Nenechte svůj dům plesnivět

Říká se, že na léto jde v září stáří. Nebo také, že sedlák má radost, když na podzim vydatně prší. Vlhko, které ale podzimní deštivé počasí přináší, může mnohdy znamenat plísně. Naše domácnosti se tak musí vypořádat s nenápadným nepřítelem, který umí pořádně znepříjemnit život. A to nejen alergikům. Existuje řada preventivních opatření, kterými můžeme vzniku plísní zabránit. Někdy je však nutné vydat se proti již vzniklé plísni do boje.

Plísně jsou vlastně mikroskopické houby. Kromě zvláštních druhů, které se objevují například na sýrech, je však nevídáme rádi. Především pak doma ne. Hlavním důvodem jejich vzniku v domácnostech je nadměrná vlhkost. Proto pokud jste u vás doma přišli na plesnivou stěnu nebo se vám na stropě objevují tmavé skvrny, ze všeho nejdříve zjistěte, odkud může vlhkost pocházet.

Plísním se daří v různých teplotách, obvykle jim ale vyhovuje nejvíce teplota kolem 25 stupňů Celsia. Naše domovy jsou tak pro ně ideálním místem k růstu. Nejčastěji se pak množí na jaře a na podzim.

Živinami jsou pro plísně mikročástečky organické hmoty z ovzduší. Takže určitě v domácnostech nestrádají, ba naopak bohužel se jim u nás spíše daří. Vyloučené však není ani rozmnožování plísně při nižších teplotách. Asi každý z nás už někdy zažil, že mu potraviny, které včas nespotřeboval, zplesnivěly i v lednici.

Zákeřné je i šíření této nežádoucí houby. Od již vzniklé plísně se totiž oddělují takzvané spory, které jsou velmi malé a lehké, snadno se tak šíří i vzduchem. Uchytí se na další vlhké místo a začnou růst. Právě možnost šíření plísní vzduchem často způsobuje dýchací problémy.

Nejčastějším problémem bývají prasklé vodovodní trubky nebo voda prosakující skrze střechu. Vlhko a teplo přitahuje plísně především také do koupelen. Vodní páry se do vzduchu ve větší míře dostávají také při vaření nebo sušení prádla, proto je dobré dané místnosti častěji větrat.

Vlhkost ale nemusí vznikat jen kvůli špatně těsnícímu potrubí nebo jiné závadě. Často se v domácnostech vlhkost drží právě proto, že nedostatečně větráme. Optimálně by se vlhkost měla pohybovat mezi 40 a 60 %.

Při nedostatečném větrání se vlhký vzduch jen obtížně vymění s čerstvým vzduchem venku. Neodvětraná vodní pára, kterou ovzduší v místnostech obsahuje, tak prostě přilne na stěny. V tomto případě nežádoucí proces nazýváme kondenzací. Takže větrat, větrat, větrat. Jednoduše by se také dalo říct, že čím více lidí v domácnosti žije, tím častěji je dobré větrat.

Další možností je více danou místnost vytápět. Je to ale poměrně nákladnější cesta, která nakonec stejně může skončit neúspěchem. Nejlépe tedy opravdu uděláte, když přijdete na to, odkud vítr, nebo spíš vlhkost vane a problém zlikvidujete ještě předtím, než se stihne někde vytvořit plíseň.

Existuje přístroj, který vlhkost v domácnosti měří, říká se mu prostě vlhkoměr. Některé digitální teploměry už v sobě obsahují i tuto funkci a měří tak nejen teplotu, ale i vlhkost vzduchu. Některé firmy zase dokonce zdarma zasílají jednorázový tester, díky němuž si můžete vlhkost doma zkontrolovat.

Pokud však dáte spíše na odborný názor, pozvěte si specialistu. Ten nejenže se vyzná v tom, co zvyšuje riziko vzniku plísně, ale může například udělat i rozbory omítky.

Z takového testování v laboratoři pak budete mít například jasno o množství chloridů, síranů nebo dusičnanů v omítce vašeho domu.

Nicméně Ing. Michael Balík, Csc. který se dlouhodobě zabývá odvlhčováním zdiva, uvádí, že takové rozbory nejsou vždy nutné. Pokud už se plíseň jasně projevuje, je spíše nutné začít se jí zbavovat. Rozbory doporučuje provádět například v rekonstruovaných prostorách, které dříve nesloužily obytným účelům.

Preventivním prostředkem mohou být například i protiplísňové nátěry. „Dnes už se běžně prodávají a dají se i tónovat. Tyto barvy jsou více vápencové a jsou proto proti plísním odolnější,“ radí Miroslav Hübl z obchodu s barvami a tapetami Barvičky s.r.o.
Pokud se u vás už plíseň objevila ve větší míře, je lepší se o prostředku proti plísním poradit. Stejně jako druhů plísní, existuje totiž i celá řada přípravků, kterými se jich můžete zbavit.

„Proti plísním se používají takzvané fungispraye, které jsou na to přímo určeny. Lze je koupit ve dvou variantách, a to s chlorem nebo bez něj,“ popisuje Miroslav Hübl. Přípravky s chlorem mají bělící účinky, proto je nepoužívejte na barevně vymalované stěny nebo tam, kde se chystáte barvy nanášet. Nejznámějším přípravkem proti plísním je Savo, nicméně nemusí zabrat vždy a to proto, že některé plísně si na Savo rychle zvykají.

Slyšeli jste už někdy o chytré houbě? I ta vám může s odstraněním plísně hodně pomoci. Přípravek, který ji obsahuje, se jmenuje Bio repel. Jde o mikroorganismy, které proti plísním účinně bojují, a když zvítězí, sami pak ze zdiva vymizí. Tato houba ale na rozdíl od plísně není pro lidský organismus nebezpečná.

„Osvědčený máme také prostředek Maxitherm. Jde o termoizolační nátěr, který je určený jak na venkovní použití, tak i pro interiéry,“ doporučuje Miroslav Hübl. Jde sice o jeden z dražších nátěrů, připlatíte si ale za speciální přípravek, který vás zbaví nejen plísně, ale navíc podpoří tepelnou izolaci vašeho domu. Obsahuje totiž duté sklokeramické mikrokuličky. Ty nátěru dodávají specifické vlastnosti, které zabraňují úniku tepla.

Že je výskyt plísní v domácnostech problémem, dokazuje i brožura vydaná Světovou zdravotnickou organizací. Ta v ní upozorňuje na vážnost komplikací, které vlhkost
v domácnosti může způsobit. Plesnivějící strop nebo stěna může odstartovat například astma, alergickou rýmu nebo další problémy spojené s dýchacími cestami.

Stejně jako na chřipku nebo kdejakou virózu reaguje i na plísně každý jinak. Miminka nebo rostoucí děti mohou být na problémy, které plísně způsobují, citlivější. Velkou výhrou žít ve vlhkém prostředí není ani pro ty, kdo mají sníženou imunitu.

Podle Světové zdravotnické organizace dokonce existují výzkumy, které dokazují, že pokud lidé zaujmou ochranná opatření a žijí v dobře izolovaných a větraných domácnostech, navštěvují pak lékaře s dýchacími problémy mnohem méně často než lidé, žijící ve vlhkých prostorách.