Jak neutrácet za teplo domova zbytečně moc

Třeskuté mrazy posledních týdnů donutily i ty otužilejší z nás doma pořádně přitopit. Možná ale patříte mezi ty, kteří nečekají na dvojciferná záporná čísla a topnou sezonu si tak užíváte na plné obrátky už několik měsíců. Nebo se vám zdá, že topíte přijatelně, ale při pohledu na vyúčtování se pravidelně zhrozíte? Tak jako tak přinášíme pár tipů, které můžete vyzkoušet.

Nejrozšířenější radou, kterou jsme pro vás našli, je pravděpodobně pustit se do rekonstrukce nebo minimálně zateplování. Na to je už ale teď uprostřed zimy trochu pozdě. Navíc pokud bydlíte v bytě, těžko se vám podaří prosadit zateplení celého bytového domu tak rychle. Pravděpodobně se nebudete tak narychlo pouštět ani do výměny oken. Kvalitní okna, která těsní, prý však ušetří 15 až 20 % energie.

CO MŮŽETE ZKUSIT HNED
My jsme hledali ty rady, které budete moci vyzkoušet hned. Pokud žijete v domě, kde některé místnosti využíváte jen občas, příliš topit v nich nemusíte. Ušetřit se dá i snížením teploty o jeden stupeň. Úplně vychladnout je ale nenechejte, to zase kvůli vlhku. V ložnici můžete trochu ubrat, doporučuje se klidně teplota kolem 17 a 20 stupni Celsia.

REGULUJTE A UŠETŘETE
S regulováním teplot vám pomůže třeba termostat. Takže pokud máte kotel, nemusíte pořád kontrolovat, jestli nemáte v ložnici moc zimu a naopak v obýváku přetopeno. Sám pak hlídá teplotu a pokud klesne, vyšle pokyn směrem ke kotli a ten se sepne a začne topit. Dnes už ho můžete řídit třeba z chytrého telefonu nebo počítače. Pomocí dálkově ovládaného termostatu si prostě jen navolíte program, který vám vyhovuje. Takzvaný programovatelný termostat má právě tu výhodu, že nastavíte, kolik stupňů chcete ve které místnosti mít v určitý konkrétní čas a on už se o to sám postará. Pokud ale nepotřebujete využívat takto nastavitelného programu, můžete si pořídit manuální termostat, který vám ukazuje, kolik stupňů v místnosti aktuálně je a nebo kolik chcete nastavit. Podle toho, jak moc si chcete s teplotami u vás doma hrát, si můžete vybírat ty produkty, které umožňují nastavit každý den zvlášť. Můžete si tak vytvořit unikátní program podle vašich potřeb. Nebo zvolíte termostat, který nabízí možnost nastavit zvlášť pracovní dny a zvlášť víkend.

S DRÁTEM NEBO BEZ
Další možností, mezi kterou můžete volit, je buď termostat bezdrátový, nebo v drátovém provedení. Ten s dráty se častěji využívá v novostavbách, prostě tam, kde jsou pro to připravené elektroinstalační rozvody. Bezdrátový termostat má pak tu výhodu, že ho můžete připevnit na ideální místo nebo ho podle zkušeností přemisťovat.

MALIČKOSTI, KTERÉ POMÁHAJÍ
Snížit náklady vám pomohou někdy i maličkosti. Nechte teplý vzduch z radiátorů pěkně proudit a nestavějte mu do těsné blízkosti velký nábytek. Dejte také pozor, aby radiátor nepřekrývaly závěsy nebo záclony. Kratší záclony mohou působit jako izolace před studeným vzduchem zvenčí, pokud ale necháte záclony a závěsy viset přes topné těleso, práci mu tak neusnadníte a už vůbec sobě neušetříte peníze. Ani sušení prádla na rozpáleném topení není příliš krokem ke snížení účtu za energie. Někdo také radí dát za topení hliníkové fólie, které mohou odrážet teplo zpět do místnosti.

ODVZDUŠŇUJTE PRAVIDELNĚ
Vzduch v topení má za následek to, že část topení zůstává chladnější nebo zcela studená a abyste vytopili místnosti na požadovanou teplotu, znamená to vyšší spotřebu. Často ale na tuto maličkost zapomínáme a tak je to jeden z důvodů, proč za vytápění utrácíme více, než je nutné. Nejvhodnější je na topnou sezonu se připravit se vším všudy, a tedy i topné soustavy odvzdušnit předem. Můžete to však udělat, kdykoli je potřeba. Neměli byste ale topení nechávat „trpět“ déle než tři měsíce. Odvzdušnění se také hodí při každém dopouštění vody do systému. Vzduch se totiž do topení nejčastěji dostává právě při napouštění vody do trubek.

POMŮŽE I INSTALACE PRAHU
A pak je tu větrání. Trochu čerstvého vzduchu potřebujeme někdy všichni. Otevřete okno dokořán, ať se vzduch vymění, aniž by vychladly stěny. Nebudete muset pak celou domácnost znovu draze vyhřívat. To platí i pro dveře. Zavírejte za sebou do místností, které vytápíte méně. Ať se teplo drží tam, kde ho chcete mít. Další maličkostí, která má ale vliv, je například práh. Pokud nemáte u dveří v bytě nebo domě prahy, pod dveřmi je vždy malá mezera, kterou teplo domova také uniká. Třeba právě do místnosti, kterou ani vytápět příliš nechcete.

SE ZMĚNOU DODAVATELE VÁM POMŮŽE TŘEBA ONLINE KALKULAČKA
Možná platíte velké účty kvůli předraženému dodavateli. Existuje hned několik webových stránek, kde najdete online kalkulačku, která vám spočítá, která nabídka je pro vás výhodnější. Energiím se věnuje na území České republiky hned několik společností a tak se ceny přirozeně mohou lišit. „Celé porovnání cen energií vám nezabere víc než pár minut, jelikož ho lze snadno provést přes internet,“ propaguje online kalkulačky portál usetreno.cz. Aby měla kalkulačka vůbec smysl, jsou data, se kterými pracuje, neustále aktualizována podle nových ceníků jednotlivých společností. Zkuste, jestli náhodou ve vašem okolí nenabízí někdo energie levněji. Možná ušetříte i pár tisíc. Budete potřebovat zadat pouze místo a současného dodavatele. Samozřejmě je lepší, pokud máte přehled o vaší spotřebě, nutná však pro výpočet tato data nejsou. Uvádět butete také například to, jak plyn nebo elektrickou energii využíváte. Jestli právě k vytápění, ohřevu vody nebo jen vaření.

VYBRAT SI MUSÍTE I MEZI ENERGETICKÝMI PORADNAMI
Různých energetických poraden ale existuje více. Než se tedy do výpočtů pustíte, projděte si podmínky těchto společností. Některé nehodnotí pouze cenu, ale poradí vám i s obchodními podmínkami dodavatelů a tím, jaký klientský servis jednotlivé společnosti, které se perou o přístup k vaší domácnosti, poskytují.