Moderní gymnastky začínají od školky

Sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie. To je moderní gymnastika. V sestavách většinou gymnastky pracují s náčiním jako je švihadlo, míč, obruč, stuha nebo kužele. Na soutěžích však dívky musí dbát i na svůj přednes nebo výraz. I proto je moderní gymnastika oproti té sportovní méně silová a více estetická. Mladé gymnastky na sobě pracují i ve Žďáře nad Sázavou.

Dívky s moderní gymnastikou většinou začínají již v útlém věku. Jedná se o roky dřiny a píle, které se ale později na soutěžích značně vyplácejí. Některá děvčata trénují až čtyřikrát týdně. Vrcholu v moderní gymnastice ženy většinou dosahují již před dvacátým rokem. Ve Žďáře nad Sázavou moderní gymnastiku vede hned několik trenérek. Společně působí v Active – středisko volného času, kde trénují děti už od tří let. S nimi potom jezdí na soutěže, kde se v různých kategoriích umisťují na předních příčkách. Některé gymnastky ze Žďáru jezdí reprezentovat i do zahraničí. Jak probíhají jejich tréninky nebo jakých úspěchů letos jejich oddíly dosáhly, jsme se ptali hlavní trenérky Barbory Tomandlové. Ta se moderní gymnastice věnuje už od raného věku a místní děti trénuje již od svých patnácti let.

JAK BYSTE POPSALA, CO JE TO MODERNÍ GYMNASTIKA?
Moderní gymnastika je jeden z mála sportů, který dělají jenom ženy. Kombinuje prvky baletu, tance a akrobacie, a to jak s náčiním, tak i bez něj. Malé děti začnou se základní akrobacií, ke které se postupně přidává švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha. Každé náčiní je jedinečné a vyžaduje speciální techniku, kterou se musí gymnastka naučit. Kromě individuálních sestav mohou cvičit i společné skladby, ve kterých se dbá na synchronizaci a spolupráci gymnastek mezi sebou. Je to velmi rozmanité.

JAKÝ JE TEDY ROZDÍL MEZI MODERNÍ A SPORTOVNÍ GYMNASTIKOU?
Rozdíl mezi moderní a sportovní gymnastikou je v tom, že sportovní gymnastky používají nářadí (kruhy, bradla, kladinu), kdežto moderní gymnastky používají náčiní (švihadlo, míč, obruč, stuhu, kužele). Sportovní gymnastika je více silová, moderní naopak více estetická. Kromě technických prvků se u moderní gymnastiky hodnotí i výraz, přednes a procítění gymnastky. To nám také dává nejvíce zabrat. Moderní gymnastce totiž nestačí jen dobře cvičit, musí to umět ukázat a přesvědčit porotce i publikum.

TO ZNÍ JAKO NÁROČNÝ SPORT.
Na děvčata jsou kladeny vysoké nároky, co se týče rozsahu, ohebnosti, síly, myšlení a celkové odolnosti. Za každou krásně zacvičenou sestavou stojí měsíce poctivé dřiny. Ale výsledek stojí za to.

CO VŠECHNO PO DĚTECH NA SOUTĚŽÍCH POŽADUJÍ?
Náš klub soutěží v povinném a volném programu. Na soutěžích v povinném programu předvádějí děvčata dvě povinné sestavy, které jsou pro všechny gymnastky v celé České republice stejné. V těchto sestavách se dbá hlavně na celkové zpevnění těla a nejsou tak náročné na rozsah, ohebnost a estetiku. Ve volném programu jsou opět dvě sestavy, které jsou každé gymnastce složené na míru. Jsou více náročné a dbá se v nich na celkový dojem, rozsah, ohebnost, práci s náčiním a projev gymnastky.

A JAKÉ EXISTUJÍ SOUTĚŽNÍ KATEGORIE?
V povinném programu je šest kategorií rozlišených dle věku. V nultých kategoriích závodí nejmladší gymnastky ve věku od tří let, naopak v páté kategorii najdeme děvčata, která již navštěvují střední školy. Ve volném programu potom najdeme kategorie: Naděje nejmladší, Naděje mladší, Naděje starší, Kadetky mladší, Kadetky starší, Juniorky, Dorostenky a Seniorky.

JAKÝCH SOUTĚŽÍ SE ÚČASTNÍTE A JAKÉ JSTE ZAZNAMENALY ÚSPĚCHY?
Naše děvčata závodí po celé České republice, a to i s mezinárodní účastí. Některá z nich nás jezdí reprezentovat i do zahraničí (Rakousko, Kanárské ostrovy, Německo). Mezi naše největší úspěchy patří přední umístění v Českomoravském poháru, kde děvčata vystupují s pódiovými skladbami (cvičí 4–6 gymnastek). Dále pak 5. a 6. místo na MČR pódiových skladeb. V letošním roce byl pro nás velkým úspěchem i postup na MČR pódiových skladeb linie A. Mezi jednotlivci pak děvčata sbírají medaile po celé ČR.

KDO VŠECHNO NA ACTIVU TRÉNUJE MODERNÍ GYMNASTIKU?
Na Active trénují především bývalé gymnastky. Závodní družstvo mají na starosti Barbora Tomandlová, Lucie Chromá, Renata Ambrožová, Markéta Trembaczová, Natálie Zelinková, Marie Neubauerová. Přípravku a malé děti Markéta Doležalová, Eileen Niederlová, Michala Miliánová. Jako trenérky se jezdíme vzdělávat na různé semináře a děláme si trenérské i rozhodcovské kurzy, které jsou nutné pro účast dětí na větších závodech.

MŮŽETE MI POPSAT, JAK PROBÍHÁ VÁŠ KLASICKÝ TRÉNINK?
Náš klasický trénink začíná rozehřátím, běháním koleček nebo třeba skákáním přes švihadlo. Poté následuje společná rozcvička. Po rozcvičce děvčata dělají techniku s náčiním – švihadlem, míčem, obručí, kuželi, stuhou, a pak následují sestavy. Na konci tréninku děvčata posilují a probíhá uvolňovací cvičení. Ale vše je individuální. Na začátku sezóny věnujeme více času rozcvičování a technice náčiní. Před závody zase více pilujeme sestavy. Závodní gymnastky mají tréninky dvakrát až čtyřikrát týdně. Přípravka trénuje pouze jednou týdně.

V KOLIKA LETECH SE DÍTĚ MŮŽE ZAČÍT VĚNOVAT MODERNÍ GYMNASTICE?
S moderní gymnastikou začínají malé holčičky již v útlém věku. U nás na oddíle bereme děti již od tří let. Děvčata však mohou začít i déle. Já razím heslo, že čím dřív, tím líp. Malé děti toho mohou na trénincích spoustu odkoukat od starších
a lépe si osvojí základní pohyby. Samozřejmě i spousta šikovných gymnastek začala později, musí ale počítat s tím, že už je to bude více bolet a budou na sobě muset více pracovat.

JAK PRACUJETE S DĚTMI, KTERÝM SE TEN DEN NAPŘÍKLAD MOC TRÉNOVAT NECHCE?
Pokud se některé holčičce na tréninku nechce moc trénovat, snažím se ji motivovat. Hledáme věci, které ji baví, a na těch ten trénink více pracujeme.