Laminát, lino nebo pouze prkna znamenají svět?

Co je na bydlení nejdůležitější? Je to střecha nad hlavou? Ale co je střecha bez pořádné podlahy. Říká se, že teprve podlahové krytiny dodají místnostem jejich pravý ráz. I proto je výběr z nabízených materiálů důležitým krokem při každé stavbě nebo rekonstrukci. Přinášíme vám proto souhrn nejrůznějších druhů podlahových krytin spolu s jejich výhodami a nevýhodami. Zvolíte dřevo, dlažbu nebo vsadíte na vinyl nebo marmoleum? Pojďte vybírat.

Plány, plány, plány. Přestavba domu nebo bytu, stejně jako stavba nového domu
s sebou nese spoustu plánování a rozhodování. Jednou z důležitých věcí je právě výběr podlahových krytin do jednotlivých místností. Jde o dlouhodobou investici, kterou se vyplatí dobře promyslet. Je proto třeba zvážit všechna pro a proti. Co všechno bychom měli brát v potaz?

KDY S VÝBĚREM ZAČÍT?
Ideální je samozřejmě mít návrh, kam která podlahová krytina patří, co nejdříve. Pokud totiž budete vědět, kam co umístit už dopředu, můžete zabránit například výškovým nesrovnalostem, protože každá podlahová krytina má trochu jiné nároky na podklad.

Začínat od podlahy radí i interiérová designérka Kateřina Pečeňová. „Při výběru podlahy si musíme uvědomit, že jde téměř o největší plochu v interiéru, která určuje jeho charakter a může vymezovat funkci jednotlivých prostor,“ říká Pečeňová, která pracuje pro studio Designer-Ka a interiérům se věnuje už řadu let.
Odstín podlahy volte podle velikosti místnosti, pokud zařizujete menší pokoj, vyvarujte se tmavým odstínům podlahových krytin a vsaďte raději na světlejší tóny. Tmavá podlaha, ale například i dveře by už tak malý prostor opticky ještě stísnily.

Nutné je také počítat s tím, že vše má své pro a proti a každému se líbí něco jiného. Nelze tak doporučit jeden ideální materiál pro každého. Nevybírejte pouze podle ceny a barvy, zohledněte i to, jaká zátěž bude na podlahu v dané místnosti vyvíjena. Třeba v kuchyni je potřeba vytírat daleko častěji než v obývacím pokoji a v koupelně také bývá často vlhko.

DŘEVO, LAMINÁT NEBO PVC?
Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníkem, v každé prodejně s podlahami by vám měli sdělit vlastnosti jednotlivých materiálů. Rozhodující pro vás může být například i náročnost instalace nebo množství dekorů, které jednotlivé materiály nabízí. Právě k ploše podlahy bude třeba ladit nábytek, ale také okna a dveře. „Měli bychom proto volit nadčasové materiály a barvy, které jsou snadno kombinovatelné a univerzálnější, pokud jde o styl, ve kterém mohou být použity,“ radí designérka
Kateřina Pečeňová.

DŘEVĚNÁ KLASIKA JE STÁLE OBLÍBENÁ
Jednou z tradičních podlahových krytin je dřevo. Pokud se rozhodnete právě pro dřevěnou podlahu, budete si muset pravděpodobně trochu připlatit. Investice se ale vyplatí dlouhou životností zvoleného materiálu. Ne nadarmo se totiž říká, že dřevo vydrží po generace. Musíte se o něj ale starat. Dřevěná podlaha může být citlivější vůči vlhkosti. Nutné je také počítat s možnou změnou barevnosti, protože může být citlivá také na světlo. Tento přírodní materiál lze na rozdíl třeba od lina i několikrát renovovat.

Dřevo vás může trochu omezovat ve výběru, ne všechny dřeviny je totiž možné používat tam, kde plánujete udělat podlahové topení. Řešením pro vás mohou být také například laminátové podlahy. Podle Cechu podlahářů České republiky je však důležité při výběru laminátové podlahy dávat pozor na vlastnosti dané výrobou a použitým materiálem. Jednotlivé typy tak bývají určeny pro různá zatížení. Výhodu vidí odborníci v rychlé pokládce na rovný a suchý povrch.

Podlahu je také možné znovu rozebrat a poškozený kus vyměnit. Naopak nevýhodou může být nesnášenlivost vůči vlhkosti a hlučnost. Laminát má totiž tvrdší povrch než dřevo. V kombinaci s oblíbenou pokládkou na způsob plovoucí podlahy a ne lepením to může být problém.

PVC UŽ DÁVNO NEPATŘÍ JEN DO ŠKOLY
Další variantou, zcela odlišnou od přírodních dřevěných podlah, jsou takzvané PVC podlahové krytiny, někdy také nazývané vinylové. Obě varianty nabízí širokou škálu dekorů. Uváděnou výhodou bývá také snadná údržba a bezpečnost, tedy neklouzavost těchto typů podlah. Zároveň ale vyžadují vyšší nároky na podklad. Musíte tedy počítat s tím, že bude potřeba povrch v místnosti, kam vyberete PVC nebo vinyl, důkladně připravit. Tomu se pak často musí věnovat právě odborníci. Nejčastěji zmiňovanou nevýhodou je fakt, že nejde o přírodní materiál. Nelze ho také při poškození renovovat.

LINO Z PŘÍRODNÍCH SUROVIN
Když se řekne lino, možná si většina z nás představí právě PVC podlahy. V případě linolea jde však o zcela jiný materiál. „Linoleum se vyrábí z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty,“ uvádí na svých stránkách Cech podlahářů. Hlavní výhodou těchto podlah je absence chemikálií v použitých materiálech, hygieničnost a odolnost. Lino si také dlouhodobě zachovává barevný vzhled a snadno se udržuje.

Stále častěji se používá název marmoleum. Stejně jako v případě linolea jde o přírodní materiál vyráběný šetrně k životnímu prostředí. Vyrábí se v mnoha barvách a strukturách a je vhodné i pro místa, kde je plánované podlahové vytápění.