Mikuláš byl oblíbencem už za svého života

Pro děti je období mikulášských nadílek tím nejhezčím i nejstrašidelnějším obdobím zároveň. Na jednu stranu jim svatý Mikuláš připomíná, že už se kvapem blíží Vánoce a aby jim to čekání ještě trochu zkrátil, nosí jim malé dárky a sladkosti. Na druhou stranu čert umí pořádně vyděsit a hlavně ty zlobivé děti poškádlit. Dospělí si mohou s Mikulášem zavzpomínat na své dětství a naladit se na adventní atmosféru třeba poslechem koled.

Kdo ale vlastně je ten starý Mikuláš, který děti každoročně chválí, nebo hubuje, podle toho, jestli byly hodné nebo zlobily? Jak říkají této postavě jinde ve světě a proč vlastně nosí dětem dárky?

SVATÝ MIKULÁŠ A LEGENDÁRNÍ HISTORKA
Svátek svatého Mikuláše připadá na 6. prosince. Tradiční trojice Mikuláš, čert a anděl však obchází domácnosti již v předvečer tohoto svátku, tedy 5. prosince. Svátek je zasvěcen vzpomínce na biskupa Mikuláše z Myry. Věřilo se, že právě tento Mikuláš sestupuje každý rok na začátku prosince na Zemi a obchází lidská obydlí, přičemž rozděluje drobné dárky. Tuto tradici svatomikulášských koledních obchůzek prý pravděpodobně podnítil jeden z příběhů, který se o biskupovi Mikulášovi vypráví. Při jedné ze svých večerních procházek prý totiž obdaroval tři chudé dívky, které potkal a zachránil je tak před prací v nevěstinci. Biskup Mikuláš byl již během svého života velmi oblíben. Proslul zejména svojí štědrostí. Není se tedy čemu divit, že je to právě on, kdo v podobě lidí převlečených do mikulášských kostýmů, hodné děti obdarovává i dnes. Přestože je známou postavou spojenou každoročně s křesťanskými svátky, nebyl vlastně prohlášen oficiálně za svatého. Katolická církev dala jeho jméno pro nejistý původ a nedoložené zázraky odstranit z kalendáře.

JAK SANTA CLAUS KE JMÉNU PŘIŠEL
Říká se, že Mikulášovo jméno, v cizích jazycích například Nicolas, Nikolaj nebo Mikolaj, bylo často komoleno na Colas, Klaas nebo Claus. A tak je postava svatého Mikuláše například ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických nazývána právě Santa Claus. V Americe má navíc bílý Santa ještě černého bratra Uncle Santu Clause. V Rusku mu zase říkají děda Mráz. V Nizozemsku navštěvuje děti postava jménem Sinter Klaas. Společný mají tyto postavy obvykle vzhled, jde totiž o staršího muže v červeném kabátě s bílým plnovousem, ten se stal pro legendární postavu Mikuláše typickým poznávacím znamením.

CO MIKULÁŠŮV ŽIVOT DAL A VZAL?
Mikuláš je také patronem několika zemí a měst. Kromě jiných například také města Bari v Itálii, kde je pochován. Jeho ostatky se tam však dostaly až po krádeži. Ostatky biskupa Mikuláše prý ukradli italští námořníci, nebo piráti ze sarkofágu v Myře na jihozápadním pobřeží Turecka. Můžeme o něm však také mluvit jako o patronu hned několika profesí, jako příklad lze uvést lékárníky, námořníky, obchodníky a rybáře, ale také studenty nebo notáře a advokáty. Někteří věří, že se narodil do rodiny obchodníků s rybami, nebo že sám se zpočátku svého života živil jako rybář nebo námořník. Hlavně je ale patronem dětí, které přijde každoročně o adventu zkontrolovat, jestli jsou hodné a jestli poslouchají rodiče.

DATUM NAROZENÍ NEVÍME
Mikuláš se narodil někdy koncem třetího století, přesný rok s určitostí nevíme, ale nejčastěji uváděno je někdy mezi lety 270 až 286 v maloasijské Pataře v Lykii. Jde o římskou provincii, která leží na území dnešního Turecka. V roce 325 se zúčastnil prvního nikajského koncilu. Šlo o první ekumenický koncil vůbec, tedy shromáždění biskupů křesťanské církve. V období, kdy byli za vlády Galeria Valeria Maximina křesťané pronásledováni, byl pak vězněn i sám Mikuláš.

JAK SE SLAVILO DŘÍVE?
Oslavy na svatého Mikuláše byly prý odjakživa bujaré. V německých zemích se rozvinuly již od 10. století. Kult svatého Mikuláše podporovala například i byzantská princezna Theofana. Již od středověku byly součástí oslav nejrůznější masky a maškarní kostýmy. Církev se sice na radovánky dívala s nelibostí, ale i přesto se svátek dochoval až dodnes. Oslavy však již nemají tak masopustní ráz jako dříve, postupně získaly spíše podobu mikulášských obchůzek malých skupinek. Biskupa při nich obvykle ale stále doprovází anděl a čert. Pokud chcete zažít divočejší oslavy a hned tak nějaký čert vám hrůzu nenažene, zajeďte se podívat do Rakouska. Tamní oslavy jsou proslulé především strašidelností čertovských kostýmů. V posledních letech jsou průvody čertů v Rakousku velmi rozšířené a k vidění jsou až stovky nejrůznějších čertů. Možná, že i vy máte zkušenosti s tím, stát se na jeden den v roce Mikulášem. Letos už potřetí se chystá v převleku na mikulášskou koledu i Kateřina Moravcová. Vzniklo to celé vlastně úplnou náhodou. Do půjčovny pro převlek Mikuláše a čerta zašli s jejím přítelem kvůli dcerám jejich kamaráda. „Poprvé jsme vůbec nevěděli, jak na to a byli jsme snad ještě nervóznější než ty děti,“ prozradila Kateřina, která se ujala role Mikuláše.

MIKULÁŠEM NA VLASTNÍ PĚST
To takový Jan Bárta už za Mikuláše byl nejméně čtyřikrát a dělá to hlavně proto, že miluje kostýmy. Tvrdí, že zábava je to vždycky, ale nejvíce si prý užívá nutnost improvizovat. „Mám radost, že to někdo ještě slaví. Občas člověka nadchne, když dítě umí fakt pěknou, celkem náročnou básničku,“ vysvětluje Jan. Vzpomíná, jak jednou dítě vyděsil ještě víc než čerti, které měl s sebou jako pekelný doprovod. „Naštěstí zasáhl anděl, který zahnal i mě a dítě uklidnil,“ dodává.

MIKULÁŠ VE FILMU
Mikulášské tematice se věnuje i pokračování oblíbené české pohádky Anděl Páně 2, kterou režíroval Jiří Strach. Toho většinou známe jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Ústřední dvojice Ivan Trojan a Jiří Dvořák se dočkáme už 1. prosince, protože právě na tento den je plánována premiéra nové české pohádky plné nebeského humoru. První díl Anděla Páně byl uveden před neuvěřitelnými jedenácti lety. Pro Českou televizi řekl režisér Strach, že s dvojkou čekal tak dlouho, protože chtěl přijít opět s dobrou pohádkou a ne jen s filmem, který se sveze na úspěchu prvního dílu. Máme se tedy na co těšit. Začátek adventu můžete zasvětit návštěvě kina a užít si mikulášskou atmosféru.