Melounem ke zdraví

Šťavnatá pochoutka, která zažene žízeň a v létě osvěží. Tím však přednosti melounu nekončí. Ačkoliv je z většiny obsažen z vody, obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Může působit jako prevence při problémech s ledvinami nebo i některých druzích rakoviny. Mimo jiné pomáhá při dietě a používá se i pro detoxikační kúru. Červená dužina tak není jediným překvapením, které slupka melounu schovává.

V horkých letních dnech meloun vypadá opravdu lákavě. Nakrojíte slupku, ta pukne a čeká na vás čerstvá dužina. Mnozí z nás tak na něj koukají pouze jako na osvěžující ovoce, které zažene žízeň i chuť na sladké. To však není celá pravda. Meloun je zeleninou, která je pro naše zdraví velmi užitečná. A tak místo polykání vitaminových prášků se bez výčitek zakousněte do melounu.

ZELENINA PLNÁ VITAMINŮ
Ačkoliv je meloun díky jeho sladké chuti většinou považován za ovoce, jedná se o zeleninu z čeledi tykvovitých. Obsahuje až 93 % vody, přesto má mnoho zdraví prospěšných látek. Vyskytují se v něm minerály, jako jsou železo, vápník a hořčík nebo vitaminy B, C a provitamin A. „Jsou v něm obsaženy také organické kyseliny a mnoho ochranných látek, například lykopen nebo karotenoidy, které působí antioxidačně a chrání nás před stárnutím, rakovinným bujením a jinými projevy působení volných radikálů,“ říká výživová poradkyně Kateřina Bukáčková. Podle ní tak působí preventivně proti civilizačním chorobám, ať už se jedná o některé druhy rakoviny nebo srdečně-cévní onemocnění. „Díky močopudnosti pozitivně ovlivňuje i problémy s ledvinami. Použít jej lze i u banálnějších obtížích, třeba tendenci k zácpě nebo zadržování vody v těle,“ doplňuje Bukáčková.

RŮZNÉ DRUHY, RŮZNÉ CHUTĚ
V obchodech i na trzích lze najít pestrý výběr druhů melounů. „Nejznámějším je meloun vodní, který obsahuje více vody a méně cukru, který je v něm obsažen ve formě fruktózy. Meloun cukrový obsahuje více sacharidů a je také chuťově bohatší,“ vysvětluje Bukáčková. Nelze tak říci, který z nich je zdravější. Vodní meloun se jí většinou samotný, k cukrovému se podávají například i kvalitní sýry nebo parmská šunka. „V našich obchodech můžete najít různé odrůdy, například Galia, Honeydew nebo Cantaloupe,“ dodává Bukáčková.

VHODNÝ PRO DIETU I DETOX
Meloun je i užitečný, pokud držíte dietu. Slouží však spíše jako dietní náhražka, pokud máte chuť na něco sladkého. „Přestože je meloun sladký, obsahuje velké množství kvalitní vody, takže se do redukční stravy určitě hodí. Může uspokojit naši potřebu sladké chuti, aniž by tělo zatížil velkým množstvím kalorií, pomůže tělu také s odvedením zadržené vody v těle,“ potvrzuje Bukáčková. Protože působí močopudně, je vhodný pro odvádění zplodin z těla. Z toho důvodu je využíván i pro detoxikační kúru. „Může také působit lehce projímavě a regenerovat střevní sliznici, což je pro celkové zdraví velmi prospěšné. Tělu se uleví, protože se nemusí zatěžovat dlouhým trávením, pročistí se vylučovací orgány,“ sděluje Bukáčková. Nedoporučuje se však kombinovat meloun s jinými potravinami, protože v žaludku zůstává asi dvacet minut, a jestliže současně s ním přijímáme další potraviny, začne probíhat kvasný proces. „Pokud se tedy necítíte po jídlech s melounem dobře, zkuste je jíst samostatně a další jídlo jíst až po půlhodině,“ upozorňuje Bukáčková.