Na procházce vás musí být vidět

Novela zákona schválená v únoru 2016 má chránit především chodce. Nově povinně musí dbát na to, aby je bylo pořádně vidět. Reflexní pásek, vesta nebo čelovka mohou totiž zachránit život. Neviditelní chodci na krajnici v tmavém místě se snadno mohou stát obětí dopravní nehody. Brzdnou dráhu totiž ani poctivý řidič nedokáže zkrátit. „Vidíme se?“ ptá se od října probíhající kampaň, kterou pořádá Besip. Mezi chodce rozdají pásky, tkaničky i reflexní placky.

Únor sice přinesl pozitivnější statistiky v počtu obětí nehod na silnicích, pořád jde ale o desítky lidí, kteří při dopravních nehodách zemřou. Často to jsou právě chodci, kteří jsou při střetu s vozidlem smrtelně zraněni. Tomu se snaží zabránit nová povinnost pro chodce nosit reflexní prvky. Novela zákona o silničním provozu ukládá tuto povinnost všem chodcům, neznamená to ale, že musíte nosit reflexní pásek na kabelce, i když jdete jen do práce po rušné ulici vašeho města.

KDY JE POVINNOSTÍ BÝT VIDĚT?
Vidět by vás mělo být samozřejmě vždy, přece jen jde o vaše zdraví a mnohdy i o život. Zákon chodcům však novou povinnost nařizuje jen v případě, že je snížená viditelnost a to na úsecích mezi obcemi, které nejsou osvětleny veřejným osvětlením. Takže když se rozhodnete jít večer na zábavu do sousední vesnice nebo jdete prostě na procházku a je mlha, měli byste o sobě dát řidičům vědět. Jejich včasná reakce vám totiž může zachránit život.

K NEHODÁM ČASTO DOCHÁZÍ V NOCI
Těm, kdo se stejně rozhodnou vyrazit bez reflexních prvků, pak hrozí až dvoutisícová pokuta. Pokud by se problém řešil ve správním řízení, může se neopatrnost prodražit. Pokuta totiž může ještě o něco vyšplhat. Podle Mladé fronty Dnes však ministr dopravy uvedl, že má ministerstvo s policií dohodu, aby zatím lidem reflexní prvky rozdávala. „Mezi roky 2012-2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v minulém roce takto zemřelo 72 lidí, kteří nebyli v noci vidět,“ uvádí v tiskové zprávě Ministerstvo dopravy. Doplněk nebo vesta, kterou bude možné vidět už z dálky, tak může zachránit život. Reflexní doplňky lze koupit například v papírnictvích, prodejnách se sportovními potřebami nebo supermarketu. Sehnat je můžete také třeba na čerpacích stanicích nebo v některých trafikách. Prodávat tyto předměty se rozhodla i pošta. Do bezpečnějšího provozu na silnicích se často zapojují i městské úřady. Jedním z nich je například Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Reflexní pásky si tam mohli lidé zdarma vyzvednout už od prosince loňského roku. „Město rozdalo mezi občany celkem 890 kusů reflexních pásek,“ uvedla mluvčí městského úřadu Nikola Adlerová.

NĚKDY ROZHODUJÍ JEN VTEŘINY
Podle informací zveřejněných na stránkách Ministerstva dopravy má řidič, který potká chodce oblečeného v černém, jen asi 18 metrů na to nějak zareagovat. V rychlosti 70 km/h, často je to ale mnohem více, má jen přibližně necelou vteřinu na reakci, aby zabránil střetu. S reflexním prvkem se tato vzdálenost mnohokrát zvyšuje. Může to být až 200metrová vzdálenost, ze které si řidič chodce, díky odrazu světla, všimne.

KOLIK TO BUDE STÁT?
Zvýšení vaší viditelnosti vás ani nemusí přijít draho. Povinné je nosit alespoň jeden reflexní prvek. A takový reflexní rychloupínací pásek v různých barvách seženete za cenu pohybující se mezi 15 a 30 korunami. Koupit se dá i nažehlovací pásek, takže třeba dětem můžete reflexní prvek na mikinu prostě nažehlit, aby na něj nezapomínaly. Tyto pásky jsou určeny obvykle na bavlnu, polyester nebo podobný textilní materiál. Za metr zaplatíte bezmála dvacet korun. Za vestu už zaplatíte trochu více, ta vám ale zase zajistí viditelnost ještě na větší vzdálenost.

KAM PÁSEK SPRÁVNĚ UMÍSTIT
Pokud zvolíte pouze pásek, nejlépe uděláte, když ho umístíte na ruku nebo nohu směrem do vozovky. Chybu určitě neuděláte, když použijete dva. Osvědčila se i čelovka nebo baterka. Vidět by vás ale mělo být z obou směrů, proto je lepší obě varianty kombinovat a pokud jdete v noci, svítit si na cestu, ale použít i pásek. Pro větší bezpečí dětí jim můžete pořídit reflexní batoh nebo deštník. Pro psa zase seženete i reflexní obojek.

V ZAHRANIČÍ SE ZÁKON VYPLÁCÍ
Ministerstvo dopravy zdůrazňuje, že nově zavedená povinnost se například v sousedním Slovensku vyplatila. „Ze zahraničí je vidět, že tam, kde se udělala velká propagace a dalo se to jako zákon, výrazně snížili počet smrtelných nehod,“ uvedl pro Český rozhlas mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

TESTY VIDITELNOSTI
Při špatné viditelnosti jsou různé materiály a barvy vidět na různé vzdálenosti. Například modré tričko jen asi na 18 metrů, některé světlejší barvy zajistí větší viditelnost jako například žlutá. Ve světlejším oblečení je možné, že vás řidič uvidí už přibližně 37 metrů před sebou, na bezpečný manévr je to ale stále málo. Aby se vás řidič nelekl a vy nemuseli v lepším případě uskakovat ze silnice, je dobré dát o sobě vědět právě až na již zmíněných 200 metrů. To zajistí reflexní oblečení a další prvky, kterým svůj oděv ozdobíte. Heslem mlhavých dnů se tak stává vidět a být viděn!