Pěstování bonsají pro začátečníky

Kouzlo malých stromků objevili už ve starověké Číně – první zmínky o stromech pěstovaných v miskách jsou již z doby před přelomem letopočtu. Jejich čarovnosti podléháme i dnes. Druhů, tvarů i velikosti bonsají je nespočet, můžete je pěstovat doma i venku. Jako každá rostlina však vyžaduje potřebnou péči. Musí se pravidelně zalévat, hnojit, ale i zastřihávat a drátkovat. Jak začít?

Bonsaj. Miniaturní stromek zasazený v květináči nebo na zahradě. Stejný je i význam původu slova. Bon znamená miska a sai strom, nebo i sázet. Jaký strom si zvolíte za ten svůj, je jen na vás. Vybírat můžete z listnatých nebo jehličnatých, pokojových nebo venkovních, domácích nebo cizokrajných. Pokud o ně budete správně a pečlivě pečovat, pěstování bonsají si určitě zamilujete.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ DRUH?
Pokud jste v pěstování bonsají začátečník, nejlépe si pro svou bonsaj vyberte nějaký druh, který roste v okolí. „Můžete zkusit například lípu, habr, olši, jasan, javor, smrk, borovici, jedli nebo modřín. Vhodné jsou spíše druhy s menšími listy a jehličím,“ radí Pavel Šimon z Bonsaicentra Bušim. Při výběru však myslete na to, že listnaté bonsaje jsou náročnější na množství vody.

ZALÉVAT NA LIST i KE KOŘENŮM
Bonsaje zalévejte vždy nechlorovanou vodou, nejlépe tedy dešťovou, nebo převařenou, případně odstátou vodou z kohoutku. „Zálivka je potřebná v teplých dnech každý den k večeru. Bonsaj se napije a v noci je pak dostatečně vlhká. Zalévat je potřeba ručně a detailně. Jak na list, tak ke kořenům,“ upozorňuje Šimon. Nikdy by neměla zůstat v podmisce voda po zálivce. Na nedostatek vody nás často bonsaj upozorní svěšením listů. Pozor však na přelévání, aby jí neuhnily kořeny. Před další zálivkou by měl substrát trochu proschnout, aby obsahoval vzduch, který bonsaj k životu také potřebuje. Vlhkost zeminy také poznáme podle její barvy. Čím světlejší, tím sušší. Někdo je zvyklý kombinovat zalévání i s hnojením. Hnojí se jednou za měsíc slabým roztokem. V zimě se však bonsaje nehnojí, protože je to jejich obdobím klidu.

POTŘEBUJE DOSTATEK SVĚTLA
Venkovní bonsaje je vhodné umístit venku v polostínu. V zimě se musí zimovat, aby nedošlo k promrznutí kořenového obalu a následnému uschnutí. V bytě potom dávejte pozor, aby nebyly nad topením, ani například za skříní, kde je stín. „Nemusí být přímo na okně, ale dbejte na to, aby byl dopad světla dostatečný. Pokud se vám stane, že se bude část větviček vytahovat za světlem, asi po měsící bonsaj otáčejte,“ radí Šimon. V některých případech je možné i pokojovou bonsaj umístit ven, a to v období, kdy jí nehrozí mrazy. Nikdy ji však nezapomeňte na zimu vrátit zpět do interiéru.

