Nejkrásnější knihovny světa

Už vás někdy na dovolené napadlo navštívit knihovnu? Pokud ne, určitě to zkuste. Některá města totiž nejsou zajímavá pouze hrady, zámky nebo mosty, ale i knihovnami. Evropa, Asie, Afrika či Amerika. V každém světadíle najdeme alespoň jednu, která stojí za zhlédnutí. Monumentální stavby skrývající desetitisíce, někdy i statisíce knih. Sbírka největší knihovny světa uchovává dokonce třicet milionů svazků. A nejde jenom o čísla, některá díla jsou velice vzácná i svým stářím.

Věděli jste, že první knihovny pojaté jako sbírky literatury se objevily už na počátku otrokářské společnosti? Nejprve však měly pouze archivní charakter. Ve starověkém Egyptě byla knihovna střediskem moudrosti. Překlad slova znamenal dům knih, či dům života. První knihovny ve starověkém Římě byly dovezeny z Řecka jako válečná kořist. Po dobytí Říma však barbaři většinu knihoven spálili. Knihovny se opět objevily v raném středověku během šíření křesťanství při kostelech, klášterech a církevních úřadech. Některé z historických knihoven se dochovaly až dodnes. Například knihovna al-Qarawiyyin byla postavena již v 9. století. Dost už ale historie, podívejme se na ty nejkrásnější.

La-biblioteca-más-hermosa-del-mundo-en-República-Checa-1 Čtenáři amerického serveru Bored Panda rozhodli, že nejkrásnější knihovna na světě je v Praze. Barokní knihovna pražského Klementina porazila celkem 154 ostatních budov knihoven. Národní knihovna České republiky byla postavena a založena v roce 1722, je v ní uloženo celkem 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury. Nejstaršími dokumenty jsou řecké papyry z 1. st. n. l. Svého času bylo Klementinum dokonce třetí největší jezuitskou kolejí na světě. Díky němu máme i nejstarší údaje o počasí v Praze, které se zde začalo zaznamenávat v roce 1775.

Long_Room_Interior,_Trinity_College_Dublin,_Ireland_-_DiliffI v deštivém irském Dublinu mají knihovnu, za kterou se rozhodně nemusejí stydět. Impozantní Trinity College udělá dojem především jedním ze svých sálů Long Room. Přepychová místnost je 65 metrů dlouhá a byla postavena na začátku 18. století. Nejstarší knihovnu v Irsku založila v roce 1592 královna Alžběta I. na místě augustiniánského kláštera. Od roku 1801 dostává minimálně jednu kopii každé knihy vytištěné ve Velké Británii, a proto v ní dnes můžeme najít více než dvě stě tisíc knih. Nejznámější z vzácných svazků v knihovně je Evangeliář z Kellsu z devátého století.

library-of-congressAni USA nezůstává pozadu. Pyšní se největší knihovnou světa s počtem 30 milionů knih. Jedná se o národní Kongresovou knihovnu. Skládá z několika budov ve Washingtonu, které jsou propojené podzemními chodbami a budovy ve městě Culpeper ve Virginii. Budovy ve Washigtonu jsou historické, ve Virginii mají moderní kampus s důrazem na ekologii a soulad s přírodou. Slouží nejen kongresu, ale i dalším státním útvarů a veřejnosti. Knihy si zde však nemůžete půjčit domů. V minulosti knihovna jednou z části vyhořela.

the-oldest-library-in-the-world-just-opened-to-the-public--heres-a-look-inside.jpgKorán z 9. století psaný ozdobným kúfským písmem a vázaný ve velbloudí kůži či knihu Muqaddimah od Ibna Khalduna ze 14. století. Takové vzácnosti a jiná vrcholná díla islámské literatury můžeme najít v knihovně al-Qarawiyyin, která byla založená v 9. století. Jedná se o nejstarší zachovalou knihovnu světa. Leží v bývalém hlavním městě Maroka, ve Fésu. Nejcennější díla v minulosti schovávala za železnými dveřmi se čtyřmi zámky a čtyřmi rozdílnými klíči. Každý klíč měl jiného vlastníka a pro otevření bylo nutné, aby všichni čtyři byli přítomni.

3031036911_00fb1e9851_bPoslední knihovna, kterou zmíníme, se nachází v Asii, konkrétně v Jižní Koreji. V knihovně korejského kláštera Haeinsa jsou uchovávány buddhistické texty ze 13. století, nazývané Tripitaka Koreana. Tyto vzácné buddhistické texty ale nejsou vytisklé či napsané v knihách. Jsou vyryté do více než osmdesáti tisíc desek o rozměru 70 x 24 centimetrů. Samotný klášter byl postaven již v roce 802. Jedná se o jeden z korejských národních pokladů. Před zničením cenné desky chrání promyšlená technologie větrání i ochranná ruka organizace UNESCO.