Nejznámější pověry světa

Když projde kolem kominík, chytíte se za knoflík pro štěstí. Když vám přes cestu přeběhne černá kočka, zamrazí vás v zádech a hned si dáváte větší pozor při řízení. Věříte na pověry? Kde se pověry vlastně vzaly a mají nějaký pravdivý základ? Jedny přinášejí štěstí a u těch druhých vás čeká smůla. Proti smůle se však můžete i ubránit. Jak, to se dozvíte v našem shrnutí těch nejznámějších pověr.

Podle všeobecné definice je pověra víra v jevy nebo v bytosti, která v rozporu s racionálním myšlením a bez rozumných důvodů přiřazuje věcem a dějům nadpřirozenou schopnost ovlivňovat budoucnost. Opravdu jsou pověry jen pro nerozumné lidi? Nemají přece jen nějaký základ v pravdě? Ty nejznámější přežívají už stovky let, a to hlavně díky tradici. Předávají se z generace na generaci převážně ústně, pomocí přísloví, pořekadel a bájí. Proto jsou často používané především na venkově. Pověrčiví lidé si velice často potrpí na nejrůznější amulety
a talismany, které je mají ochránit před negativními jevy. Nejvíce pověr se však pojí s důležitými okamžiky našeho života, jako jsou narození, sňatek a smrt.

Pokud vám černá kočka přeběhne přes cestu, počítejte s tím, že vás potká smůla. Dříve totiž lidé byli přesvědčeni, že černé kočky se nacházejí poblíž čarodějnic a jediný pohled na ni vám může přinést neštěstí. Jiná pověra tvrdila, že je to dokonce proměněná samotná čarodějnice. Černá kočka je zkrátka spojována s černou magií, občas i se samotným ďáblem. V Německu ale věří, že pokud přeběhne černá kočka cestu zprava doleva, značí neštěstí, či dokonce smrt, v opačném směru ale přináší štěstí. V Japonsku naopak věří, že kočka zahání zlé duchy.

Většina lidí považuje za nešťastný den pátek třináctého. Pověra zřejmě vznikla kvůli uvěznění a následnému upálení stovek členů templářského řádu v pátek 13. října roku 1307. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. Stejně tak na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Pověra je natolik rozšířená, že dokonce některé hotely ani nemají toto číslo na pokojích a letadla se očíslování sedaček třináctkou také vyhýbají.

„Ještě jsem letos nebyl nemocný,“ řeknete kamarádovi. Ale abyste to nezakřikli, raději zaklepete do dřeva. Tím máte zabránit špatné věci, aby se stala. Ale pozor, vědci z univerzity v Chicagu tvrdí, že má tahle pověra něco do sebe. Minimálně ulevuje od stresu a strachu. Záleží však, jak na dřevo zaťukáte. Větší úlevu lidé pociťují, pokud zaťukají směrem dolů nebo od sebe. Člověk se pak cití lépe, když kletbu odežene směrem od sebe. Naopak směr nahoru nebo k sobě takový účinek nemá. Někteří lidé místo do dřeva klepou do zubů.

Za rozbité zrcadlo dostanete podle známé pověry až sedm let neštěstí. Navíc, pokud se do rozbitého zrcadla podíváte, ztratíte mládí, krásu a životní energii. Ta nejpesimičtější pověra dokonce tvrdí, že rozbité zrcadlo se stane branou do tajemného světa, kam se může dostat vaše duše. Jak na sedmileté neštěstí vyzrát? Zrcadlo máte omýt nejprve vodou, tím ho očistíte od všeho negativního. Úlomky byste potom měli nabarvit černou barvou, aby se nezrcadlily a co nejrychleji nepořádek uklidit. Rychlý a opatrný úklid ostatně platí i pro ty, kteří na pověry nevěří.

Pozor si dejte i na rozsypanou sůl. Pokud se vám totiž převrhne slánka se solí, chytí se vás smůla. A to dokonce na sedm let. Zahnat se však dá, pokud si rychle hodíte špetku soli přes levé rameno. Podle pověry vás sůl přiměl rozsypat strážný anděl, protože je ďábel nedaleko. Strážný anděl stojí za vaším pravým ramenem a ďábel za levým, hozením soli za levé rameno tak ďábla oslepíte. Jak ale pověra vznikla? Sůl byla totiž kdysi vzácným obchodním zbožím, o kterém si chudí mohli nechat jenom zdát. V mnoha zemích ji považovali za tak cennou, že na její těžbu měl monopol pouze vládce.