Jak se slaví vánoce ve světě

Vánoce jsou svátky, které se slaví téměř po celém světě. Každá země má však trochu jiné tradice, které se v tento čas dodržují. Dárky se nadělují v různé dny a nosí je jiné postavy. I slavnostní pokrmy se liší. Smaženého kapra s bramborovým salátem v ostatních zemích budete jen těžko hledat. Jak se slaví Vánoce v exotické Brazílii nebo třeba v pravoslavné Ukrajině? Jedno je však jisté: vánoční svátky jsou kouzelné všude.

Vánoce. Všude kolem je sníh. Ve svitu svíček se svojí rodinou jíte smaženého kapra s bramborovým salátem. Následuje rozkrojení jablka, ve kterém je naštěstí hvězda. Pak už děti nemůžete udržet. Zvonek. Ježíšek už přinesl dárky. Všichni si posedáte kolem vánočního stromku a rozbalujete dárky. Takhle vypadají Vánoce v České republice. Jak se ale slaví jinde? Velká Británie je proslulá svým dezertem vánočním pudingem. V USA si zase potrpí na kýčovitou vánoční výzdobu. V Itálii mají nádherné půlnoční mše. Ukrajinci Vánoce slaví v úplně jiné datum. Brazilským dětem dárky naděluje Otec Vánoc jen v lehké košili a kalhotách. Každý na světě však tyto svátky tráví se svými nejbližšími.

britDárky ve Velké Británii naděluje Father of Christmas (Otec Vánoc) v noci z 24. na 25. prosince. Děti věší punčochy na krb, nebo prázdný povlak od polštářů na rohy postelí. Ráno se pak probudí a své dárky rozbalují. Přesně v poledne se pak podává slavnostní jídlo – krocan s kaštanovou nádivkou. Chybět nesmí ani vánoční puding. Připravuje se v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Během večeře se pak do pudingu ukrývají mince, prstýnek, nebo náprstek. Kdo ho z mísy vyloví, tomu bude v nadcházejícím roce přát štěstí.

ING_33594_108858Nikde nenajdete tak bohatou a okázalou vánoční výzdobu jako v USA. Kromě stromečku zdobí celé domy i zahrady barevnými žárovkami. Dárky  dětem nosí Santa Claus a rozbalují se taktéž až 25. prosince ráno. Santa Claus nosí červený oblek a jezdí na saních, který je tažený soby. Do domu vstupuje komínem a krbem. Děti často na krbu nechávají mléko a sušenky pro Santa Clause a mrkev pro soby. Vánoční jídlo se skládá z krocana, husy nebo kachny polité brusinkovou omáčkou. Jako dezert se podává biskupský chlebíček, dýňový koláč nebo ovocný puding.

italieV Itálii začínají vánoční svátky na Boží hod, po papežově požehnání Urbi et Orbi. 24. prosince je ještě pracovní den, večer se pak Italové sejdou s rodinou a příteli, ale nejedná se o nic honosného. Jedinečné jsou však půlnoční mše, ta nejslavnější se koná ve Vatikánu v chrámu svatého Petra. Na Boží hod se podává krocan nebo pečené jehně. Vánoční čas končí na Tři krále, kdy komínem přilétá čarodějnice Befana. Ta vloží hodným dětem do připravených ponožek dárky a zlobivým uhlí. V tento den Italové na náměstích zapalují ohně.

ukrUkrajina patří mezi jedny z nejpravoslavnějších zemí na světě. Právě proto se ještě stále drží  juliánského kalendáře, a tak Vánoce slaví 7. ledna. V Ukrajině o Štědrém večeru lidé předvádějí představení zvané vertep (jesličky) a vyobrazují situace z Bible týkající se Ježíšova narození. O Svatém Večeru pak Ukrajinci jedí Svatou Večeři o dvanácti pokrmech. Mezi typický dezert patří Kutia, připravovaná z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů. Jako my zdobí Ukrajinci i stromek a zpívají písně podobné koledám. Nedostávají však žádné dárky.

brazilieNo a jak se slaví Vánoce v teple? Například v Brazílii nosí dárky Papai Noel (Otec Vánoc), který přes rok žije v Grónsku, ale na Štědrý den se převléká do lehké košile a kalhot. Typickým vánočním prvkem Brazílie je Persépio, výjev z Betléma. Většinou se s ním můžeme setkat na náměstí, poblíž kostela. Domácí papírové betlémy, jako u nás, nemají. Ke štědrovečerní večeři pak mají pečeného krocana s rýží. Dárky se rozdávají až o půlnoci,  kdy se nejdříve rozlije šampaňské a všichni si jednotlivě popřejí veselé Vánoce s polibkem na tvář a objetím. Ve stejnou dobu vypukne vánoční ohňostroj.