Odhalte význam barev kolem nás

Přemýšleli jste někdy, proč máme každý svou oblíbenou barvu? Proč některé odstíny v nás vyvolávají příjemné pocity a jiné nemůžeme ani vystát? Určitě každý z nás, když se podívá do svého šatníku, uvidí, jaká u něj převládá barva. A protože v nás vyvolávají různé emoce, mají barvy své vlastní významy. Jaké?

Rozhlédněte se kolem sebe. Co nám říkají barvy kolem nás? Mohou dokonce ovlivňovat naše pocity? Pokud ano, měli bychom vědět, jaký má každá z barev význam.

NEVINNÁ BÍLÁ BARVA
Bílá barva je především spojena se světlem. Snad i proto symbolizuje čistotu, duchovnost a nevinnost. Nevěsty se oblékají do bílých šatů, protože v dřívějších dobách to znamenalo, že jsou panensky nevinné. Bílá barva by nás měla uklidňovat a utěšovat, protože znamená čistou pravdu a upřímnost. Stejně tak je spojená s absolutní svobodou a novými začátky. V dřívějších dobách starých Slovanů se ale jednalo o odstín smuteční. „Dávala duším odcházejícím na věčnost naději na znovuzrození, přinášela osvobození od všeho temného, od nelásky, od pozemských pout,“ říká Rebeka Sprinncová, která se významem barev zabývá. Podle ní bílá sama o sobě ani barvou není, ale skrývá celé barevné spektrum. Cokoliv v přírodě, co je bílé, je jedinečné, ale zároveň i čisté a posvátné. Jako například bílé lilie, labuť, kůň nebo perla. „Osoby, které nosí oblečení bílé barvy, bývají upřímné, ale také rezervované, chladné a mohou mít potíže s odpouštěním. Což je dáno jejich vnitřní touhou po dokonalosti,“ doplňuje Sprinncová.

ČERNÁ BARVA JE AUTORITATIVNÍ
U černé barvy převažuje negativní náboj. Prohlubuje totiž stres, narušenou psychiku, beznaděj i chaos. Černá je symbolem zármutku, a proto se do ní oblékáme na pohřby. Evokuje v nás smutek, temnotu a smrt. „Ale černá barva má mnoho odstínů, nic není absolutní, je přece zřejmé, že z chaosu vzniká vše nové, že z temnoty a tmy vzniká světlo,“ zdůrazňuje Sprinncová. Černá nás nabádá uzavřít minulost, zamyslet se nad vším starým a přijímat nové. „Nosíme-li černou barvu příliš často, potlačujeme vlastní osobnost, přání a touhy. Na druhé straně je barvou autoritativní. Proto ji můžeme použít pro zvládnutí nečekaných změn a odstranění zlozvyků,“dodává. Jako autoritativní barva je jedním z výrazů pro bojovné „ne“, nebo symbolem pro definitivní rozhodnutí.

ČERVENÁ BARVA PROBOUZÍ
Červená barva na nás působí velice energicky a intenzivně. Je vzrušující, prudká až náruživá, a proto ji používají v nočních klubech, nebo se dává na dámské prádlo. Červená je spojená s představami ohně, krve, nebezpečí a lásky. „Podporuje fyzickou aktivitu, vitalitu, sebevědomí, sílu, vášeň, ale také hněv, impulsivnost a panovačnost. Zlepšuje náladu, pomáhá překonávat strach, zahřívá a probouzí spontánnost v rozhodování, zdravé riskování a odvahu,“ myslí si Sprinncová. Tato barva nám může pomoci ve vytváření mezilidských vztahů. Je však energická, občas až vznětlivá, proto se doporučuje ji kombinovat s klidnějšími odstíny, usměrní se tím její agresivita. Například se k ní hodí tmavě zelená.

MODRÁ BARVA VYZAŘUJE KLID
Odstíny modré značí klid, důvěru a tradice. Je to barva, která také představuje ochranu, moudrost, zdraví, štěstí, věrnost a trpělivost. Mělo by se jednat o odstín, který vás inspiruje, pomůže k ujasnění vlastních cílů, priorit a přání. „Modrá rezonuje s jemnými emocemi, trpělivostí, hlubokými city, něhou a věrností. Vyzařuje klid a tiší hysterické povahy. Příliš modré však podporuje přehnaný idealismus. Dobře se doplňuje s oranžovou,“ říká Sprinncová.

TVOŘIVÁ ZELENÁ BARVA
Zelená barva je především spojena s přírodou. I proto znamená zdraví, harmonii, naději, obnovu a růst, ale také hojnost, plodnost, vytrvalost a lásku. Tento odstín nás uzdravuje, pomáhá nám regenerovat, přináší klid, pohodu a podporuje soustředění. „Pomáhá řešit neshody, a spory, uklidňuje cholerické povahy, uvolňuje úzkost a psychické vypětí, posiluje zrak. Stejně tak rozvíjí i kreativitu, proto bychom měli co nejčastěji odpočívat v přírodě,“ radí Sprinncová. Záleží také na odstínu zelené. Tmavězelená vzbuzuje pocit bezpečí a ochrany, naopak velmi světlezelená, až neonová, může působit jedovatě a nepřirozeně.

SLAVNOSTNÍ ORANŽOVÁ BARVA
Oranžová barva na nás působí slavnostně, je plná radosti. Představuje bohatství, úrodu i teplo – je spojena s představou slunce. „Nabádá nás myslet více na sebe, ovšem v pozitivním slova smyslu, je barvou pozitivních změn. Pomáhá neklidné a nejisté duši lépe se vyrovnávat s nečekanými změnami, stresem,“ radí Sprinncová. Podle ní tato barva navozuje pocity štěstí a optimismu, omlazuje, prohlubuje radostné pocity. Pokud je oranžové příliš mnoho, může svádět k flirtování.

ROMANTICKÁ RŮŽOVÁ BARVA
Růžová barva je barvou lásky a romantiky. Představuje něhu, jemnost a soudržnost ve vztazích. Také podporuje náklonnost a ochotu ke kompromisům. Je to barva mládí, harmonie, usmíření a vnitřního klidu. Poukazuje na jemný způsob života, zdrženlivou eleganci, slavnostní náladu a sentimentální city. Může ale narušovat vztah k realitě a my se pak vědomě odvracíme od věcí, které jsou v životě vážné.

HNĚDÁ BARVA JE ŽIVLEM ZEMĚ
Odstíny hnědé jsou spojené s půdou, se živlem samotné země. Jedná se o barvu financí, hmoty, úspěchu v podnikání, zaměstnání a studiu. „Může nám být nápomocná, potřebujeme-li sejmout růžové brýle, pokud nedokážeme stát pevně nohama na zemi a stále se jen vznášíme v oblacích, pokud žijeme v iluzích a vše vidíme zkresleně,“ doplňuje Sprinncová.

FIALOVÁ BARVA DUCHOVNA
Fialová barva je barvou melancholie, mystiky, magie a duchovna. Měla by nám pomoci rozptýlit negativní myšlenky, pocity úzkosti a rozvíjet naši fantazii. „Příliš mnoho fialové barvy však představuje samotu, vnitřní žal a uzavírání se do smutných vzpomínek,“ vysvětluje Sprinncová. Fialová se dobře doplňuje se žlutou.

Napište nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *