KLADIVO NA ČARODĚJNICE – Václav Kaplický

Film založený na skutečné události, ze kterého vás mrazí. Co takhle kniha? Historický román zobrazuje čarodějnické procesy, které se odehrávaly na území Šumperka na konci 17. století.

Jednou ze skutečných postav je krutý inkvizitor Boblig z Edelstadtu, který dostane vyšetřování šumperských čarodějnic na starost. Děkan Kryštof Lautner je pak postavou na druhé straně. Jako jeden z mála má rozum a snaží se proti Bobligovi bojovat. Jak děj postupuje, dobrotivého Lautnera si čtenář oblíbí.

Kniha poukazuje na lidskou pověrčivost, která dokáže zatemnit rozum jak obyčejnému sedlákovi, tak vzdělanému knížeti. Obvinění, která Boblig vznáší, jsou směšná a nesmyslná, přesto v ně lidé uvěří. Strach, že by je také mohl obvinit, jim dovolí zavřít oči nad skutečnou realitou.

Detailně popsané procesy provázené mučením nechávají rozum stát. Nevyhnutelně vás nutí pokládat si otázky. Je možné, aby se taková nespravedlnost odehrávala na našem území? A v této míře? Fakta v knize však zůstávají, autor při psaní čerpal
z dobových dokumentů.

Pokud chce čtenář nahlédnout do odvrácené strany české historie a jestliže se nebojí podívat pravdě do očí, měl by si Kladivo na čarodějnice přečíst. Kombinace poutavého příběhu a mrazivé skutečnosti činí dílo jedinečným.