Jaký bazén je vhodný do vaší zahrady?

Kdo má u domu nebo na chatě zahradu, určitě už uvažoval o koupi bazénu. Jenže to není jen tak. Bazén může být krytý nebo otevřený, nadzemní nebo zapuštěný a sloužit může k relaxaci, zábavě nebo pohybu. Jaký bazén bude vhodný do té vaší zahrady? Výběr bazénu je většinou dlouhodobou a finančně náročnější investicí, a tak je nutné vybírat a rozmýšlet pečlivě. Samotnou koupí totiž starosti s bazénem nekončí, k bazénu je potřeba pořídit i další příslušenství, které usnadní pobyt ve vodě i péči o ni.

Pořízení bazénu není jen tak. Na trhu existuje několik druhů a vy pro sebe chcete ten nejlepší. Jedná se totiž o dlouhodobou investici. Bazén si pořizujte podle toho, co od něj očekáváte a kdo ho později bude používat. Vybírejte s ohledem na pozdější provozní náklady i pracnost údržby. Při výběru bazénu raději nespěchejte, porovnejte si nabízené modely a typy, nechte si spočítat přibližnou cenu a seznamte se se záručními podmínkami.

NAFUKOVACÍ PRSTENCE
Mezi nejlevnější a nejjednodušší bazény patří ty nafukovací. Sloužit mohou jako příjemné osvěžení pro dospělé a jako zábava pro děti. Hodí se většinou na chatu na občasné použití. Nejčastěji prodávané jsou takzvané nafukovací prstence. Jednoduchá montáž je předností tohoto typu bazénu. Nafoukne se horní nosný prstenec a bazén se může plnit vodou, pružné stěny se při napouštění zvednou. Po sezóně se bazén ventilem vypustí a uloží pro příští léto. Jejich nevýhodou je krátká životnost.

NADZEMNÍ BAZÉN
Nadzemní bazény jsou středně drahou variantou. Většinou mají oválný nebo kruhový tvar, hloubku nejčastěji 90–120 cm. Výhodou nadzemního bazénu je, že díky vzpěrám zůstává na místě celoročně. Na podzim se musí upustit voda a v létě před koupáním je potřeba bazén zcela vypustit, důkladně vyčistit a vydezinfikovat. Jeho stavba je poněkud složitější, pod bazén se většinou umisťuje textilní podložka, kterou je potřeba dát na naprosto rovnou zeminu nebo písek. Nejnáročnější je správné rozměření a uložení fólie. U zapojení bazénového příslušenství je třeba dodržovat doporučení výrobce. Pokud se na stavbu bazénu necítíte, nechte si ho namontovat od odborníků. Nadzemní bazén si můžete pořídit od několika desítek tisíc. Životnost bazénu výrobci garantují maximálně na 15 let a na fólii 5 let.

ZAPUŠTĚNÝ BAZÉN
Větší investicí jsou zapuštěné bazény. Na trhu je jich obrovský výběr. Nejčastější jsou 3 typy bazénů. Kompozitní (laminátové, keramické) bazény jsou vyráběné na formě. Nabízejí tedy oblé tvary, ale nemáte možnost si zvolit úpravu velikosti či umístění schodiště. Dále jsou tu bazény vypláštěné. Ty vám nabízejí největší svobodu co do tvaru, velikosti a vzorů či barev. Tomu odpovídá i vyšší pořizovací cena. „Zlatou střední cestou jsou bazény z polypropylenu. Zákazník má volbu velikosti, tvaru i barvy bazénu za příznivou cenu,“ uvádí produktový manažer Vojtěch Drda z firmy Albixon, která se zapuštěnými bazény zabývá. Na zapuštěné bazény se nyní zaměříme.

