Jsme národem pejskařů nebo milujeme kočky?

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. O kočkách se tvrdí, že jsou chytré a samostatné, někdy však trochu vypočítavé. Patříte tedy k milovníkům koček nebo psů? Nebo fandíte spíše hlodavcům a rádi byste si pořídili třeba křečka, morče nebo potkana? Jistý pan Johnson píše v článku pro britský deník The Guardian, že zdaleka nejlepším domácím mazlíčkem je zlatá rybka. Jak se tedy rozhodnout a co vzít v potaz, když chcete do rodiny přijmout dalšího strávníka?

Podle dat FEDIAF (Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata) zveřejněných pro rok 2014 má v Evropě téměř 75 milionů domácností alespoň jednoho domácího mazlíčka.

PES NEBO KOČKA?
Česká republika je už dlouhou dobu známá jako národ pejskařů. Statistiky, které tato organizace uvádí, to dokazují. Na Česko totiž připadá přes dva miliony psů a přes milion koček. Ptactvu pravděpodobně moc neholdujeme, protože podle tabulek FEDIAF jich u nás v době, kdy byla data sbírána, žilo jen bezmála sedmdesát tisíc. Podobné je to u domácích králíků nebo třeba želv. Na psy a kočky ale nedáme dopustit a tak téměř 41 % domácností vlastní alespoň jednoho psa a 22 % domácností alespoň jednu kočku.

JAK TO ZAČALO?
Důvody pro pořízení domácího mazlíčka bývají různé. Nejčastěji však jde o vyslyšené přání dětí. Je pak důležité, aby se naučily si se zvířetem nejen hrát, ale i se o něj postarat. Pro psy jsou například pravidelné procházky nejen nutnou součástí života, ale i chvilkou, kdy se utužuje jejich vztah s „páníčkem“. Bioložka z Karlovy Univerzity Helena Kholová tvrdí, že prvním zvířetem, se kterým si člověk vybudoval bližší vztah, byl vlk. „Vlk je totiž zvíře nesmírně společenské, má spořádanou rodinu a štěňata se od malička učí podřizovat autoritě,“ uvedla pro Českou televizi v pořadu Historie.cs. Nezůstalo ale jenom u psů. Takzvaná domestikace, tedy zdomácnění nebo ochočení zvířat, pokračovala dále a dnes se týká mnoha druhů. A tak už dávno doma nechováme jenom čtyřnohé chlupaté přátele. Někdo si libuje například i v chovu pavouků nebo hadů. Někdo zůstal u tradičnějších druhů a radost mu dělá třeba neposedný křeček nebo činčila.

O ZVÍŘATECH A LIDECH
Jaké zvíře se k vám hodí? A proč vlastně doma zvířata chováme? Pořídit si domácího mazlíčka není jen tak. Máte k dispozici zahradu, kde by se mohlo štěně labradora pořádně vydovádět? Nebo bydlíte v bytě a pracujete až do pozdního odpoledne? Myslete vždy na to, že domácí mazlíček, ať už to bude křeček, kočka, rybička nebo pes, vyžaduje každodenní péči a pozornost. Kočku sice nemusíte třikrát denně venčit, některé dokonce nikdy neopustí domácnost, musíte ale řešit, kam v bytě umístit kočičí záchod.

CO TVRDÍ VĚDCI?
Když už jsme tím národem pejskařů, který ale mimochodem poměrně často přistupuje k zodpovědnosti za psí exkrementy celkem vlažně, zůstaneme u psů. Zpravodajská agentura Reuters zveřejnila informace o výzkumu, který se věnoval vztahu mezi štěňaty a dětmi. Podle švédské studie prý děti, které vyrůstají se štěnětem, mohou být méně náchylné k problémům s astmatem. Znamená to především, že rodiče nemusí mít strach, že by přítomnost zvířete toto riziko zvyšovala, ba naopak. Přítomnost zvířete v domácnosti spíše imunitní systém dítěte posiluje. Studie zmiňuje i fakt, že děti v rodinách, které mají domácího mazlíčka, tráví více času venku.

ABY ANI KOČKY NEPŘIŠLY ZKRÁTKA
Máte rádi kávu? Nepatříte k pejskařům, ale dáváte přednost šarmantnímu kočičímu pohledu? Možná právě kvůli vám vznikají v současné době čím dál častěji takzvané kočičí kavárny. Tam si můžete domácí život s kočičím spolubydlícím vyzkoušet, nebo prostě posedět u kávy a poslouchat spokojené vrnění volně pobíhajících koček.

ZVÍŘE Z ÚTULKU?
Pokud přemýšlíte nad koupí zvířete, možná se zajdete podívat do útulku. „V útulcích často končí zvířata, o která se jejich majitelé nestíhali nebo nedokázali postarat,“ říká Vendula Ambrožová, která se každoročně účastní před Vánoci dobrovolné sbírky pro útulky, kterou organizuje její sestra. „Lidé rádi pomáhají a nosí nám různé věci a krmení, které útulky s vděčností využijí,“ popisuje, jak sbírka probíhá. Vendula by doporučila každému, kdo o domácím mazlíčkovi uvažuje, aby do některého útulku zašel. „Zvířata z útulku vám budou vděčná, protože je vlastně zachráníte,“ říká. Má s tím vlastní zkušenost, svého psa Akima totiž s rodinou našli jako ročního zatoulaného psa a rozhodli se o něj postarat. Dnes už s nimi žije 12 let.

KDO JE DOČKÁŘ?
Dočaskář může být úplně každý, kdo chce pomoct zvířatům, která se octla bez domova, ale zároveň si nemůže dovolit jim poskytnout trvalý domov. Dočaskáři jsou často lidé, kteří už mají vlastní zvíře, rozhodli se ale, že pokud je to v jejich silách, pomohou i dalším. „Nepsané pravidlo říká, že zvíře je v dočasné péči umístěno tak dlouho, dokud se mu nenajde trvalý domov, nebo tak dlouho, jak to podmínky dočaskáře umožňují,“ popisuje princip dočaskářsví web dočasky.cz. Jde o občanské sdružení, které se snaží pomoct zvířatům, která nemohou být umístěna do standardního útulku. Třeba proto, že jsou příliš mladá nebo naopak stará, jsou po zákroku a vyžadují intenzivní péči nebo je jejich předchozí majitel týral.