Zdraví

Jak správně nabírat bez zbytečného tuku

·2 minuty čtení

Článků o dietách a hubnutí je celá řada, na internetu najdete spoustu rad a tipů, kterými se můžete inspirovat. Shazování na váze je často považováno za velmi náročné, ale nabírání svalové hmoty (nebo celkové nabírání na váze) je často o dost náročnější, zejména pro lidi s rychlým spalováním.

I v nabírání platí základní pravidla, cílem je nenabírat příliš vysoké množství tuku (nějaký tuk nabere každý, ale můžeme ovlivnit množství), proto je lepší postupovat pomalejším tempem, stejně jako u diety. V dnešním článku se dozvíte rady a tipy, jak postupovat v nabírací fázi.

Hlídaný kalorický příjem

Nejčastější chybou při nabírání je nekontrolovaný příjem kalorií z velké části tvořený nezdravými surovinami a potravinami. I v nabírací fázi je důležité svůj kalorický příjem hlídat, pečlivě vybírat kvalitní zdroje bílkovin, sacharidů a tuků a jídelníček by se složením neměl výrazně lišit od jídelníčku dietního, rozdíl bude pouze v množství.

Tu a tam je samozřejmě možné zařadit nějaké to nezdravé jídlo, takzvaný cheatmeal, který podpoří Vaši psychiku, ale také lehce „nakopne“ metabolismus. Stravovat se však od rána do večera pouze ve fastfoodech s přesvědčením, že je to správné nabírání, není vhodnou variantou, jak získat vyšší váhu (a tím i svalovou hmotu).

Cílem přibírání je přibrat kilogramy s minimálním množstvím tuků, proto si nastavte pouze lehce zvýšený kalorický příjem a nabírejte váhu postupně.

Pohyb

Pohyb je nedílnou součástí každého sportovce i člověka, který žije zdravým životním stylem. V dietě pohyb pomáhá zvyšovat kalorický výdej, při nabírací fázi zase budovat svalovou hmotu (a využívat získané živiny navíc efektivně). Doporučuji zařazovat i v nabírací fázi jednou týdně kardio trénink (krátký), který nemá pouze benefity hubnutí a spalování, ale také zdravotní benefity.

V nabírání se ovšem vyhýbejte dlouhým kardio tréninkům, dlouhým procházkám a zbytečnému výdeji kalorií v podobě těžké manuální práci (pokud je to možné).

Pitný režim

Dostatečný pitný režim je důležitý úplně pro každého, v dietě hraje klíčovou roli, ale rovněž také při nabírání. Při zvýšeném kalorickém příjmu je důležité přijímat také zvýšené množství tekutin, čisté vody nejlépe. Vyhýbejte se slazeným nápojům, které Vám sice zvýší kalorický příjem (obsahem cukrů), ale pro tělo nesou žádným přínosem. Místo sladké Coca coly si raději dejte sacharidový gainer, který Vám také zvýší kalorický příjem, ale na rozdíl od Coca coly, tělu dodá také živiny a mikronutrienty.

Spánek

Zlatou čtyřku pro zdravý životní styl zakončuje kvalitní spánek (mimo výživu, pohyb a pitný režim). Při spánku tělo regeneruje, proto je důležité spát minimálně 7 hodin denně kvalitním, nerušeným spánkem. Před spánkem se vyhýbejte konzumaci kofeinu a blokujte modré světlo, usínejte v chladnější místnosti a Váš spánek to zajisté vylepší.

Další zajímavé články

Během ke štíhlejší postavě

Sport

Během ke štíhlejší postavě

Venku se otepluje a počasí přeje běhání. Běh může být skvělým nástrojem k hubnutí, ale má daleko více benefitů pro vaše zdraví a život. V dnešním článku se zaměříme na běh jako nástroj k hubnutí, ale zmíníme také další přínosy běhu.

Redakce

Redakce

·2 minuty čtení

Hackněte se biem

Zdraví

Hackněte se biem

Biohacking se stává novým fitness trendem a stále častěji je biohacking vyhledáván. Možná jste už slyšeli o tomto novém fitness směru nebo viděli někoho, kdo se stal takzvaným "biohackerem", ale stále netušíte, co to vlastně znamená a co biohacking obnáší.

Redakce

Redakce

·2 minuty čtení

BrainMax SLEEP FASTER aneb jak hacknout váš spánek

Spánek

BrainMax SLEEP FASTER aneb jak hacknout váš spánek

Budíte se unavení a jste celý den bez energie? Před usnutím se desítky minut převalujete a nemůžete vypnout hlavu? Rádi byste poznali tajemství kvalitního spánku, díky kterému budou vaše dny produktivní? Tak čtěte dále!

Redakce

Redakce

·3 minuty čtení