Chraňte svůj dům proti zlodějům

Mnozí z nás se doma cítí nejvíc v bezpečí. Chránit svůj domov je však potřeba, i když nejste uvnitř. Opuštěné obydlí je lákadlem mnoha zlodějů. Nesoustředí se však jen na schované úspory. Některé z nich zajímají hlavně doklady. Lepší a dražší zámek sice ztíží jeho práci, ale úplně ho nezastaví. O tom, co se u vás doma děje, zjistíte díky elektronickému zabezpečení. Alarm upozorní na nevítaného návštěvníka a s pomocí kamery ho můžete identifikovat.

Sedíte v práci v kanceláři, jako každý den. Najednou vám na mobil přijde SMS. V tu chvíli vás všechno ostatní přestane zajímat. Píše vám alarm. Host, kterého nikdo nepozval, je u vás doma. A chystá se vás vykrást.

ZÁMKY A MŘÍŽE NEJSOU PŘEKÁŽKOU
Existují dva způsoby, jak si zabezpečit své obydlí – mechanický a elektronický. Speciální zámky, mříže, bezpečnostní fólie, nebo jiné mechanické překážky se však dají překonat. Elektronická zábrana sice zloděje nezadrží, ale alarm informuje majitele, že je někdo uvnitř domu. Mezi nejjednodušší patří alarmy, které ohlásí příchod zloděje sirénou nebo výstražným světlem. Ty dnes už však nejsou běžné. Většinou alarm pošle zprávu nebo prozvoní majitele na jeho telefon. Ten potom může zavolat policii nebo bezpečnostní agenturu. „Nebezpečné je jít si to prověřit sám. Lidé si ani neuvědomí, že ohrožují svůj život. Takový vyrušený zloděj může zareagovat jakkoliv,“ říká odborník na zabezpečovací systémy Jan Chmelař.

NEČEKEJTE, AŽ VÁS VYKRADOU
Podle něj si padesát procent jejich zákazníků zabezpečí byt až potom, co je vykradou. Z nich deset procent přijde až když je zloděj navštíví podruhé. Druhá polovina pak chodí kvůli prevenci a třicet procent z nich nemá zabezpečený jenom svůj dům, ale i kancelář nebo chatu. „Je dobré to nepodceňovat. Spousta lidí považuje alarmy za luxus, ale vypáčit zámek dnes není problém. Zloděj se k vám dostane a vy o tom ani nevíte,“ říká Chmelař. Elektronický systém hlídá jak pohyb osob, tak otevření dveří. Současně slouží i jako protipožární.

KOLIK INVESTUJETE?
Než si necháte zabezpečit dům, v první řadě byste si měli rozmyslet, kolik peněz chcete investovat. Cena zabezpečení třípokojového bytu začíná na patnácti tisících. Za rodinný dům utratíte od pětadvaceti do šedesáti tisíc. Částka zahrnuje základní elektronický systém i jeho instalaci. Každá firma by vám však měla dopředu zadarmo spočítat, kolik vás zabezpečení vašeho obydlí bude stát. Kupovat si alarm sám na internetu nebo v supermarketu za výhodnou cenu se vám může vymstít. Nemáte totiž jistotu, jestli alarm správně funguje.

OSLOVTE VÍCE FIREM
V druhé řadě je potřeba nechat si udělat nabídku od více firem. Každý podnik je potom důležité si prověřit, zjistit, jaké má zkušenosti. Dobré je si pročíst alespoň reakce na internetu. „Člověk by měl zjistit, jak dlouho firma existuje na trhu a kolik toho reálně namontovala. Nejlepší je se přímo podívat na systém, který instalovala,“ vysvětluje Chmelař. Průměrná instalace zabere čtyři až osm hodin, záleží na náročnosti systému.

ZLODĚJI KRADOU I DOKLADY
Alarm nestačí nainstalovat jen do předsíně. To by stačilo pouze v tom případě, pokud by se zloděj nemohl dostat do domu jinudy, například obývacím pokojem. Právě zde lidé schovávají nejenom úspory, ale i doklady. „Peníze se dnes už tolik nekradou, spíš doklady a rodinné cennosti,“ potvrzuje Chmelař. Pokud se tedy montuje systém, vybírají se nejohroženější místnosti.

ALARMY INSTALUJÍ PODLE RIZIKA
Firma vám zhodnotí, ve kterých pokojích je největší riziko vniknutí člověka a podle toho bezpečnostní systém nainstaluje. „Nejvíce zabezpečené jsou vstupní prostory, zádveří, nebo boční, technické vstupy. Většinou se dává i do obývacích pokojů a ložnic. Někteří zákazníci chtějí zavést systém všude, v tom případně jde však cena nahoru,“ sděluje Chmelař.

KAMEROVÝ SYSTÉM JAKO PREVENCE
Kromě alarmů si můžete pořídit i kamery, které však slouží spíš jako prevence. Existují i pouhé imitace kamer, které ale člověk může už i na dálku poznat. Klasické kamerové systémy jsou monitorovací – v televizi nebo na počítači vidíte, co se děje na druhé straně domu. Nebo je možné systém propojit přes internet a sledovat odkudkoliv. Případné záběry potom poslouží jako pomoc pro policii. Zloděje tak může někdo indetifikovat.

CENA SE MŮŽE LIŠIT
I kamerový systém musí namontovat někdo zkušený. Jinak se vám může stát, že kamera pořídí nepoužitelné záběry. Na internetu ho koupíte za osm až dvanáct tisíc, ale nemusí být kvalitní. Firma vám ho nainstaluje od pětadvacet tisíc, mají však již ověřené značky. Tady se cena může hodně lišit, záleží na vašich požadavcích a kvalitě systému.