KAM BAZÉN UMÍSTIT?
Bazén by měl zapadat do celkového konceptu zahrady, je potřeba, aby kolem něj bylo dostatek místa. Nejlépe uděláte, pokud bazén na pozemku umístíte tam, kde nejvíc svítí slunce. „Bazén ve stínu tolik radosti nepřinese. Dalším faktorem je soukromí – je lépe bazén umístit na méně exponované místo než tam, kam vidí všichni sousedi a projíždějící řidiči,“ radí Drda. Důležité je myslet i na to, že stromy a keře v blízkosti znamenají listí, které bude padat do vody a komplikovat údržbu.

VELIKOST A HLOUBKA BAZÉNU
Velikost bazénu je do velké míry závislá na vašem rozpočtu. Obecně platí, čím větší bazén, tím vyšší pořizovací cena. Dále je potřeba si rozmyslet, k čemu bude bazén nejčastěji využíván a kdo ho bude používat. Pro relaxaci postačí i bazén 3×4 m, plavci zvolí spíše delší bazén. Na českém trhu je nejčastější rozměr 3×6 m. Při osazení protiproudem je i takový bazén vhodný ke kondičnímu plavání. „Co se týče hloubky, zákazníci se rozhodují podle svojí výšky. Hloubka bazénu je nejčastěji 1,2 nebo 1,5 m,“ upřesňuje Drda.

ZASTŘEŠENÍ BAZÉNU
Bazén můžete buď zakrývat plachtou, nebo si na něj pořídit zastřešení. „Při zakrytí plachtou je bazén chráněn proti nečistotám, například pylu či padajícímu listí. Zastřešení je navíc bezpečnostním prvkem, který chrání děti či domácí mazlíčky před pádem do bazénu,“ vysvětluje Drda. Vlivem slunečního záření se také pod zastřešením zdarma ohřívá voda v bazénu. To s sebou přináší úspory za jeho vytápění.

JAK SE POHYBUJÍ CENY
Pořizovací ceny závisí hned na několika faktorech, jsou závislé na velikosti bazénu či zastřešení a na zvolené výbavě. „Rozdíly mohou být i několikanásobné. Pro získání představy je nejsnadnější poslat poptávku kvalitnímu výrobci,“ radí Drda. Koupí bazénu to ale samozřejmě nekončí. Počítat musíte s náklady za provoz. Ty se také velmi liší, záleží na ceně vody, typu úpravy vody a energii na provoz vámi zvolených doplňků.

ÚDRŽBA BAZÉNU
Mezi základní vybavení údržby bazénu patří bazénová filtrace a chemie. Pro čištění si můžete pořídit bazénový vysavač – existuje ruční nebo automatický. Údržbu vám usnadní i plachta nebo zastřešení. Velmi šikovná je i solární plachta. Díky tomu
z vody neuniká teplo, plachta navíc zesiluje sluneční záření, takže za hezkého počasí bude díky ní voda teplejší. „Už při koupi si zákazník určuje, jak moc bude potřeba bazén udržovat. Kdo například zvolí slanou úpravu vody, pořídí si zastřešení a bazénový vysavač, bude na tom výrazně lépe než klient, který se spokojí pouze s pískovou filtrací a bazénem bez zastřešení,“ říká Drda.

VYLEPŠENÍ BAZÉNU
Podle manažera je pro plnohodnotné využití bazénu vhodné ho osadit aspoň jedním svítidlem a pro kondiční plavání také protiproudem. Protiproud vám ze zahradního bazénu udělá místo pro plavecký trénink a bavit bude i děti. „Je důležité myslet na to, že uvedené prvky bazénu, umístěné na skeletu, nelze dodělat dodatečně,“ varuje. Co se týče technologické části, tak trendem je slaná úprava vody. Bazén se slanou vodou je skvělým řešením pro alergiky a citlivé jedince. U slané varianty je voda také ošetřena chlorem, ale mnohem šetrněji. „Populární je zejména tzv. chytré příslušenství – například automatické dopuštění vody nebo dálkové ovládání bazénu přes internet,“ dodává.