Jak snadné je získat řidičák?

Autoškola. Někdo to zvládne levou zadní, jiný se zase u zkoušek pořádně zapotí. Znamená to ale, že z autoškol vycházejí již hotoví řidiči? Jaké jsou podmínky udělení řidičského oprávnění u nás a jak se liší třeba v Rakousku? A co vy, vzpomínáte na autoškolu v dobrém, nebo to bylo jenom nutné zlo, abyste už konečně mohli sednout za volant?

Úderem osmnáctých narozenin se začneme těšit nejenom na první legální alkoholický nápoj, ale také na autoškolu. Stát se řidičem chtěla v tomto věku asi většina z nás. Změnily se nějak podmínky, které musíme dodržet, abychom dostali vytoužený doklad o způsobilosti k řízení?

TEORIE I PRAXE
U nás mohou auto řídit mladiství od osmnácti let. Musí kromě kurzu autoškoly složit celkem dvě zkoušky. Kurz je připravuje v patřičném rozsahu několik týdnů dopředu. Dlouhou dobu nezměněné podmínky pro autoškoly se letos také dočkaly pozornosti. Věnuje se jim novela zákona č. 48/2016 Sb.

Na žadatele o řidičské oprávnění jsou nachystané jak teoretické, tak i praktické lekce, které je mají naučit vše potřebné k tomu, aby se mohli stát účastníky silničního provozu. Od roku 2013 už ale uchazeči o řidičské oprávnění skupiny B, tedy osobního automobilu, nemusí prokazovat znalosti u technické zkoušky. Přesto se i nadále teoretická část výuky této problematice věnuje. „Je důležité, aby žadatel získal potřebné základy. Takový defekt na kole může postihnout každého řidiče a je třeba, aby si s touto situací uměl poradit,“ říká Jitka Novotná z Autoškoly Černý s.r.o.

Změny, které novelizovaný zákon přináší se týkají například testování. Pokud totiž účastník kurzu autoškoly neprospěje u první testové části, nesmí už pokračovat praktickou zkouškou a to do doby než u písemné části neprospěje. Motocykl, na kterém skládá zkoušky ten, kdo chce získat řidičák AM, A1, A2 nebo A už nemusí být vybaven dvojím řízením, jak to bylo doposud. Zkušební komisař tak pojede na vlastním stroji za ním. Stejně může probíhat i celá praktická výuka jízdy na motorce.

ZÍSKEJTE JISTOTU PŘI KONDIČNÍCH JÍZDÁCH
Pro ty, kdo už řidičák mají, ale k řízení se třeba nějaký čas nedostali, nabízejí autoškoly obvykle kondiční jízdy. „Já jsem se pro kondiční jízdy rozhodla proto, abych se cítila v autě jistěji,“ říká Denisa Brabencová, která se na mateřské dovolené rozhodla za volant po čase vrátit a tak si chce své schopnosti nejprve ověřit s profesionálem. Jízdy navíc jsou vhodné nejen pro ty, kdo si dali od řízení pauzu, ale
i pro začátečníky, kterým povinné jízdy v autoškole nestačily.

Ověřit si můžete i své teoretické znalosti. Aktuální testové otázky jsou totiž přístupné na internetu. Třeba na stránkách Ministerstva dopravy.

JAK JE TO U SOUSEDŮ
V sousedním Rakousku je to trochu jinak. Řidičák sice můžete získat už v sedmnácti, musíte pak ale ještě nějaký čas řídit s doprovodem, než vás nechají napospas silničnímu provozu úplně na vlastní pěst. Tak jako tak v Rakousku po složení teoretických i praktických zkoušek získáte jen prozatímní řidičské oprávnění, které platí jen na území státu po dobu čtyř týdnů. Pak následuje zkušební doba, která trvá dva roky. Za tu dobu mají rakouští nováčci sníženou toleranci alkoholu v krvi na 0,1 promile. Běžně totiž v Rakousku můžete mít až 0,5 promile. Bedlivěji jsou sledovány i jiné přestupky, například překročení rychlosti a nehody, které by novopečený řidič způsobil.