Nejzvláštnější sporty světa

Připadá vám zvláštní, že se někdo sportovně potápí, nebo hraje fotbal v nafukovací kouli? Myslíte si, že je podivné považovat šachy za sport? To jste ještě nepoznali ty nejneobyčejnější sporty světa. V nich se soutěží s manželkou na zádech, či v sedle velblouda. I koňské pólo je příliš obyčejné, v Afghánistánu při něm místo míčů mají kozly. Bez hlavy. Zjistíte, že i fotbal už je dávno za zenitem. Teď frčí Mudlovský famfrpál.

Samotný původ sportu lze najít ve výcviku armád. Rivalita mezi vojáky, snaha být tím nejlepším, vyústila v různé hry a soutěže. Ty byly zaměřené na bojové dovednosti a fyzickou zdatnost. Soutěžilo se především v zápasech, jízdě na koni a lukostřelbě. A postupně se z těchto základních disciplín vyvíjely další a další. Někde vymysleli, že k pořádné hře je zapotřebí míč, jinde lidi napadlo, že budou házet tuňákem do dálky. Ale zase tak jednoduchý vývoj sportu nebyl. Některé sporty jsou totiž otázkou tradice a kultury země, jako například afghánské chytání kozla. Jiné byly vymyšlené jen pro zpestření zábávy, jako již zmiňovaný hod tuňákem. A pak jsou tu i soutěže, které vznikly vlivem smyšlených příběhů z knih.

JS58646353Jeden z finských sportů má svůj původ v pradávné legendě. Zloděj Herkko Rosvo-Ronkainen žil se svou družinou v 18. století v lese. Když jeho muži zatoužili po ženách, nechodili příliš daleko. Z blízkých vesnic unášeli obyvatelky ve velkých pytlích do svého doupěte v lesích. Sport Wife carying (v překladu Unášení žen) spočívá v běhu na 250 metrů v písku, vodou a přes živé ploty, přičemž muži mají na zádech naloženou svou manželku. Pokud však jejich žena váží méně než padesát kilogramů, dostanou navrch ještě závaží. Vítěz získá váhu jeho manželky v pivu.

buzkashi Za dalším netradičním sportem se podíváme do Afghánistánu. Buzkashi je jejich národním sportem, ale provozuje se prakticky v celé Asii. Doslovný překlad znamená sebrat někomu další kozu. Dva týmy jezdců na koních mají za úkol zmocnit se bezhlavého těla kozla, objet s ním kruh a umístit ho do branky. Jelikož ale hra nemá žádné rozhodčí, ani pevně daná pravidla, může trvat až několik dní. V podstatě se čeká, který z týmů se jako první vyčerpá. Vítěz však získá hodnotnou cenu, například vynikajícího koně, kterého dostane od pořadatele darem.

velbloudiKoňské nebo psí dostihy známe všichni. Věděli jste ale, že se na světě pořádají i závody na velboudech? Populární jsou především na Blízkém východě, v Mongolsku, ale třeba i v Austrálii. Dostihy mají tisíciletou historii a pořádají se každý rok od srpna do začátku dubna. Velbloudi závodí samozřejmě v poušti, na trasách dlouhých až šestnáct kilometrů. Závody pořádají hlavně bohatí šejci a odměny pro vítěze se pohybují v řádech milionů. Žokejové jsou bohužel většinou malé děti, v poslední době však do sedel usedají i roboti.

famfrpalUž jste slyšeli o sportu, který vznikl díky knize? Překvapuje vás, že to byla kniha plná čar a kouzel? Podle díla J. K. Rowlingové Harry Potter vznikl sport Mudlovský famfrpál. V něm proti sobě hrají dva týmy na košťatech. Cílem hry je mít více bodů než druhý tým ve chvíli, kdy je chycena zlatonka – tenisový míč v dlouhé ponožce visící z kraťasů nestranného hráče oblečeného do žlutého. Pro získání bodů musí vstřelit camrál – lehce vyfouknutý volejbalový míč – do jedné ze tří protivníkových obručí. Mudlovský famfrpál je rozšířený po celém světě.

hod tunakemPosledním sportem, který vám dnes představíme, je Hod tuňákem. V této populární australské disciplíně házejí muži či ženy osmikilovým tuňákem do dálky. Ti nejlepší vrhají rybu až do vzdálenosti přes 30 metrů. Sport vznikl v rámci festivalu Tunarama v roce 1979, kdy místní vymýšleli, čím udělat akci zajímavou. Město Port Lincoln, kde se soutěž koná, je původem rybářské sídlo. Nápad přišel při pozorování pracovníků rybářských lodí, které zde kotvily. Námořníci házeli tuňáky z palub na souš. Rekord zatím drží Sean Carlin, který tuňáka dohodil 37 metrů daleko.