Nejzvláštnější destinace světa

Běžné dovolené u pláže, v horách nebo třeba na kole vás nelákají? Raději byste objevili nějaké zvláštní místo? Pak pro vás máme pár tipů. Navštívit můžete třeba Ostrov panenek v Mexiku s tajemnou historií nebo Krysí chrám v Indii, kde tohoto hlodavce považují za posvátného. Takže pokud letos máte chuť na netradiční dovolenou, vybrat si můžete některou z nejzvláštnějších destinací světa. Některé jsou ale už tak proslulé, že i tam se můžete potkat s davy turistů.

Každý má trochu jiné představy o dovolené. Někoho lákají hrady, zámky, muzea, galerie či historické budovy. Jiný se zas rád vydá do přírody, do hor nebo národních parků či k jezeru. Další raději tráví dovolenou u moře, v klidu si leží na pláži a poslouchají šumění vln. Někdo dává přednost akčním zážitkům, a tak třeba skáče z mostu na laně, potápí se nebo je horolezcem. Známe i dovolenkáře cyklisty, pěší turisty, lyžaře nebo třeba stopaře. Co člověk, to trochu jiný typ rekreace. Někteří turisté rádi vyhledávají jedinečná a podivná místa. Líbí se jim jejich tajemnost a zvláštnost. Rádi objevují něco, co jinde na světě není. A tak se třeba vydávají do Jedovaté botanické zahrady nebo na ostrov, kde je běžné nosit plynové masky.
A mají z toho zážitky na celý život.

Isla de las Muñeca neboli Ostrov panenek se nachází nedaleko Mexico City. Ostrov je plný starých, různě znetvořených panenek pověšených na stromech, napíchnutých na kůlech a zavěšených na chatrčích. Jak se tam panenky dostaly? Podle místní historky tam před půl stoletím zdejší poustevník našel utonulou holčičku. Pak začal nacházet panenky a jejich existenci přičítal zlým duchům. Aby si je udobřil, začal je rozvěšovat po stromech. To se pro něj stalo posedlostí. Věšel je ve dne i v noci. Jednoho dne byl nalezen mrtvý, na stejném místě, kde se utopila ta dívka.

Pokud máte rádi zvířata, můžete navštívit například Krysí chrám v Indii. Před vstupem do chrámu si musíte zout boty. Vadit vám však mohou zrnka rýže, které se tu válí všude. Turisti to proto řeší tak, že si na bosou nohu navléknou igelitový pytlík a na něj dají ponožku. Tu pak venku odhodí a nějaký místní si ji třeba ještě vezme. V chrámu je přes 20 tisíc posvátných krys, kterým věřící dolévají misky s mlékem. Dávejte si však pozor nejen na hlodavčí exkrementy, ale i na samotné krysy. Pokud totiž některou z nich zašlápnete, musíte zaplatit tolik zlata, kolik zabitá krysa vážila.

V severní Anglii, poblíž hradu Alnwick , najdete Jedovatou botanickou zahradu. Majitelkou je vévodkyně z Northumberlandu Jane Percyová, která se rozhodla svoji zahradu osázet těmi nejnebezpečnějšími rostlinami. Celý zahradní komplex ji vyšel na jeden a půl miliardy korun. Rostliny si samozřejmě nesmíte trhat, ani se jich dotýkat, u některých se dokonce ani nesmíte zastavit a přivonět k nim. Pár návštěvníků tam totiž už v důsledku toho omdlelo. Zahrada se také používá v rámci protidrogové prevence na školách.

Ilha da Queimada Grande neboli Hadí ostrov najdete v Atlantickém oceánu u brazilského pobřeží, poblíž města Sao Paulo. Ostrov je velký přibližně 43 hektarů a žijí zde tisíce smrtelně jedovatých hadů křovinářů ostrovních z čeledi chřestýšovitých. Naposledy byl jejich počet odhadnut na 4 tisíce. Ostrov je neobydlený, ačkoliv dříve tu žil strážce majáku. Ten však padl za oběť právě hadům. Na ostrově žije jeden z nejjedovatějších hadů, který po oddělení ostrova od pevniny prošel vlastním evolučním vývojem. Jeho jed zabije člověka do hodiny.

Souostroví Izu se nachází v Atlantickém oceánu a leží nedaleko ostrova Honšú. Tvoří ho několik malých vulkanických ostrůvků. Vlivem sopečné aktivity má zdejší klima vůbec nejvyšší koncentraci síry v ovzduší. Devět malých ostrovů je obydlených, avšak lidé musí mít neustále při sobě plynové masky. Jak zahouká siréna, musí si ji nasadit. Za druhé světové války se tu vyráběl yperit, vojenský plyn rozleptávající sliznici. Protože používání chemických zbraní bylo mezinárodními dohodami zakázáno, vymazalo Japonsko ostrov z mapy a všichni zaměstnanci podepsali slib mlčenlivosti.