ZASTŘIHNOUT, ČI ODRÁTOVAT?
Bonsaj je bonsají především díky zastřihávání a drátkování, které jí umožňuje získat potřebný tvar a velikost. Díky němu poté rostlinka vypadá jako malý strom. Zastříhávání je však velice individuální. Záleží na vitalitě rostliny a jakého tvaru u stromku chceme dosáhnout. Při tvarování bonsaje musíme dávat pozor, aby tvar stromu zůstal přirozený. Předlohou každé bonsaje je velký starý strom a úkolem bonsajisty je vytvořit z mladé rostliny vzhled starého stromu. Jehličnany, kromě modřínu, zastřihávejte jednou ročně, a to v červnu. „Listnáče a většinu bytovek budete mít pod nůžkami častěji. Nejdůležitější rada je nespěchat. Dopředu si promyslete, případně nakreslete, jak a co chcete stříhat, a potom začněte. Samozřejmě existuje i stromová typologie. Drátování pak souvisí s typologií. Rozhodnu se, jak má strom vypadat, pak pomocí drátů a stříhání začne někdy i několikaletá práce,“ říká Šimon. Speciální bonsajistické drátky a náčiní koupíte ve specializovaném obchodu. Nešetřete a nakupte si raději kvalitní náčiní. Zejména u nůžek to oceníte. Bonsaje většinou drátujte odspodu, s tím, že síla drátu se postupně ztenčuje s přibývající silou větviček.

SEMENO NEBO VYROSTLÁ BONSAJ?
Pokud se rozhodnete si vypěstovat bonsaj sami, tedy si koupit semeno, čeká vás velice dlouhá cesta. Trvá přibližně dva roky, než z něj vyroste něco, co lze považovat za bonsaj. Jestliže se rozhodnete ušetřit čas, navštivte jedno ze zahradních center, kde mají kontejnerované rostliny. Zde můžete koupit například pětiletou rostlinu, která se dá velmi dobře a poměrně rychle využít. „Někdo však preferuje stromy nalezené v přírodě. Ty jsou označovány jako jamadori. Pozor ale na vstup do lesů a soukromé pozemky. Ne každý je nadšen z hledačů stromků,“ varuje Šimon. Ceny bonsají jsou velice různorodé. „Nejmenší začínají ve stovkách korun a mohou končit extrémně až ve statisícových částkách. Běžná cena je ale někde v rozmezí 500-3 000 korun,“ uvádí ceny odborník na bonsaje. Za bonsaj se považuje v Japonsku to, co roste v misce. Stáří bývá různé. Od dvou až tří let po několik desítek let. Výjimečně i několik set let. „V Evropě je považován za jeden z nejstarších stromů v misce jalovec, který má více jak 600 roků. Najdete ho v Muzeu bonsají v Heidelbergu v Německu,“ doplňuje Šimon.

CO DĚLAT, KDYŽ ZAČNE OPADÁVAT
Při velkých teplotních změnách, a například při začátku topné sezony se může stát, že bonsaj opadá. Buďte však trpěliví a počkejte zhruba tři týdny. Bonsaj začne znovu obrůstat. Při častějším opadu a vadnutí ji je nutno většinou přesadit. „Pravidelně se přesazuje za 3-4 roky. Pravidlo zní: jak je velká koruna, tak je široká miska,“ vysvětluje Šimon. Ta je důležitá i pro konečný vzhled bonsaje, protože zdůrazní vzhled rostliny. Tvar misky má odpovídat tvaru rostliny z pohledu shora. Ideální výška misky odpovídá průměru kmene na jeho bázi, tam, kde se začínají větvit kořeny. Bonsaje přesazujte nejlépe na jaře, kdy se objevují nové lístky a větve. Před vsazením bonsaje do nové půdy nejprve uvolněte kořeny rozčesáním, použijeme buď drapák nebo starou vidličku s řídkými zuby, následně je upravte zastřižením. Krátí se o jednu čtvrtinu, případně třetinu, přičemž odstraníme kořeny neživé a poškozené.

JAKÁ JE SPRÁVNÁ VELIKOST?
Rozsah velikosti malinkých stromků se pohybuje od těch, které se nám vejdou do ruky, až po kusy, které dosahují výšky člověka. Různé velikosti bonsají s sebou přinášejí různé problémy. U velkých bonsají je problém s jejich přemisťováním, větší vydání za vhodnou nádobu, a také musíme vzít v úvahu, kam takový kus umístit. U malých bonsají nastává problém s jejich zálivkou, protože malé misky rychle vysychají a je nutné je v průběhu letního období zalévat každý den nebo i několikrát denně.