Nanotechnologie poslouží i doma

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste doma používali prostředky založené na nanotechnologii? Že ne? Ano, zní to až téměř neuvěřitelně, ale nanotechnologie nám teď může pomáhat doma s úklidem. Nebo ochránit karoserii našeho auta. Díky této technologii je možné mít různé povrchy v domácnosti chráněné.

Nanotechnologie je oblast vědy, která cíleně manipuluje s jednotlivými atomy, aby vznikaly látky a materiály s netradičními vlastnostmi. Samotný pojem „nano“ pochází z řečtiny a popisuje něco, co je velmi malé – jeden nanometr je jedna miliardtina metru. Ještě nedávno se s nanotechnologií pracovalo především na univerzitách a ve vědeckých laboratořích. V posledních letech se však výzkum postupně přesouvá i do praxe. Nanotechnologii tak potkáváme téměř na každém kroku, ač si to kolikrát neuvědomujeme. Využívá se v elektronice, zdravotnictví, strojírentsví, ale i v optice nebo chemickém průmyslu atd. Nyní ji však můžeme využívat i v našich domácnostech. Jedním z výrobců, který se touto technologií zabývá, je firma Pikatec. Jedná se o patentovaný a ryze český výrobek.

ODPUDÍ VODU, PRACH I OLEJ
Samotný princip této nanotechnologie spočívá ve vyhlazování povrchů v mikroskopickém měřítku. „Pokud bychom se pod mikroskopem podívali na jakýkoliv zdánlivě hladký povrch, zjistíme, že ve skutečnosti je velmi hrubý a náchylný na poškození ať už chemickou (agresivní čisticí prostředky), nebo mechanickou cestou (poškrábání, oděrky),“ uvádí do problematiky manažer aplikačních center Pikatec Aleš Vícha. Ochranný průhledný štít, odborně řečeno politura, povrchy vyhladí, mnohonásobně díky svému složení zvýší tvrdost ošetřených povrchů a dodá jim nové vlastnosti, jako je odpudivost vody, prachu, oleje a další.

PŮSOBÍ NA VŠECHNY TYPY POVRCHŮ
Nanokosmetika ochrání téměř všechny typy povrchů. Chránit lze sklo, tedy sprchové kouty, zrcadla, okna, výplně dveří, plasty, nerezové materiály, to znamená lednice, dřezy, výtahy i vodovodní baterie. „Pikatec je možné aplikovat i na lakované povrchy, jako jsou například kuchyňské linky, na sklokeramické desky, veškeré keramické povrchy, tím myslím obklady, umyvadla, vany,“ říká Vícha. Výjimkou není ani dřevo (zahradní nábytek, pergoly, ploty), kámen (kamenné obklady, dlažba, betony), kůže (sedačky, kožené výroby atd.) a v neposlední řadě textil (sedačky, oblečení).

APLIKACE NANOKOSMETIKY
Aplikace probíhá ručně, kdy pomocí aplikačního hadříku krouživými pohyby nanášíme ve velmi tenké vrstvě přípravek na ošetřovaný povrch. „Nanesenou vrstvu necháme dle povrchu po dobu 5 respektive 30 minut vytvrdnout, a poté rozleštíme pomocí mikrovláknové utěrky,“ vysvětluje Vícha. Po dalších dvanácti hodinách dojde k celkovému vytvrzení a povrch je stoprocentně chráněn. Ochranné politury se doporučuje obnovit u domácností po dvou letech, pro vozy a exteriérové předměty po jednom roce, jelikož jsou více namáhány přírodními vlivy, jako je například déšť, UV záření, mechanická námaha a další.

VLASTNOSTI OŠETŘENÉHO POVRCHU
Ošetřený povrch pak získá speciální vlastnosti, které ho ochrání. Mezi ně patří UV ochrana, protože sluneční paprsky neprostoupí přes polituru, předměty tedy nestárnou ani nemění svoji barvu a materiály nezkřehnou. „Například bílá plastová okna po čase bývají zažloutlá a tomu se lze vyhnout,“ doplňuje Vícha. Tím, že daný povrch vytvrdíme, učiníme ho i odolnější proti škrábancům, materiál tak získá i delší životnost. Předmět bude mít i antibakteriální ochranu – na površích se nemnoží bakterie a zamezuje se tvorbě plísní. Takový materiál pak odpuzuje prach, vodu i olej a vydrží teplotu až 700 °C. Co je ale podstatou celé aplikace – povrch se pak velmi snadno udržuje. „Špína se na povrchu neudrží, vše lze čistit bez chemie pouze utíráním vlhkým hadrem. Pikatec zkracuje dobu úklidu až o 80 % a zároveň není třeba dál utrácet za čisticí prostředky,“ dodává.

POUŽÍT HO MŮŽETE I NA SVOJE AUTO
Kromě ošetření povrchů v domácnosti můžete tuto technologii aplikovat i na svoje auto. „Laky jsou čím dál více šizeny od výrobců. Jsou čím dál slabší a křehčí. U nového vozu již po pár měsících jsou vidět poškození, změny barevnosti, lak křehne a praská. Navíc je velice měkký,“ říká Vícha. Ochranná vrstva nanotechnologie lak na autě vytvrdí a zakonzervuje. Nic se tedy k laku nedostane a na dlouhou dobu se uchová ve stavu, v jakém jste jej ošetřili. Navíc se vůz velmi snadno myje, stejně jako u domácnosti na něm špína nedrží. „Politura má tzv. samočisticí efekt: při dešti odvalující kapky deště s sebou berou i nečistoty a špínu,“ dodává. Podle Víchy se samozřejmě vůz také po čase zašpiní, ale bude to o poznání déle a čas potřebný k umytí je minimální. Vše jde velice snadno smýt.

OŠETŘIT POVRCH MOHOU APLIKAČNÍ CENTRA
Aplikační a prodejní centra firmy Pikatec existují po celé České republice. Tam vám proškolení pracovníci pomohou jak s výběrem vhodného přípravku, tak se samotným ošetřením povrchu. „Jsou to profíci, takže ví, co dělají, ví, na co si dát pozor, a ušetří člověku práci. Umí u vozidel renovovat laky a nejlépe tak připravit vůz pro ošetření. U domácností jsou schopni si poradit s různými těžko odstranitelnými nečistotami, zákazníkům dokáží vysvětlit principy, poví co od čeho čekat, jak co udržovat,“ sděluje Vícha. Nejbližší aplikační centrum poblíž Žďáru nad Sázavou se nachází v Bystřici nad Pernštejnem.

PŘED APLIKACÍ POVRCH ŘÁDNĚ OČISTĚTE
Pokud si chcete povrch ošetřit sami, dávejte pozor, aby byl řádně vyčištěný a odmaštěný. „Jak něco pod politurou necháte, může to buď omezit její funkčnost, nebo spolu se špínou může později politura odpadnout. Takže číst pořádně návody, když nevím, zavolat na infolinku,“ radí Vícha. Pro domácnost je u Pikatecu základní sada za 1599 Kč, kde se nachází ochranná politura na sklo, keramiku, plasty a lakované povrchy plus čističe a příslušenství. V nabídce jsou samostatné sady na každý povrch, které se pohybují od 499 Kč. U vozu je základní řada Ceramic za 1499 Kč a prémiová Diamond za 3499 Kč.