PETR A LUCIE – Romain Rolland

Paříž městem lásky v době první světové války? Pro nositele Nobelovy ceny za literaturu Romaina Rollanda nebyl problém obraz jedinečné romantické atmosféry vytvořit. V době, kdy na město dopadaly bomby.

Příběh Petra a Lucie, mladého páru, který utíká od války k lásce, je francouzskou protiválečnou novelou. Petra, hošíčka ze zámožné rodiny a Lucii, dceru tovární dělnice, spojuje nenávist k válce. Společně před ní prchají, unikají realitě a nemyslí na budoucnost. Petr se s Lucií setkává během jednoho z náletů na Paříž v metru, kde je panika přimkne k sobě. Paradoxně je v prvním momentě spojí strach a čirá nutnost blízké osoby. Nehledí vpřed a užívají si ojedinělost společných okamžiků. Oba snílci, tušící, že jejich láska zřejmě nepotrvá věčně.

Novela nezobrazuje jen romantický příběh, ale ukazuje i krutost válečné doby vůči mladým a nevinným lidem. Silný kontrast mladické zamilovanosti a nesnází plynoucí války nutí člověka se zamýšlet. Nechtějte po mladých, aby chápali válku!

Jedinečnost této publikace ze středoškolské povinné četby spočívá ve schopnosti autora popsat pocity jeho postav natolik unikátním způsobem, že je znovu a znovu prožíváme s nimi. Ač ve válečné době, čtenář se na chvíli stává Petrem a Lucií a sdílí jejich společnou lásku prostupující každou řádkou knihy.