Nejstrašidelnější domy světa

Polorozpadlý opuštěný dům, ze kterého vám běhá mráz po zádech. Z nějakého důvodu vstoupíte dovnitř, ale tušíte, že tam asi nejste sami. Obraz na stěně se pohne, slyšíte vzdálený šepot, dětský smích nebo pláč. V dálce vidíte temný stín, který se pohnul. Strašidelných domů, o kterých jejich bývalí majitelé tvrdí, že se v nich dějí nevysvětlitelné věci, je na světě hned několik. Přinášíme vám výběr těch pěti nejděsivějších.

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, že strašidelné domy nejsou jenom v pohádkách a hororech, ale mohou i doopravdy existovat? Někteří lidé totiž opravdu tvrdí, že v takových domech straší. Většinou se jedná o sídla, kde se kdysi dávno stala nějaká nešťastná událost. Noví majitelé, kteří pak dům koupili, uvádí, že se v něm dějí věci, které je děsí. O takovém prokletém domě Winchesterů v Kalifornii, který dodnes navštěvují turisté, se říká, že návštěvníci během tamních prohlídek sídla zažívají velmi nepříjemné stavy. Podle některých skutečných domů pak byly napsány hororové filmy i knihy. Doopravdy tam straší?

Jedním z nejstrašidelnějších domů světa je údajně dům v Amytiville v New Yorku. Kdysi v něm žil muž jménem Ronie de Feo, který zde zastřelil celou svou rodinu – oba dva rodiče a své čtyři sourozence. Při vyšetřování muž uvedl, že se několikrát pokoušel z domu utéci, ale otec ho vždy přivedl zpět. Za výhodnou cenu pak dům koupila rodina Lutzových, ale zakrátko se odstěhovali. V domě se prý přemisťoval nábytek z místa na místo a ze stěn byl slyšet šepot a dětský smích. Podle rozhovorů s rodinou Lutzových byla napsána kniha Horor v Amityville.

Dalším americkým strašidelným domem je Stickney House ve státě Illinois. Dokonce ho jeho původní majitel navrhl tak, aby byl pro duchy zajímavý. George Stickney byl totiž spiritistou a celou stavbu nechal postavit tak, aby v ní mohl komunikovat s dušemi svých zemřelých dětí. Proto jsou rohy všech místností zaoblené tak, aby se zde líbilo duším. Další majitel v něm pak spáchal sebevraždu a druhý zešílel. Dnes v něm sídlí policie a mnozí zaměstnanci tvrdí, že je v domě často slyšet pláč malých dětí a hlasy, které říkají, že smrt je nádherná.

Londýnský dům na Berkeley Square má pověst toho nejhroznějšího domu ve městě. Z nejvyššího patra domu se prý ozývají podivné zvuky, lidé zde spatřují tajemné stíny a slyší neznámé hlasy. Jeho bývalí obyvatelé měli nešťastné osudy. Žila zde dívka, která byla zneužívána strýcem a skočila z okna, i muž, který byl posedlý šílenstvím. Ještě dřív, od roku 1827, zde totiž žila Honory Cuzrová, postarší dáma, která se věnovala duchaření. Říká se, že zde zůstal nejen její duch, ale i další přízraky minulých obyvatel.

V San José v Kalifornii se nachází prokletý dům Winchesterů. Říká se o něm, že se zde člověk může ztratit i na několik hodin. Jsou tu dveře, které nikam nevedou, tajné chodby, schodiště vedoucí odnikud ze stropu, propadliště, okna v podlaze, tajné místnosti. Je zde také Modrý pokoj, kde prý probíhaly duchařské seance. Dům Winchesterů nechala postavit Sarah Winchesterová, která přišla o dceru i manžela a tvrdila, že celý rod Winchesterů je prokletý. Na ochranu proti duchům nechala postavit dům jako bludiště, které mělo temné síly mást a ji chránit.

V 19. století se v Anglii nacházela děsuplná Borleyská fara. Budova byla postavena na bývalém místě benediktinského kláštera. Fara pak získala velmi rychle pověst nejstrašidelnějšího domu v Anglii. Při jedné ze seancí se tu médium spojilo s duchem zazděné jeptišky. Jiný duch později předpověděl požár, při kterém budou odkryty jeho ostatky. O rok a den později fara opravdu vyhořela do základů. V popelu byly údajně objeveny ženské kosti a medailonek sv. Ignáce. Tyto úkazy má prý na svědomí duch dívky, která byla svou rodinou poslána do kláštera, protože čekala nemanželské dítě.