PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM – Mark Haddon

Patnáctiletý chlapec, který rozpoznává lidské pocity podle smajlíků. Kniha Podivný případ se psem zobrazuje život Christophera Boona trpícího mentální poruchou zvanou autismus. Jednoho dne najde za plotem své zahrady vidlemi zapíchnutého psa sousedky. A protože je fanouškem Sherlocka Holmese a je toho názoru, že jsou psi lepší než lidé, rozhodne se vypátrat viníka.

Hlavní hrdina je i autorem knihy, ve které o svém detektivním pátrání píše. Poutavý příběh je proložen matematickými schématy, nákresy a příklady, protože chlapec miluje matematiku a čísla. Velkým pomocníkem při psaní knihy je jeho učitelka Siobhan, která ho zároveň připravuje na maturitu a pomáhá mu pochopit prostředí kolem něj.

Čtenář postupně proniká do světa autistického chlapce. Snaží se porozumět jeho myšlení, odlišnému nahlížení na různé události a z něho plynoucího chování. Všímá si však, i jak malý autista ovlivňuje lidi a své okolí. Zjišťuje, že i pro ně je těžké jeho vnímání světa pochopit.

Tato detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny, kterou si rozhodně zaslouží. Pokud má čtenář zájem nahlédnout na svět odlišnýma očima nebo alespoň z části pochopit, co se odehrává v mysli autisty, pak je tato kniha pro něj ta pravá.