O nenáročný kaktus se postará i dítě

Každý druhý tvrdí, že o kaktus je úplně jednoduché se starat, ale u vás se mu přesto nedaří? Koupili jste si v květinářtsví, na pouti či v supermarketu kaktus s květy, ale ty u vás doma zmizely? Nezoufejte. Pěstování kaktusů je opravdu tak nenáročné, jak ostatní tvrdí, stačí jen dodržet pár základních zásad. Rostlina vám pak bude vděčná, vyroste a pravděpodobně i opět nádherně vykvete.

Pokud patříte k těm, kteří květiny zalévají spoustou vody a dělají to často, u kaktusů si nechte zajít chuť. Nemuselo by se vám to vyplatit. Pokud náhodou občas zapomenete kaktus zalít, vůbec mu to nebude vadit. Proto se tato rostlina velmi hodí pro začátečníky, kteří nemají zkušenosti s pěstováním rostlin. Kaktusy jsou vhodné i pro děti, které chcete naučit, jak se o něco živého postarat.

HOUŽEVNATÁ ROSTLINA
Jak potvrzuje Marie Horáková z Květinky ve Žďáře nad Sázavou, kaktusy jsou úplně nenáročné rostliny. „Problém může být pouze s jejich manipulací. Řada kaktusů má totiž velmi ostré trny, které se pak špatně dostávají z rukou. Existují však speciální kleště na kaktusy, které práci s nimi velmi usnadní,“ dodává. Kaktusy jsou podle ní velmi oblíbené mezi dětmi. „Do našeho květinářství chodí zákazník z řad školáků. Co měsíc, to si koupí kaktus,“ říká.

KAKTUS POTŘEBUJE SLUNCE
Kaktusy potřebují dostatek světla. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. „Rozhodně bychom je neměli umístit někam do tmavého kouta,“ varuje Horáková. Přes léto mohou být klidně venku na přímém slunci, jsou i teplomilné. Pokud nemají nějakou dobu vodu, nic se jim nestane.

KDY ZALÉVAT?
Rozdíl je mezi létem a zimou. V zimě se kaktusy nezalévají téměř vůbec. „Stačí je potom jenom rosit nebo zalévat troškou vody tak jednou za měsíc,“ uvádí Horáková. Přes léto se pak zalévají častěji a mohou se i umístit ven. Stačí je však zalévat pouze jednou za čtrnáct dní. Zaléváme je nejlépe navečer, jednou důkladně než často a mírně. Substrát provlhčíme, necháme odtéct vodu, kterou vylijeme z podmisky a zase týden nezaléváme. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká. V létě by nadbytek vody mohl způsobit zahnívání kořenů, proto zaléváme teprve tehdy, když substrát vyschne.

ZAZIMOVÁNÍ KAKTUSU
Nejlepší, co pro kaktus můžete udělat, je, že ho na zimu přestěhujete do chladnějšího prostředí. „Ve stabilní pokojové teplotě samozřejmě také mohou zůstat, ale je pro ně lepší, pokud jsou v zimě v chladnu,“ upozorňuje Horáková. Zhruba v říjnu kaktusy začneme zimovat. Měly by prožít přirozené klesání teplot. Jestliže je pěstujeme na okenním parapetu zvenku či na balkonu, o postupný pokles teplot se postará příroda sama. Pokud ho v zimním období dáte do chladné místnosti, je větší pravděpodobnost, že vám potom v létě kaktus vykvete. Po zimě, asi v březnu, kaktusy přeneste do tepla, postavte je na jižní, západní či východní okno a pomalu je nechte probouzet. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplejší vodou, asi 50 stupňů Celsia.

POTŘEBA JE SPECIÁLNÍ SUBSTRÁT
Kaktusy jsou suchomilné a teplomilné rostliny, takže na ně nemůžete použít klasickou hlínu (substrát). „Mělo by se jednat o speciální substrát, který je hodně vzdušný a třeba namíchaný s pískem. Dají se ovšem koupit i speciální substráty přímo na kaktusy,“ říká květinářka. Na kaktusy pak existuje extra hnojivo, které ale není úplně nutné používat. „Určitě té rostlině pomůžete, pokud ji přihnojíte, ale není to nezbytné,“ doplňuje.

KDY PŘESADIT
Pokud se vám zdá, že je rostlina už hodně narostlá nebo i prokořeněná (když zvednete květináč, kořeny jí vylézají ven), je potřeba vyměnit substrát za nový. Jestliže vám přijde, že je kaktus už hodně velký a květináč je pro něj nedostačující, měli byste ho přesadit do většího, který mu bude lépe vyhovovat. To se provádí nejlépe brzy na jaře nebo v létě během stagnace růstu. Pokud přesazujeme pravidelně každý rok, hnojivo nepoužíváme. První zálivku provedeme asi za čtrnáct dní od přesazování.

KAKTUS MŮŽE I KRÁSNĚ KVÉST
Možná vás překvapí, že většina druhů kaktusů je kvetoucích. Většinou kvetou, jak už jsme zmiňovali výše, právě v létě. „Co mám vlastní zkušenost, tak opravdu vykvétají, pokud jsou přes zimu v chladnějším prostředí a v létě na teplém, světlém místě,“ říká Horáková.

STAŘEČEK NEBOLI CHLUPATÝ KAKTUS
Mezi oblíbený druh kaktusu patří lidově řečený Stařeček. Jedná se o velmi chlupatý kaktus, odborně se mu říká Cephalocereus senilis. „Když dostaneme sadu kaktusů, tento z našich pultů mizí opravdu rychle,“ potvrzuje Horáková.

KAKTUSY PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY
Pro ty největší laiky se doporučuje například pěstování kaktusu Gymnocalycium. Jedná se o druh z Jižní Ameriky a je určený pro všechny, kteří nechtějí s pěstováním strávit příliš mnoho času. Je méně náročný na světlo a snese i pobyt dále od okna. Navíc vám opravdu hezky vykvete. Dalším ze začátečnických druhů je Lobivia. Ten však potřebuje opravdu hodně slunce. Má bohaté trny a můžete se spolehnout, že vám opravdu vykvete. Spolehlivě kvete také Rebutia. Jedná se o malé kaktusy, které se ale v období těch největších letních veder nesmějí vůbec zalévat.

KAKTUSY BEZ TRNŮ NEBO DO MINUS PATNÁCTI STUPŇŮ
Jestliže máte strach, že se o kaktus popícháte, můžete zkusit pěstovat mexický Astrophytum. Jedná se totiž o kaktus bez trnů. Je velmi teplomilný a suchomilný. Jeho substrát by měl být bohatý na kamínky. Pokud se o něj budete dobře starat, na jaře vám krásně vykvete. Některé druhy kaktusů Echinocereus vydrží až do minus patnácti stupňů Celsia. V létě potřebují vydatně zalévat. Jsou méně náročné na pěstování.

JAKÉ VYBRAT KVĚTINÁČE
Pro domácí pěstování jsou vhodné i plastové květináče. Je však velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu obalu.