Nejlepší bylinky a koření

Už od nepaměti se lidé léčili tím, co našli v přírodě. Po tisíce let se učili, jaké bylinky sbírat, kde je najít, jak je usušit a k čemu slouží. Byl to jejich jediný prostředek, jak se léčit z různých nemocí a neduhů. A tak, pokud netrpíte nějakými vážnými obtížemi, můžete některou z níže zmíněných bylinek vyzkoušet. Nejen, že vám může ulevit, pokud vás něco trápí, ale často slouží i jako samotná prevence.

Každý z nás trpí nějakými menšími neduhy, které ho čas od času trápí. Bolesti hlavy, nevolnost, nespavost, kašel, rýma, kožní potíže a mnohá další. Ne na všechno se člověku chtějí brát prášky, chemie. Kde nejde o nic příliš vážného, tam mohou pomoci bylinky. Většinu z nich denně potkáváme na okolních trávnících a loukách, nebo si je můžeme cíleně pěstovat doma v květináči či na zahrádce. Stačí se jen naučit, která bylinka na co zabírá a u které si dát pozor, abychom jí nepožili příliš. Některé je třeba usušit, jiné se dají používat čerstvé. Pak si z nich většinou můžeme uvařit čaj, připravit obklad nebo případně koupel. Bylinky se však nemusí užívat jenom při obtížích, většinou jsou vhodné i jako prevence.

Aloe vera je známou a v přírodní medicíně rozšířenou bylinkou. Hlavní léčivou látkou je gel (šťáva) z listů. Obecně se o ní ví, že čistí a posiluje náš organismus. Zbavuje tělo škodlivých toxinů,
a to je pak více odolné. Ještě k tomu má silné antibakteriální, antivirové a protikvasinkové účinky, také upravuje trávení a střevní mikroflóru, a to je základ pro imunitu organismu. Listy aloe můžete použít k obkladům na zanícená, bolavá místa i hemeroidy. Rozdrcené listy aloe výborně hojí nejrůznější poranění i kožní neduhy. Jsou vynikající i na bolavé klouby.

Málokdo ví, že oregano je nejenom výborným kořením v kuchyni, ale také léčivou bylinkou. Získává se z rostliny dobromysli obecné. Je výborným přírodním antibiotikem, které působí proti bakteriím, virům a plísním v organismu. Pomáhá také při dýchacích potížích – proti kašli a při bolestech v krku, či střevních infekcích – zlepšuje zažívání, neboť zvyšuje vyměšování žluči, pomáhá při léčbě vnitřních infekcí. Je výborná i na psychiku, účinná při migrénách. Žvýkání listů má pomoci při bolestech zubů. Používá se do koupelí a na obklady.

Ne nadarmo se česneku přezdívá přírodní antibiotikum. Je to především díky jeho protizánětlivým účinkům. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsu. Také podporuje detoxikaci a může podpořit imunitní systém. Česnek obsahuje velké množství důležitých vitamínů a minerálů, snižuje tlak a hladinu cholesterolu, hodí se jako prevence i doplněk léčby. Navíc pomáhá s nachlazením, dezinfikuje trávicí systém a má dobrý vliv na potenci.

Ilha da Queimada Grande neboli Kurkuma je součástí koření kari a dodává mu charakteristickou žlutou barvu. Má antioxidační a protizánětlivé účinky. V současné době se kurkuma zkoumá, zda by mohla fungovat jako prevence proti vzniku rakoviny, konkrétně rakoviny tlustého střeva, prostaty, prsu a rakoviny kůže. Tato žlutá bylina také prospívá dásním. Kurkuma také přináší úlevu například od bolesti kloubů a pomáhá zmírnit lupénku. Její hlavní využití je však při mírnění zánětů a bolesti. Dále se používá k léčbě kožních problémů, k posílení imunitní funkce jater a také k podpoře hubnutí.

Chamomile flowers with empty tag on yellow background. Mothers Day, Birthday, Valentines Day, Womens Day, celebration concept. Space for text.

Kdo trpí nespavostí, ten může vyzkoušet léčivou sílu heřmánku. Heřmánkové čaje jsou výborné při nespavosti, ale také při zažívacích potížích či v případě, že máte žaludeční křeče. Bylinka totiž uvolňuje svalové kontrakce, zejména hladké svalstvo střev. Heřmánek také působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Pomáhá také při kašli, rýmě a nachlazení, jelikož celkově posiluje imunitní systém. Jako kloktadlo se dá používat i při bolestech zubů. Ženy pak ocení účinky heřmánku při děložních křečích, při poruchách menstruace a při dalších ryze ženských potížích.