Neslibujte víc sportu, běžte běhat

Začátek roku znamená pro každého trochu něco jiného. Pro vysokoškoláky začíná náročná doba zkouškového, kdy musí prokazovat, co všechno se od září naučili. Děti školou povinné zase dohánějí, co se dá, aby za pololetní vysvědčení od rodičů a babiček dostaly nějakou tu korunu. Pracující se vracejí po vánočním a novoročním volnu zase do pracovního koloběhu. Všichni ale míváme pocit, že začíná něco nového a že i my máme šanci začít s čistým štítem.

Možná právě proto si často dáváme novoroční předsevzetí. Upínáme se k začátku nového roku jako k hranici, od které už opravdu začneme poctivě cvičit, přestaneme kouřit, budeme se častěji scházet s rodinou nebo budeme zdravěji jíst. Některým se to podaří a jiní to vzdají už v půlce ledna. No co, tak začnu jógu cvičit každý den až od února, až bude víc času…

Jaká jsou ta nejbizarnější novoroční předsevzetí? A co si naopak slibujeme na Nový rok nejčastěji? Pravděpodobně tím nejrozšířenějším předsevzetím je více sportovat. Často lidé chtějí v zimě začít hubnout nebo prostě jen pravidelněji svoje tělo protáhnout při nějaké sportovní aktivitě. Snažíme se tak měnit k lepšímu svůj životní styl.

Na Nový rok často bilancují i kuřáci. Říká, se že každý kuřák se snažil alespoň jednou přestat. Skončit s kouřením je tak možná druhou nejčastější klasikou vyslovovanou jako novoroční předsevzetí.

Často se týkají také jídla a tak si slibujeme jíst více zeleniny, ovoce nebo třeba luštěnin. Budu prostě jíst zdravěji, omezím pečivo, protože vzdát se ho úplně nedokážu a budu více kupovat sezonní a místní potraviny.

Sáhněme si ale do svědomí, většina předsevzetí končí fiaskem nebo na ně úplně zapomeneme.

Petr Hlušička na webu firemní-sociolog.cz radí, abychom si místo nereálných předsevzetí, která většinou stejně nedodržíme, vytvořili spíše novoroční plán. „Pokud se více soustředíme na to, čeho chceme dosáhnout, než jak toho chceme dosáhnout, tak se automaticky předurčujeme k neúspěchu,“ tvrdí Hlušička. Dodává, že neméně důležité je stanovovat si konkrétní cíle, na které se budeme moci lépe soustředit. Neříkejte tedy, že chcete více sportovat, ale slibte si, že příští měsíc uběhnete konkrétní počet kilometrů nebo že se na jaře přihlásíte na některý z běžeckých závodů. Jasně daný konkrétní cíl pak pro vás může být mnohem větší hnací silou, než jen obecné přání s nejasnou náplní.

Najdou se ale i tací, kteří Nového roku nevyužívají k předsevzetí najít si novou práci, méně utrácet nebo jezdit častěji navštívit babičku s dědečkem. Neslibují si věci spojené s všedním životem, ale vymýšlejí originální a bláznivé nápady jen tak pro radost.

Někdo se tak třeba zaváže dostat během následujícího roku svoji fotografii na pět míst na světě, která vždycky toužil navštívit. Třeba právě tohle bude důvod pro to konečně vycestovat.

Jiní chtějí v novém roce lámat rekordy. A tak se lidé snaží zvítězit třeba při nejdelším polibku na světě. Kdo ví, třeba si to pár z Thajska, který se vydržel v roce 2013 líbat téměř 59 hodin, předsevzal na Nový rok.

Netradičním přáním je také naučit se nějaký nový trik, kterým na večírku můžete oslnit své přátele. Co třeba naučit se žonglovat se skleničkami nebo odříkávat abecedu pozpátku v čase deset vteřin? Věřte nevěřte, i taková předsevzetí si lidé na světě dávají.

Ať už jste se letos rozhodli pro cokoliv, zvolili jste klasiku nebo vymysleli nějaký oříšek, kterým překvapíte nejen sebe, je někdy těžké vytyčený úkol splnit. Existuje ale pár rad, které vám s tím mohou pomoci. První zní prostě, neslibujte to jen sobě. Řekněte to někomu ze svého okolí, možná tak budete cítit větší zodpovědnost a snadněji se donutíte opravdu ve svém snažení vytrvat. Vy zase můžete dohlížet na kamarády a příslušníky rodiny, jestli potají nekouří za domem, nebo neujídají čokoládu, kdykoli se octnou o samotě.

Nezaškodí prý také vymyslet si malé odměny, kterými se budete motivovat, pokud se vám podaří nastavený plán plnit.

Psychologové radí dovolit si i malé selhání. Nikdo přece není dokonalý a každé klopýtnutí by vás nemělo od novoročního snažení odradit.

Pro ty, kdo stále pochybují, může být inspirací Američan David Smith. Tento muž žijící ve Phoenixu vážil asi 300 kilogramů. Na Nový rok 2003 se ale rozhodl něco s tím udělat a ulevit tak svému zdraví.

Dva roky se vyslovenému předsevzetí intenzivně věnoval a podařilo se mu zhubnout přes 180 kilogramů. I náročné úkoly se tedy dají splnit, když se do toho opravdu dáme.

Novoroční předsevzetí mají dlouhou historii, již staří Babyloňané na začátku každého roku vyslovovali přání vrátit všechny vypůjčené předměty a splatit všechny dluhy. Říká se také, že začít správně pravou nohou patřilo k jednomu ze zvyků, který Babyloňané na Nový rok praktikovali.

Nebojte se předsevzetí a pokud jste to na Nový rok, třeba náhodou kvůli nevysvětlitelné bolesti hlavy, nestihli, začněte s cvičením dnes. Protože co můžeš udělat hned, neodkládej na zítra!