Je váš byt bezpečný pro dítě?

Vaše dítě začíná lézt a vy se každý den modlíte, aby se někde nezranilo? Co teprve, až začne chodit. Rozhodně je nejvyšší čas poupravit váš dům nebo byt tak, aby byl pro vaše dítě bezpečný. Ostré rohy, elektřina, čisticí prostředky, ale i věci, které miminku pořizujete, mohou být nekvalitní a potenciálně nebezpečné. Poradíme vám, na které oblasti se zaměřit, jak dítěti domov uzpůsobit a bez jakých vychytávek se rozhodně neobejdete.

Opatrnosti není nikdy nazbyt a obzvláště při bydlení s malými dětmi. Proto jsme pro vás připravili pár rad, jak předejít mnohdy zbytečným nehodám. Avšak pamatujte, že všeho s mírou.

ZÁBRANY NA SCHODY
Máte-li doma schody, nezapomeňte na ně namontovat zábranu, alespoň dokud děti nenaučíte po nich bezpečně slézat i vylézat. Stačí chvilka nepozornosti a malé batole se může vydat do druhého patra nebo slézat dolů. Potom
k vám může přijít návštěva a děti mohou zapomenout na opatrnost nebo nebezpečí schodů prostě neznají. V takovém případě vám zábrany jistě dobře poslouží. Na schody je také možné nalepit protiskluzové pásky.

ZRÁDNÉ KOBERCE A PODLAHY
Prahy mezi místnostmi nejsou nic příjemného jak pro dospělého člověka, tak pro malé dítě. Jestli je to možné, nahraďte je hladkými prahovými lištami. Volně položené koberečky a běhouny jsou častým důvodem nebezpečných pádů. Pokud se jich nechcete úplně vzdát, podložte koberec protiskluzovými podložkami.

OCHRANNÉ KRYTY NA NÁBYTEK
Když si děti hrají, často zapomenou na svět kolem sebe. A proto se může stát, že se tu a tam někde praští, ať už při zvedání, procházení nebo běhání kolem. Vy jejich běžná zranění můžete zmenšit tím, že na ostré hrany a rohy nábytku umístíte ochranné kryty. Trochu tím ztlumíte jejich případný náraz.

OCHRANA VAŘIČŮ A VARNÝCH DESEK
Jednou z největších hrůz je, že na sebe dítě při chvilce nepozornosti strhne hrnec s horkou tekutinou a opaří se. Proto existují ochrany vařičů a varných desek, díky kterým děti pak na rozpálené hrnce a pánvičky nedosáhnou. Ochranu je možné různě nastavit a k pracovní desce se připevňuje oboustrannou lepicí hmotou. Výhodné je, že ji pak snadno odstraníte, až jsou děti větší a zábrana už není potřeba. Zamyslete se i nad ubrusy. Dlouhé ubrusy se splývavými okraji působí sice na jídelním stole velmi hezky a dekorativně, je to však skvělá příležitost, jak na sebe vaše ratolest může strhnout právě naservírovaný oběd nebo šálek s kávou. Možná lepší s takovými ubrusy počkat, až dítko trochu odroste.

ZÁSUVKY A KABELY
Stejně tak zásuvek a kabelů je v domácnosti více než dost a děti se o ně rády zajímají. Do zásuvek mohou strčit prsty či jiné předměty. Na zásuvky však existují speciální kryty, díky kterým se k nim dítě nedostane. Kabely schovejte buď pod lišty, nebo připevněte k zemi.

DĚTSKÉ POJISTKY
Dítě se začíná zajímat o všechno, co je kolem, a objevuje kouzla doposud zavřených šuplíků. Dostanou se mu pak do rukou věci, které jsou pro něj nebezpečné, nebo cenné předměty, které vám může zničit. Ale co hůř, může na sebe šuplík s celou skříňkou a všemi věcmi shodit. Co s tím? Stačí na ně připevnit prověřené dětské pojistky, díky kterým batole šuple neotevře. Skříňky poté nejlépe připevněte napevno ke zdi, aby na dítě nespadly. I na dvířka trouby i ledniček a zásuvek patří pojistka proti otevření a přiskřípnutí prstíků.

BEZPEČNÁ DĚTSKÁ ŽIDLIČKA
Bez jídelní židličky byste se při krmení jen těžko obešli. Co potom, když si potřebujete na chvilku odskočit a máte strach v ní dítě nechat. Jak poznáte dobrou jídelní židličku? Vyzkoušejte, zda židlička na zemi opravdu pevně drží, pokud se trochu naklání, neberte ji. Zjistěte si, jestli jsou všechny šrouby zakryté ochrannými krytkami. Mezinožní pás by neměl být širší než dva centimetry, dítě potřebuje mít dostatečný prostor pro pohyb a širokou sedací plochu. Zároveň by židlička neměla mít ostré hrany a ochranu by měla poskytovat i z bočních stran. Nejlepší jsou ty, které se dají výškově přizpůsobit.

ZAJIŠTĚNÍ OKEN A DVEŘÍ
Ti, kteří bydlí v patře, by měli pomyslet i na zajištění proti otevření okna. Když si je pořídíte, můžete pak bez starostí větrat bez rizika pádu. Okno totiž otevřete, ale dítě už tudy neproleze. Do dveří se dají také skřípnout všetečné prstíky nebo se jimi dá v nestřežené chvíli proběhnout na balkon nebo na chodbu. Nezapomeňte tedy na zamykání a také na zarážky proti samovolnému přibouchnutí otevřených dveří.

ELEKTRONICKÁ CHŮVIČKA
Chůvičku v dnešní době využívá už snad každý. Tento elektronický přístroj pro monitorování dětí je chytrou vychytávkou. Má dosah desítky metrů, venku až stovky metrů. Existují už i s kamerou, teploměrem či monitorem dechu. Jsou i takové, které vašemu dítěti přehrají ukolébavku na dobrou noc nebo na strop promítnou noční hvězdy. Nemusíte se tak bát si sednout ven ke grilu nebo si ve vedlejším pokoji pustit film. Chůvičky jsou praktickými pomocníky i na dovolených, kde dítě spí na pokoji a vy si večer můžete posedět u baru v doprovodu hudby.

KLUZKÁ KOUPELNA
Uklouznout po mokré nebo vlhké podlaze v koupelně může i dospělý. Stejné nebezpečí číhá i ve vaně. Abyste se vyhnuli zbytečným pádům dítěte, pořiďte si do vany protiskluzové podložky nebo nášlapy. Na podlahu můžete dát koupelnové předložky
s přilnavou spodní stranou. Malým dětem kupte neklouzavý stupínek k umyvadlu, abyste je při každém oplachování rukou nemuseli zvedat do náruče. Sami při vystupování z vany oceníte například madla na stěně nebo přímo na vaně.

NEBEZPEČNÉ OCHUTNÁVÁNÍ
V neposlední řadě byste neměli zapomenout ani na čisticí prostředky, které dítě může v nestřeženém momentu ze zvědavosti ochutnat nebo na sebe vylít. Je tedy potřeba, abyste je umístili na místo, kde nedosáhne, nebo skříňku zajistili dětskou pojistkou. Stejné platí i pro léky, které máte v domácí lékárně, nebo alkohol ve spíži.

DĚTSKÉ DETEKTORY A ZVLHČOVAČE
Do dětského pokoje si můžete pořídit třeba i detektor kouře a plynu nebo zvlhčovač vzduchu. Tyto přístroje jsou nyní designově upraveny tak, aby do dětského pokoje přirozeně zapadly. Mají například podobu některých zvířátek.