Jak bezpečně cestovat se zvířetem v autě?

Máte domácí zvíře, ale jedete na prodloužený víkend. Jediná možnost je dát ho k babičce, ta ale bydlí ve vzdálenější vesnici. Není zbytí, musíte domácího mazlíčka převézt autem. Dejte pozor, abyste zvíře převáželi bezpečně a neohrozili tak nejen jeho život, ale i ten váš a ostatních účastníků dopravního provozu. Za nezabezpečené zvíře vám může hrozit i pokuta.

Jak tedy správně zvířata v autě převážet? A jak se cestuje třeba se psem ve vlaku? Jako všechno v silničním provozu i tohle má svá pravidla. Správný převoz je důležitý hlavně z hlediska bezpečnosti. To je důvod, proč se tomuto tématu věnuje právě například policie.

POLICIE RADÍ, JAK NEOHROZIT SEBE ANI OSTATNÍ
Myslete na to, že auto může být pro zvíře netypickým prostředím, především pak v případě, že ho takto převážíte poprvé. Nemusí být klidné a snadno může rozptýlit řidiče, který by měl pozornost věnovat hlavně řízení. Vystresované zvíře se může například snažit z auta uniknout nebo se nechtěně samo zranit. Policie nedoporučuje v žádném případě převážet zvířata na předním sedadle. Pokud víte, že váš domácí miláček cesty autem snáší špatně, snažte se ho před cestou nějak uklidnit. Vezměte mu nějakou hračku nebo deku, ze které bude cítit domov a svého pána. Pokud se jedná o menší zvíře, můžete využít uzavíratelnou přepravku, i tu je však vhodné připevnit bezpečnostním pásem, nebo umístit na zem za přední sedadla. Při případném prudkém brždění nebo nárazu bude přepravka zafixovaná a neublíží tak ani přepravovanému zvířeti, ani vám. Jestli ale máte dobrmana, labradora nebo dokonce dogu, bude pro vás asi nejlepším řešením kufr. Zvíře je alespoň odděleno od řidiče. Ideální je podle policie tento prostor oddělit ještě mříží.

PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM
Existují i speciální postroje pro psy, které vám umožní ho připoutat k bezpečnostnímu pásu. Takzvané autopásy vypadají prostě jako krátké vodítko, které připnete k bezpečnostním pásům ve vašem vozidle. Popruh pak psa nedrží pouze kolem krku jako běžný obojek, ale obepíná ho i pod packami a na břiše. Běžný výrobek seženete do pár stovek a lze ho samozřejmě použít i pro kočky. Stejně jako běžné bezpečnostní pásy by měly být i tyto ochranné pomůcky testovány takzvanými crashtesty, zeptejte se svého prodejce, zda byl vámi vybraný výrobek testován. Některé levnější varianty s plastovými součástmi totiž náraz nemusí vydržet. Bezpečnější možností tak budou popruhy, které využívají úchytů isofix, stejně jako dětské autosedačky. Sice si za ně připlatíte, ale odměnou vám bude větší bezpečí.

DOPŘEJTE JIM BEZPEČÍ I POHODLÍ
Možností, jak správně a bezpečně domácího mazlíčka přepravit, je hned několik. Můžete využít již zmíněné mříže. Existují ale i levnější varianty. Můžete například nainstalovat mezi kufr a zadní sedadla auta síť. Při výběru dejte pozor na velikost a systém úchytů, ať může zakoupený výrobek opravdu plnit svůj účel a jen nevisí mezi zadními sedadly a kufrem jako nevzhledná záclona. Vyrábí se i závěsná ochranná lůžka. Vybrat si můžete z několika variant a to buď jednosedačkového nebo dvousedačkového lůžka. Instaluje se na zadní sedadlo a nejenže udrží vašeho čtyřnohého přítele na jednom místě, takže vás nemůže rozptylovat od řízení, ale zabrání i znečištění potahů. Navíc obvykle mají taková lůžka i otvor na protažení pásů, takže ochráníte nejen auto, ale především přepravované zvíře. Lůžka bývají univerzální, nemusíte se bát, že by do vašeho vozu nesedělo.

CO PRAVÍ ZÁKON?
Podle zákona o silničním provozu je řidič povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a zároveň zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby. Nic konkrétního tedy zákon vlastně neříká. Nepřikazuje řidičům žádné konkrétní řešení, vyhodnocení situace je tedy na policistovi. Hrozit vám ale může i několikatisícová pokuta.

PROČ ZVÍŘE V AUTĚ ZAJISTIT?
Důležité je přemýšlet nad způsobem přepravy domácích zvířat především z hlediska bezpečnosti. Crashtesty například ukazují, jak moc působí při případné havárii váha psa, která se několikanásobně zvětší. Pes o hmotnosti přibližně 20-35 kilogramů pak působí silou 40násobku své váhy a to při rychlosti pouze 40 kilometrů v hodině. Představte si, jakoby do vás narazil hroch nebo jiné takto obrovské zvíře. Při crashtestech docházelo v takovém případě, kdy bylo zvíře v autě nezajištěno, k naprosté demolici předních sedadel. Zamyslet se je potřeba i nad situací, která může nastat těsně po nehodě. Nezajištěné zvíře se může snažit dostat z auta a způsobit další škody tím, že ještě více naruší dopravní provoz na silnici.

DO VLAKU JEN NĚKDE
Jestli se vám nechce převážet vašeho domácího mazlíčka autem, vezměte ho s sebou vlakem. Přepravit takto můžete psa, ale i jiná drobná domácí zvířata. Za malá zvířata v uzavřených schránkách dokonce nebudete muset ani platit. Alespoň v případě Českých drah. Soukromé společnosti jako Leoexpress nebo RegioJet na palubu svých vlaků zvířata nepouštějí vůbec. Vašemu psovi však ani u Českých drah nemůžete běžně dopřát první třídu. To je možné jenom v případě, že není moc velký a máte na něj uzavíratelnou schránku, ve které vydrží po celou dobu cesty. Podmínkou je také náhubek a vodítko, to ale asi nikoho nepřekvapí. Zaplatíte podle ujetých kilometrů, přičemž tarif se pohybuje okolo 15 korun za 50 ujetých kilometrů. S nabývajícími kilometry už ale cena stoupá méně, za trasu do sta kilometrů tak zaplatíte 20 korun za jedno zvíře. Asistenční, vodicí a služební psi policistů se svezou zdarma, nemusejí mít nutně náhubek a dokonce mohou cestovat se svým páníčkem i v první třídě.

CESTOVÁNÍ ZA HRANICE
Cestování si ale můžete užít i se svým domácím mazlíčkem. Pokud jste se rozhodli, že ještě na podzim vyrazíte na nějaký výlet a nechcete ho nechávat doma, přinášíme pár informací o tom, jak cestovat se zvířetem za hranice. Portál europa.eu informuje o povinnostech řidičů a majitelů domácích zvířat. Na těchto stránkách se tak dozvíte všechny potřebné informace a naleznete tam i časté dotazy, které už někdo položil před vámi. Jako příslušník některé ze zemí EU můžete cestovat se svojí kočkou, psem nebo fretkou, musíte jim ale vystavit evropský cestovní pas pro zvířata. Ten musí obsahovat údaje o očkováních a vystaví vám ho váš zvěrolékař. Cestovní pas se vystavuje právě jen pro tyto tři druhy domácích zvířat, pokud chcete vycestovat s jiným zvířetem, budete si muset zjistit konkrétní podmínky dané země. Zvíře také musí mít identifikační čip a tetování.