Nejkrásnější divadla na světě

Existují divadla a divadla. Jsou divadla, kde se plně soustředíte jenom na probíhající děj na jevišti a příliš se nezabýváte tím, že prostředí, ve kterém sedíte, připomíná jakýsi kulturní sál – je celkem obyčejné. Pak jsou divadla, kde už jen když do nich vejdete, tají se vám dech. A ještě než začne samotné představení, víte, že je to zážitek. S očima navrch hlavy koukáte na překrásnou výzdobu, honosný lustr i obrovskou oponu. A cítíte se slavnostně. Která divadla jsou na světě ty nejkrásnější?

Způsob, jakým vzniklo samotné divadlo, je opředen tajemstvím. O jeho vzniku totiž neexistují žádné přímé prameny, a tak se jedná o pouhé domněnky či teorie. Historikové se domnívají, že původ divadla pochází z pravěkých rituálů. Lidé předváděli nejrůznější tance, zpěvy a většinou na sobě měli zvířecí masky. Starověké řecké divadlo se hrálo pod širým nebem – v takzvaných přírodních divadlech. V té době se ještě chápalo jako součást kultovního zvyku, a proto uprostřed jeviště stával obětní oltář. Lze tak říci, že se divadlo nejspíše vyvinulo z náboženských slavností. Honosné divadelní budovy začaly vznikat v 17. až 18. století a sloužily jako reprezentační symboly města. Některé se zachovaly dodnes.

Za zmínku určitě stojí novorenesanční divadlo Teatro Amazonas v Brazílii. Operní divadlo leží v samotném srdci amazonského pralesa. Tato budova byla postavená za éry Belle Époque, kdy země velmi prosperovala z objevení a následného obchodování s gumovníky. Právě tyto finance zajistily městu Manus jeho architektonický i kulturní rozvoj. Na výstavbu luxusního divadla se dovezly kachličky z Francie, železo ze Skotska a mramor z Itálie. První představení se uskutečnilo v roce 1897. Byla to Ponchielliho La Gioconda.

Kdo by neznal slavné londýnské divadlo The Globe, kde byly uváděny hry Williama Shakespeara. Úplně první budova byla postavena v roce 1599 a zničena 1613, v roce 1614 zbudovali novou a v roce 1644 ji strhli. Ke konci 20. století však americký herec Sam Wanamaker nechal postavit jeho repliku. Nynější divadlo se snaží věrně napodobit obě původní budovy podle dochovalých dokladů, tedy jak vypadalo za Shakespearových časů. V Globu probíhá každoročně letní sezona Shakespearových her a také je zde největší trvalá Shakespearova výstava na světě.

Velké divadlo sídlí v hlavním městě Ruska Moskvě. Divadlo založil kníže Pjotr Urusov v roce 1776. V roce 1805 požár zničil původní budovu, na stejném místě však vyrostla nová budova, ve které divadlo sídlí dodnes. Velké divadlo je také domovskou scénou Velkého baletu, nejstaršího baletního souboru, založeného v roce 1773, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Jedná se o jedno z nejprestižnějších divadel v Rusku, a proto jsou také vstupenky na představení daleko dražší než jinde v zemi.

Součástí paláce ve Versailles je divadlo Opéra Royal de Versailles. Navrhl ji Ange-Jacques Gabriel v roce 1769. Dnes se zde pořádají zvláštní galavečery pro turisty, kteří si přijdou prohlédnout Versailles. Budova opery má podobnou výzdobu jako zbytek paláce, ale Gabriel použil v určitých případech náhradní materiály, čímž opera dostala zvláštní ráz. Například zdi, které vypadají jako z mramoru, jsou ve skutečnosti z malovaného dřeva. Známou výzdobou opery je blankytná opona a směsice zlatých, růžových a zelených dekorací.

Nejstarší nepřetržitě provozovanou operou na světě je Teatro San Carlo, ze které se tají dech. Byla otevřená v roce 1737 v Neapoli. Stavbu divadla objednal neapolský král Karel III. Španělský, aby obohatil město o nové a větší divadlo, než tam stálo do té doby. Ve své době pak bylo největším operním divadlem na světě. V letech 2008–2009 prošlo divadlo rekonstrukcí – byla zmodernizována jevištní technika, zavedena vzduchotechnika a přestavěny i prostory pro diváky. Opera byla znovu otevřena v roce 2010. Budova zabírá plochu 3680 metrů čtverečních a vejde se do ní 3000 diváků.