Nejlepší tipy a triky na mytí oken

Už máte umytá okna? Kdo ještě ne, toho jistě umytí oken čeká v rámci prázdninového úklidu. Způsobů, jak je umýt, je celá řada. Někdo se řídí radami našich babiček a umývá okna bez chemických prostředků, jiný zkouší nejnovější moderní technologie. Říká se, že čistá okna jsou vizitkou domácnosti. Podívejte se tedy na tyto osvědčené rady a tipy, které vás mohou dovést k očekávanému výsledku v podobě nablýskaných oken rychleji a snadněji.

Čeká vás mytí oken a vy byste rádi, aby to tentokrát bylo rychlé a jednoduché? Pokud tento druh úklidu nemáte příliš v lásce a rádi byste si ho usnadnili, máme pro vás pár rad a tipů, které se vám mohou hodit. Vaše okna se za chvilku budou lesknout.

MRÁZ ANI HORKO NEPOMŮŽE
Zaručených rad na mytí oken existuje velmi mnoho. Co domácnost, to trochu jiné metody. V jednom se ale všichni shodnou: okna není dobré umývat za příliš teplého počasí. Když na ně svítí slunce, příliš rychle pak schnou a nedaří se vám vyčistit zanechané šmouhy. Na druhou stranu neumývejte okna ani v mrazu. Okna jdou vyčistit velmi špatně, špína na nich drží a vodu z nich jen těžko dostanete.

NEJPRVE VYČISTĚTE BÍLÉ RÁMY
Na rámech bývá často hodně nanesené špíny a kdybyste postupovali při mytí opačně, skla by se vám mohla zašpinit a vy byste museli práci dělat znovu. Ideální je použít jiný druh utěrky, s níž největší špínu smyjete z rámů. Pokud již bílá barva na vašich rámech není ani vidět, pomůže vám krémový čistič. Rámy zaručeně zbaví nečistoty a bílou barvu zvýrazní. Rámy pak stačí omýt čistou vodou.

VODA NESMÍ BÝT HORKÁ
Voda, s níž myjete okna, by neměla být horká. Doporučuje se, aby měla maximálně 30 stupňů. V horké vodě se snižuje účinnost čisticích prostředků. Voda samozřejmě nesmí být ani studená.

KVALITNÍ UTĚRKY JSOU ZÁKLAD
Na čištění používejte kvalitní utěrky a hadříky, dejte si pozor na ty, které pouští chlupy. Ty by vás na okně určitě nepotěšily a ještě přidělaly práci. Zvolte například utěrky z mikrovlákna, u nichž pouštění chloupků nehrozí. Ty mají vysokou absorpční schopnost a jsou vhodné pro čištění a leštění skel. Krouživými pohyby pak docílíte výsledku krásných a čistých oken. Noviny na rozdíl od utěrek také nic nepouští. Okna dokonale vyleští i staré silonky.

NEJLEPŠÍ JSOU GUMOVÉ STĚRKY
Utírat okna do sucha a leštit je hadříkem by bylo velmi náročné a zdlouhavé. Místo toho raději zainvestujte a pořiďte si stěrku. Gumová část musí být přiléhavá k oknu, aby dobře fungovala. Měla by být pružná, zároveň dost pevná a rovná. Jakákoliv nerovnost by vám na okně udělala šmouhu. Vybrat si můžete i stěrku s houbičkou, která vám pomůže v první fázi úklidu, při hrubém čištění. Pokud máte velká a špatně přístupná okna, možná se vám bude hodit i nastavitelná rukojeť. Díky stěrce vodu z oken jednoduše setřete směrem dolů. Sklo pak bude téměř suché. Vodu z dolního rámu poté setřete hadříkem, aby vám nestékala na podlahu. U velmi silně znečištěných oken musíte celý postup s odmočením a setřením i vícekrát zopakovat.

POUŽÍT MŮŽETE SAPONÁT NA NÁDOBÍ
V první fázi čištění oken, tedy umývání od té největší špíny, je možné použít klasický saponát na nádobí. Smícháte ho s vodou, vezmete hadřík, měkkou houbičku nebo silonovou punčochu a začnete čistit rámy. S čistou jarovou vodou se pak vrháte na skla. Pokud máte okna jen lehce zašpiněná a chcete je jen vyleštit, můžete tuto fázi klidně vynechat. Speciální přípravky na mytí oken rychleji schnou a navíc na skle vytváří takové podmínky, které odpuzují nečistoty a pomáhají třeba dešťové vodě rychleji po oknech stékat.

BABSKÉ RADY
Mezi nejúčinnější babské rady patří čištění octovou vodou, která pomůže okna odmastit a dodat jim potřebný lesk. Počítat ale musíte s nevábným zápachem, který může být pro někoho velmi nepříjemný. Někteří radí namísto toho použít silný alkoholový destilát, jiní zase teplou vodu s troškou rozmíchaného pudinkového prášku. Pokud ve vašem okolí rostou kopřivy, můžete je také vyzkoušet. Stačí je v kyblíku trochu promnout a můžete začít s mytím. Jestli už toho přes vaše okna není moc vidět, otřete je nejdříve rozpůlenou cibulí a pak myjte nezředěným octem. Pokud se rozhodnete umývat okna v zimě, můžete také vyzkoušet radu našich babiček. Do litru vody přidejte lžíci mazlavého mýdla a půl lžíce glycerinu. Takto vyrobený prostředek naneste na okenní tabulky a přebytečnou kapalinu setřete houbou.

LEŠTIT, LEŠTIT, LEŠTIT
Někteří radí okna doleštit starými novinami. Pokud nemáte noviny, leták postačí. Musí však být z „novinového“ papíru, ne lesklého. Ale použít můžete i zámotek z papírových kuchyňských utěrek nebo švédskou jemnou utěrku či jelenici. Na okna pak nastříkejte přípravek na leštění oken, můžete zkusit i ten na autoskla. Jestliže nic takového nemáte po ruce, do rozprašovače dejte ocet a nastříkejte ho na skla – poté rozetřete a důkladně rozleštěte na okně.

PARNÍ ČISTIČ
Čištění párou je rychlé a výhoda je v tom, že ho nemusíte kombinovat s chemií. Pokud máte okna do prašné ulice a bojujete se zažranou špínou, rozhodně se vám parní čistič vyplatí. Parní čistič si umí poradit i s počínající plísní a nečistotami v rozích a spojích. V domácnosti navíc najde širší využití.

VYSAVAČ NA OKNA
Pokud chcete mít okna rychle a jednoduše umytá, pořiďte si vysavač na okna. Takzvaná aku stěrka je vysavač s motorem poháněným baterií. Aku stěrka veškerou vodu z rozmytí vysaje ještě dříve, než začne kapat dolů. Když se správně používá, nezanechává šmouhy. Pokud přece jen šmouhu zanechá, stačí ji znovu rozmýt vodou s čisticím prostředkem a ještě jednou přejet aku stěrkou. Můžete narazit i na aku stěrku 2v1. Na jedné straně je klasická stěrka, druhá strana plní funkci rozmýváku.

PRVNĚ OKNA, PAK CELÝ BYT
Pokud si mytí oken necháváte až na závěr jarního úklidu, neděláte vůbec dobře. Před tím, než se pustíte do této neoblíbené činnosti, jen vysajte. Prach se vám pak nebude vířit na už čistá okna. Vše ostatní dokončete až po umytí oken