Nejoblíbenější psí plemena v ČR

Že Češi jsou obecně milovníci psů, dokazuje množství pejskařů, které potkáváme denně na procházce, jak venčí své mazlíčky. Která plemena ale potkáváme nejčastěji? Žebříček těch deseti nejoblíbenějších se v průběhu let příliš nemění, pouze si občas některá plemena vymění pořadí. Údaje, kteří psi jsou teď ti nejoblíbenější, lze dohledat v plemenné knize Českomoravské kynologické unie. Tam evidují počet narozených štěňat každé chovné stanice. Podle počtu a prodeje je jasné, která jsou nejoblíbenější.

Prapředkem všech dnešních rozmanitých plemen psů byl vlk obecný, o tom není pochyb. Jak postupně k vyšlechtění došlo? Když si lidé ochočili vlčí štěňata, postupně zjistili, že jsou vynikajícími pomocníky při lovu – jako stopaři i nadháněči a také jako hlídači. Vlk se tak začal proměňovat v momentě, kdy se spřátelil s lidmi. Bylo to nutné kvůli odlišnému způsobu života i trochu odlišné stravě. A především, lidé začali zasahovat do chovu. Vybírali si a množili taková zvířata, která se jim nejvíce hodila. Jejich vlastnosti a vzhled se tak předávaly dál, násobily a různě kombinovaly. Zajímavé je, že se tak na mnoha vzdálených místech, kvůli své úloze v životě člověka, postupně vyvinula sobě velmi podobná plemena. Příkladem jsou horští pastevečtí psi.

V Česku je německý ovčák dlouhodobě nejoblíbenější psí plemeno, které je také hojně využívané jak policií, tak vojáky. Jak slovo ovčák napovídá, původně šlo o pastevecké plemeno. Takzvaný „vlčák“ je výborným hlídačem, zároveň je ale velice přátelský, hravý, dobře ovladatelný a je to rodinný typ. Oblíbený je především díky svým pevným nervům, neohroženosti, bdělosti a dobré povaze. Nárůst popularity německého ovčáka má na svědomí zajisté i známý kriminální seriál Komisař Rex, ve kterém je čtyřnohý chlupáč hlavním hrdinou .

Jezevčík patří mezi tradiční myslivecké plemeno, které bylo vyšlechtěné pro práci v noře. Jezevčík se však stal velmi oblíbeným domácím mazlíčkem i ve městech. Existují tři velikosti a tři typy srsti – krátkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý. Tento pes je vcelku tvrdohlavé povahy, se svým vlastním názorem, a možná právě proto je tak oblíbený. Je však velice přátelský bez náznaku agrese, proto se skvěle hodí do rodiny s dětmi. Dobře vychází i s ostatními psy a jinými domácími mazlíčky. S přibývajícím věkem ale mívá velké problémy se svou dlouhou páteří.

Na první pohled roztomilý gaučový pes. Takový je yorkšírský teriér. Má krásnou hladkou srst, která vůbec nelíná, je veselé a hravé povahy a nadprůměrné inteligence. Skvěle se hodí do rodiny a je to věrný kamarád. To, že obsadí nejlepší místo na gauči, není důkazem jeho lenosti, ale chytrosti. Na druhou stranu jsou yorkšírští teriéři často velice uštěkaní. Původem to byli psi horníků, kteří ve štolách lovili myši. Neustálé šlechtění a zmenšování tohoto plemena však mělo za následek jeho nynější časté zdravotní problémy.


Čivava je další z oblíbených zakrslých plemen, skvěle se proto hodí do bytu ve městě. Její původ byste nalezli až v dalekém Mexiku. Spolu s Akita Inu a faraonským chrtem jde o nejstarší plemeno psa na světě. V dobách Mayů, jenž tyto psy chovali, měla čivava důležitou roli. Doprovázela prý duše zemřelých na onen svět. Čivava si často tvoří úzkou vazbu s jednou osobou, je inteligentní a snadno se naučí novým dovednostem. Vůči cizím lidem i zvířatům jsou čivavy ostražité. Návštěvy ohlašují štěkotem a i přes svůj malý vzrůst jsou to dobří hlídači.


Labradorský retrívr je pes velice inteligentní, poslušný, hravý a skvěle se cvičí. Nejlépe se hodí k rodině, která má dům se zahradou. Využívají ho však také myslivci, policisté při hledání výbušnin a drog, ale také třeba hendikepovaní lidé, kterým slouží jako asistenti nebo ho využívají při canisterapii. Má velice dobrý čich, miluje vodu a rád aportuje. Labradorský retrívr se naučí téměř všechno, až na jednu věc: nikdy z něj nebude pes hlídač, obranář. Na nového příchozího sice upozorní hlasitým, hlubokým štěkotem, ale z nově příchozích lidí a návštěv má opravdovou radost.