Orchidej z pralesa může krásně kvést i u vás doma

O tropické krásky zvané orchideje doma pečuje už většina z nás. Na světě je jich známo přes pětadvacet tisíc druhů. Některé z nich jsou nenáročné na pěstování. Důležité je však znát pár základních pravidel, jak o ně pečovat. Potřebují odlišný způsob zalévání a mají rády světlo. Pokud se o ně budete dobře starat, pokvetou vám i několik měsíců. Vybrat si můžete od fialových po žlutě tygrované.

Vstavačovité. Tak se odborně říká barevným orchidejím, které jsou čím dál více oblíbenými pokojovými rostlinami. V domácnostech jich dnes najdeme mnoho, jsou nejrůznějších tvarů, barev i velikostí. Samotný název orchidej pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle. Květina je tak pojmenována podle tvaru podzemních hlíz.

DŮLEŽITÝ JE VÝBĚR DRUHU
Pěstování orchidejí vesměs náročné není, záleží však na druhu, který si v květinářství vybereme. Původem jsou z vlhkých tropických oblastí, kde parazitují na stromech pralesů. V mírném pásu se vyskytují jako běžné pozemní rostliny. Dva druhy jsou dokonce i podzemní. Při výběru orchideje by měl člověk přihlížet ke svým možnostem. Podle květinářky Marie Horákové z Květinky Veselská je nejméně náročným druhem Phalaenopsis neboli můrovec, který je také nejvíce oblíbený. „Květina potřebuje minimální péči a má ráda hodně světla,“ vysvětluje Horáková.

KVĚTINÁŘSTVÍ NEBO SUPERMARKET?
Pokud rostlinu koupíte v supermarketu, počítejte s tím, že většinou nebude ošetřena tak, jak by správně měla být. Supermarkety lákají na dobrou cenu, ale s ní souvisí i kvalita. Pokud si člověk odnese rostlinu v zimě, aniž by ji zabalil do papíru, není chráněna proti chladu. Nemůže se potom divit, když mu doma do dvou dnů zčerná. „V době mrazu v květinářství balíme květiny do dvou papírů a doporučujeme, aby ji zákazníci nevybalovali hned, jak ji donesou domů,“ říká Horáková.

UMÍSTĚNÍ MUSÍTE VYSLEDOVAT
Vstavačovité potřebují dostatek světla. Nedoporučuje se je však dávat na jižní okno, kde je neustálý sluneční svit. Lepší je pro ně západní strana, kde slunce svítí, ale ne po celý den. Severní okno přichází také v úvahu. „Každý by si však měl vysledovat, jaké místo u nich doma jim prospívá,“ upozorňuje Horáková. Protože jsou to tropické rostliny, potřebují teplotu, která během dne nekolísá. „Občas si zákazníci stěžují, že měli květinu v ložnici a zčernala jim. Problém je, když ráno vyvětrají na deset stupňů a potom znovu zatopí. Teplota se pak vrátí zpátky na dvacet stupňů, a to je změna, která jim neprospívá,“ uvádí příklad Horáková.

VÝBORNÁ JE DEŠŤOVÁ VODA
Orchidej stačí zalévat jednou za deset dní. Namáčíte ji v kýbli s vodou, ve kterém může být rozpuštěna trocha hnojiva. „Je lepší, když je voda odražená, doporučuje se i zalévat dešťovou vodou, která je pro ně výborná,“ popisuje Horáková.

PRŮHLEDNÝ KVĚTINÁČ NENÍ PODMÍNKOU
Často lidé řeší otázku, zda je nutné pěstovat orchideje v průhledném květináči, aby kořeny měly dostatek světla. Mohou být však i v klasickém neprůhledném květináči
a jejich růst to nijak neovlivní. Rostlina má totiž takzvané vzdušné kořeny, pomocí kterých v přírodě parazituje na kůře stromů. Pokud jsou vzdušné kořeny zelené barvy, nezastřihávají se. Zkrátit je můžete, pokud jsou zaschlé, odumřelé a mají hnědou barvu. Zastřihávají se i výhony pro kvetení. V momentě, kdy orchidej dokvete a odpadají jí květy, výhon se zastřihává. Pokud je živý a zelený, tak vždy nad posledním živým kolínkem. Jestliže je výhon úplně uschlý, vystřihne se až k růžici květiny.

I ROSTLINA SI POTŘEBUJE ODPOČINOUT
Tato tropická rostlina kvete celoročně, za dobrých podmínek i několik měsíců. Když odkvete, měli bychom jí dopřát vegetační klid. Obzvlášť, pokud už kvete dlouho. V té době bychom ji neměli přihnojovat a nejlépe umístit někam, kde nemá ideální podmínky, například kde je méně světla. A tam ji nechat alespoň tři měsíce v klidu. Pokud už delší dobu nevyráží výhon na kvetení, je dobré dát ji zpět na světlo, přidat hnojivo a ona opět začne kvést.

NEPŘESAZOVAT, KDYŽ KVETE
Od doby, kdy si člověk orchidej koupí, by ji měl za tři až pět let přesadit. Nedoporučuje se však přesazovat v době kvetení. Čas se také určuje podle toho, jak je její půda vyžilá. Orchidej se totiž nesází do běžné hlíny, ale do speciální kůry. V momentě, kdy je kůra strávená, nastal správný čas na její výměnu.

NEJZNÁMĚJŠÍM SBĚRATELEM BYL ČECH
První zmínky o orchidejích se objevily před 2800 lety v Číně. Nejprve se využívaly jen v léčitelství. První tropické orchideje poznali Evropané až v dobách zámořských objevů. Jedním z nejznámějších sběratelů orchidejí byl Čech Benedikt Roezl. Botanik se jejich sběrem proslavil natolik, že po něm pojmenovali celý rod Roezliella.