Pojízdná prodejna farmářských potravin přijede až za vámi.

Čerstvé a kvalitní farmářské potraviny, které najdete každý týden na stejném místě. Pojízdná prodejna z Farmy rodiny Němcovy dováží jogurty, mléko, tvarohy, sýry, čerstvou syrovátku a další produkty přímo z jejich výroby. Cílem majitele Františka Němce je nabízet výrobky z kvalitních surovin.

Jak dlouho už Farma rodiny Němcovy funguje?
Začali jsme v roce 1992 s dvanácti hektary půdy, šesti krávami a jedním traktorem. Přibližně od roku 2000 se naše farma rozkládá na stopadesáti hektarech, máme sto čtyřicet krav, spolu s nimi ještě chováme dva a půl tisíce kusů kuřat. V roce 2007 jsme začali zpracovávat mléko, dnes ho vyprodukujeme kolem 1 000 litrů denně. Od roku 2011 máme i výrobnu uzenin a v loňském roce jsme pořídili chov prasat, kterých máme sedmdesát. Celkem nabízíme kolem sto druhů potravin, které vyrábíme a máme na skladě s různými příchutěmi pořád k expedici.

Kde jsou vaše produkty k dostání?
Dnes máme pojízdné prodejny, se kterými jezdíme skoro po celé České republice. Každé úterý zavítáme i do Žďáru nad Sázavou. Pojízdná prodejna stojí pravidelně na tržišti za Českou spořitelnou. V poledne zastaví dodávka na Strojírenské ulici, 12.20 na Žižkově ulici a 13.10 na Studentské ulici. Naše potraviny mají trvanlivost deset dní. Když si zákazník od nás ten den koupí čerstvý produkt, může si přijít příští týden zase pro další. Pokud se lidé nemohou dostavit, mohou si nakoupit v našem e-shopu. Při nákupu nad sedm set korun jim ho zdarma dopravíme v chladicím autě.

V čem se vaše farma liší od ostatních?
Chceme nabízet produkty z kvalitních surovin. Když vyrábíme jogurt, tak používáme přímo mléko, které nadojíme od krávy. Tučnost jogurtu je stejná jako v mléce. Výživové hodnoty jsou totiž vázané na tuk, proto ho chceme zachovávat. Snažíme se přidávat co nejméně konzervantů a stabilizátorů. Například v ochucených jogurtech máme pouze přírodní barviva. Do ovocné složky dodavatel přidává pro zahuštění kukuřičný škrob, aby ho mohli i lidé s bezlepkovou dietou. Do uzenin jsme však nuceni některé konzervanty dávat, aby se po dobu deseti dnů nezkazily. Máme však i výrobky bez rychlosoli, o které ale není takový zájem, jak jsme si původně mysleli. Pořád ještě věříme, že přibudou lidé, kterým není jedno, co jedí.

Vaše jogurty prodáváte ve sklenicích. Má to nějaký důvod?
Ano, snažíme se chovat k přírodě šetrně. Většinu našich výrobků prodáváme ve skle, které sice není zálohované, ale dá se vracet zpět do pojízdné prodejny i na farmu v Netíně. Větší, kilový jogurt dáváme do plastového obalu, který je zálohovaný a je možné ho také vrátit. Stejně tak všechny klobásy máme v přírodních střívkách, kromě tlačenky a šunkového salámu, který obsahuje 95 % masa.

Používáte ještě jiné, k přírodě šetrné způsoby?
Téměř vůbec nepracujeme s průmyslovými hnojivy. Chováme skoro sto padesát kusů dobytka, takže máme dostatek hnoje. Záleží nám na tom, abychom zbytečně přírodu nezahlcovali chemií. Pro nás je důležité, aby půda byla zachovaná v perfektním stavu i pro další generace.