Detoxikací očistíte své tělo

Stres, znečištěné životní prostředí, chemicky upravené jídlo, nevhodná kosmetika, málo zdravého pohybu a zároveň nedostatek odpočinku, cigarety, alkohol, příliš mnoho kofeinu – naše detoxikační orgány to s námi rozhodně nemají jednoduché. Mohli bychom jim jednou za čas trochu pomoci. Už jste někdy zkusili detoxikaci vašeho organismu? Pokud nevíte, jak na to, rádi vám poradíme.

Jak poznáte, že vaše tělo potřebuje detoxikaci? Většinou to zjistíte poměrně lehce – jste neustále unavení, bez nálady a problémy vám dělá vaše trávení. Trpíte častým pálením žáhy, plynatostí, zácpou, nebo naopak průjmem. Máte zkrátka pocit, že je potřeba se sebou něco udělat, něco změnit, třeba právě stravování.

DETOXIKACE ZBAVÍ TĚLO ŠKODLIVÝCH LÁTEK
Detoxikace organismu je v podstatě očista těla. Jedná se o metodu, která se využívá už tisíce let. Při detoxikaci čili očištění se organismus zbavuje škodlivých látek, které mu brání, aby mohl správně fungovat. „Správná detoxikace je tedy cesta k obnově rovnováhy organismu, kdy se tělo zbavuje nahromaděných toxinů – látek, které mají škodlivé účinky a vedou k hormonální nerovnováze a z ní plynoucím zdravotním problémům (alergiím, nadváze, vysokému krevnímu tlaku, zvýšené propustnosti střev, špatnému krevnímu obrazu, celkové slabosti apod.),“ vysvětluje Táňa Wasserbauerová z poradny výživy Wážka. Detoxikace je tedy prospěšná z hlediska správné funkce našeho organismu, celkového zdraví a vitality. Funguje jako léčebná kúra v řadě zdravotních obtíží.

KDY JI PODSTOUPIT?
Přirozená detoxikace probíhá v těle stále. Toxiny jsou vylučovány prostřednictvím orgánů – jater, ledvin a střev. Pokud však neprobíhá, jak by měla, je potřeba, abyste jí trochu pomohli. Podstoupit byste ji měli jako léčebnou kúru v době nemoci, případně jako prevenci.

MODERNÍ DOBA JE PLNÁ PESTICIDŮ A TĚŽKÝCH KOVŮ
Správná detoxikace spočívá ve vyvážené a kvalitní stravě, správném pohybovém režimu a celkové relaxaci. Jde o jakési spojení těla i mysli. Při dodržení zdravého životního stylu bychom detoxikaci vlastně ani neměli potřebovat. Zdravý (detoxikovaný) organismus bychom měli mít od narození po celý život. „Moderní doba je však naneštěstí plná škodlivých látek v podobě těžkých kovů, pesticidů a dalších aditiv v potravinách i kosmetických přípravcích, radiace z mobilních telefonů a PC, cigaretového kouře apod.,“ uvádí Wasserbauerová. To vše má vliv na hormonální nerovnováhu a znečištění organismu. Při aplikaci a volbě (typ a délka) detoxikace je třeba vycházet z aktuálního zdravotního i výživového stavu jedince. Je nutné při něm respektovat mnoho faktorů – od dosavadního jídelníčku, až po míru stresu i prostředí, ve kterém žije.

DRUHY DETOXIKACE
V tom správném slova smyslu se detoxikace (v tomto případě lépe řečeno půst) může dělit do dvou základních kategorií: 1. na základě toho, co je při půstu dovoleno, 2. podle délky četnosti – přerušované půsty (12, 16 a 20 hodinové), delší půsty, prodloužené půsty. Po tuto dobu nic nejíte ani nepijete. Během půstu je obvyklá bolest hlavy, tělo tak reaguje na nedostatek cukru. Optimální je, když začnete půst večer – spánkem. Po skončení půstu myslete na to, abyste se hned nepřejedli. Běžná detoxikace souvisí především se změnou životosprávy – obzvláště pak změnou stravy. Avšak příliš nekombinujte – vyberte si jednu metodu a té se držte. Než začnete s další, dopřejte si čas, aby si tělo zvyklo na změny.

DOPLŇUJTE ZÁKLADNÍ MINERÁLNÍ LÁTKY A VITAMÍNY
Při očistě organismu nezapomínejte doplňovat základní minerální látky a vitamíny – především hořčík, vápník, vit. C, Fe, omega 3 mastné kyseliny a vlákninu. Vždy ale záleží na typu a délce detoxikace, které z látek je potřeba doplnit. „Doporučené a povolené v detoxu jsou: zelený čaj, skořice, káva, chia či lněná semínka, kokosový olej, jednodruhové bylinky všeho druhu (skořice, máta, meduňka, bazalka, koriandr, …),“ říká Wasserbauerová. Do vody potom můžete přidat limetku, citron, jablečný ocet a himálajskou sůl. Základem procesu detoxikace je zdravá strava, stejně jako i ovoce v syrovém stavu pro svůj vysoký obsah vlákniny a vody. Konzumace zeleniny do zdravé stravy také patří, avšak detoxikace ji přímo nevyžaduje. Vhodné jsou například: mrkev, červená řepa, zelí, celer, cibule, brokolice, špenát, okurka. Zdravá strava musí obsahovat také luštěniny, jako jsou například čočka, cizrna, fazole a hrášek, i dostatečné množství obilovin a vlákniny – hnědou rýži, proso, pohanku a další. Abyste doplnili vitamín E a esenciální mastné kyseliny, jezte ořechy a různá semínka. Detoxikace bude účinnější, pokud se v jejím průběhu používá olivový a sezamový olej, protože tyto oleje podporují správnou stimulaci krevního oběhu. Zdravá strava během detoxikace by neměla obsahovat: mléčné výrobky, červené maso, pšenici, pečená jídla, sušené ovoce, cukr z řepy (rafinovaný bílý cukr), bílé pekařské výrobky, sladkosti, moučníky ani čokoládu.

NA CO SI DÁT POZOR?
Správně cílená detoxikace je skvělým terapeutickým „nástrojem” při mnoha zdravotních obtížích (tělesných i duševních). Avšak i při detoxikaci organismu je nutno postupovat velmi obezřetně a postupně tak, aby se náš organismus nedostal do tzv. metabolického šoku. „Může se tak stát především u jedinců, kteří bez jakýchkoli znalostí začnou experimentovat (např. se rozhodnou z dosavadního nevhodného způsobu stravování a celkového životního stylu podstoupit prodloužený, několikadenní striktní půst, anebo si koupí zázračnou detoxikační dietu přes internet),“ varuje Wasserbauerová. V takovém případě se často organismus dostává do metabolického stresu, při kterém dochází k vyplavení toxických látek a následně poškození zdraví.

DETOXIKACE JAKO MARKETINGOVÝ TAH
Podle Wasserbauerové se detoxikace v posledních několika letech stala spíše marketingovým tahem, kdy je nám těměř na každém rohu nabízena některá ze zázračných detoxikačních diet v podobě drahých koktejlů, čajů apod., které člověku skutečně ublížit mohou. Do detoxikace by se rozhodně neměly pouštět: ženy v těhotenství nebo laktaci, osoby mladší 18 let, ti, kteří trpí vážnou podvýživou nebo podváhou. Stejně tak, pokud užíváte nějaké léky, máte dnu anebo diabetes I. i II. typu, vždy očistu předem konzultujte s lékařem.