplánovanou dopředu, můžete si letenky koupit už dříve za výhodnější cenu. Vždy ale myslete na to, že letiště většinou bývají ještě daleko od místa vaší dovolené. Proto je třeba do ceny započítat i přepravu z letiště, která občas může být drahá a trvat dlouho. Obzvlášť, pokud cestujete přes celé město. Zdržet vás mohou i bezpečnostní kontroly na letištích. Problémem u některých cestujících může být i strach z letadel. Spousta z nich si je ve vzduchu nejistá a některým bývá zle. Z toho důvodu někteří volí raději delší cestu autobusem než rychlejší let.

ŘIĎTE SE PODLE VZDÁLENOSTI
U které destinace zvolit ten správný dopravní prostředek? Do zemí, které jsou do dvanácti hodin daleko, se doporučuje jet autobusem, nebo autem. Na delší vzdálenosti a dovolenou mimo Evropu je lepší zvolit letadlo. „Cestování autobusem je vhodné do destinací, jako je Chorvatsko nebo Itálie, na delší vzdálenosti – Řecko, Španělsko, se již doporučuje letadlo,“ radí Rozmarinová. Avšak i do zemí, které jsou dále jak půl dne cesty, můžete cestovat autem. Někteří řeší dlouhé cestování tím, že když je řidič unavený, přespí v místním motelu, nebo si postaví stan v blízkém kempu. Existují i tací, kteří spí pod širým nebem na parkovišti nebo přímo v autě. U některých vozů jdou sedačky sklopit úplně, takže přespání nemusí být natolik nepohodlné. Dobré je si ale přespání v autě předem vyzkoušet.

ROLI HRAJE I BEZPEČÍ A EKOLOGIE
Podle statistik je stále nejbezpečnější dopravou ta letecká. Úroveň bezpečnosti se od roku 1946, kdy se statistiky začaly vést, díky technologiím neustále zvyšuje. Pravděpodobnost nehody připadá na jeden z 50 milionů letů. Pravděpodobnější tedy je, že cestou na letiště budete mít autonehodu na parkovišti. Jízda autem je oproti letadlu asi šedesátkrát nebezpečnější. Stejně tak i u autobusu máte větší šanci, že se vybouráte, avšak rozdíl už není tolik veliký. Na druhou stranu letadlo je nejméně ekologickým způsobem, jak se někam dopravit. Na spočítání, kolik emisí svou cestou vypustíte do ovzduší, existují na internetu speciální kalkulačky. Například cestu mezi Prahou a Stockholmem kalkulačka spočítala pro letadlo 400 kg emisí na pasažéra, pro auto 400 kg na vozidlo.

CHCETE UŠETŘIT? ZKUSTE AUTOSTOP
Pokud vás čas netrápí a chcete zažít trochu dobrodružství, můžete zkusit stopovat auta. Rozhodně tím ušetříte hodně peněz, které byste jinak dali za dopravu. Ovšem stopovat se dá jen v menším počtu pasažérů. Nejlépe, pokud jste sám, nebo dva. Ve dvou je však stopování přece jen o něco bezpečnější. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že vám zastaví hned první auto a doveze vás na místo, kam potřebujete. Většinou trvá, než vás někdo sveze a posune vás jen kousek k vašemu cíli. Takže dovolená, kterou jste naplánovali na týden, se vám klidně může protáhnout na týdny tři. Jste tedy výhradně odkázáni na pomoc a solidaritu druhých. V některých zemích stopařům zastavuje každé druhé auto, jinde vám nezastaví vůbec nikdo.