Pusťte se do rekonstrukce

Chce to změnu. Pokud máte stejný pocit, vrhněte se na podzim do plánování rekonstrukce vaší domácnosti. Bude toho hodně, co bude potřeba si promyslet a o čem bude třeba se rozhodnout. Například to, jestli práci svěříte odborníkům, nebo to alespoň částečně zvládnete sami. Na co si tedy dát pozor a na co nezapomenout? Budete potřebovat stavební povolení? A kdy je potřeba o rekonstrukci úřady informovat?

Přes malé změny po celkovou rekonstrukci. Možností, jak upravit prostředí, ve kterém žijete, je spousta. Pokud cítíte, že potřebujete změnu a pokud je řeč
o vašem bydlení, zamyslete se, zda vás uspokojí jen nápaditá malá změna, která se obejde bez bourání, nebo toužíte po zásadní proměně a vrhnete se na kompletní rekonstrukci třeba bytového jádra.

Nakoupit dekoraci, nové zrcadlo nebo i vybrat nové obkládačky, nebude tak časově náročné, jako úplně předělat rozmístění koupelny a toalety. Vítanou změnu to ale může přinést také. Nicméně pokud už jste se rozhodli, že půjdete do zásadnějšího projektu, teď je čas pořádně vše promyslet. Nejspíš se vám zase dalších pár let nebude chtít vrhat se do další rekonstrukce v takovém rozsahu, proto dejte plánování čas. Ať jste po dokončení se vším spokojeni a třeba nová koupelna je konečně podle vašich představ.

Na všechno se ptejte a to nejen lidí, kteří vám s rekonstrukcí pomáhají. Dobré rady vám mohou dát i vaši známí, kteří rekonstruovali vloni. Zeptejte se jich třeba, co je zaskočilo? Jak dlouho jim rekonstrukce trvala a proč se nestihla v původním termínu? Za co nejvíc utratili a jaké výdaje navíc neočekávali? Doporučí vám třeba i šikovného zedníka, spolehlivého vodaře nebo elektrikáře. A jestli ve vašem okolí v poslední době nikdo nerekonstruoval nebo nestavěl, tak nezoufejte. Existuje přece internet, na různých stránkách o bydlení a stavění najdete spoustu diskuzí, kde se lidé svěřují se svými zkušenostmi.

Kdo by měl o vašich plánech vědět? Záleží na rozsahu rekonstrukce, do které se pouštíte. Pokud chcete úplně změnit ráz vašeho domova a neobejde se to bez zásahů v nosných stěnách, budete i při přestavbě bytu stavební povolení potřebovat. Čím menší zásahy budete provádět, tím snadnější cestu budete moci volit. Další variantou je totiž takzvané ohlášení, jde vlastně o jednodušší variantu stavebního povolení, kterou lze ale získat snadněji.

V některých případech dokonce nemusíte ohlašovat nic. To například při výměně oken. Nemění se totiž způsob užívání stavby ani nebudete zasahovat do nosných konstrukcí, měnit vzhled stavby nebo ohrožovat požární bezpečnost budovy. Způsobem užívání stavby se myslí, že byt zůstává stále bytem a nechcete z něj například vybudovat nebytový prostor v podobě kanceláří.

Stavební zákon ukládá, že ohlásit je ale třeba například vybudování nového komína nebo jiného způsobu vytápění ve vašem rodinném domě. A to především právě kvůli požární bezpečnosti. O změnu stavby se ale nejedná, pokud například odstraníte nenosnou stěnu mezi obývacím pokojem a kuchyní. I takovéto změny lze tedy provést bez stavebního povolení.

Pokud chcete mít při rekonstrukci jistotu, například že opravdu nezasahujete do nosných konstrukcí, nejsnadnější a nejjistější cestou bude pozvat si odborníka, tedy někoho, kdo vám vypracuje statický posudek. Takový posudek pak můžete použít také jako důkaz, pokud by na vás přišla kontrola. Třeba proto, že se soused pod vámi domnívá, že se chystáte celý dům zbořit.

V případě, že se přestavba neobejde bez zásahů do nosných zdí, musíte požádat
o stavební povolení vždy. Pak bude potřeba k žádosti přiložit všechny potřebné doklady, mezi které patří například i projektová dokumentace.

Pokračujme ale v rekonstrukci. Některé otázky musíte vyřešit hned, jiné počkají
a bude možno řešit je až v průběhu rekonstrukce, pamatujte však na přísloví třikrát měř, jednou řež. Platí to i tady, raději se třikrát přesvědčte, že jste na něco nezapomněli.

Jednou z prvních věcí, nad kterými se budete muset zamyslet, jsou finance. Kolik peněz chcete do rekonstrukce investovat? Od toho se samozřejmě odvíjí i rozsah změn. Pokud si některé ne příliš odborné práce zvládnete udělat sami nebo máte známého, který vám s tím pomůže, můžete ušetřit. Není dobré ale šetřit, kde se dá. Raději si připlaťte za kvalitnější materiál, který ale vydrží, než abyste za pár let museli řešit další problém.

Nejčastějšími komplikacemi při rekonstrukcích domů a bytů bývají právě neočekávané výdaje a prodloužení délky renovace. Schovávejte si účtenky a někam si zapište, co jste komu už zaplatili a kdo ještě na vaše peníze čeká, ať
v tom máte pořádek.

Někdy se prostě vyplatí svěřit práci odborníkovi, který s podobnými rekonstrukcemi má už zkušenosti. Bude tak určitě rychlejší a se spoustou věcí vám třeba i poradí. Vyvarujete se laických chyb, které by vám pak mohly přidělávat pěknou spoustu starostí. Nebojte se ale na práci člověka nebo firmy, kterému jste svůj dům nebo byt svěřili, dohlédnout. Přece jenom jde o vaši představu o novém bydlení.

S čím si sami určitě neporadíte, jsou rozvody elektřiny. Rozvody kabelů pro zásuvky
a svítidla vám zajistí odborník. Možná ani s vodovodními trubkami to nebude tak lehké. Také o bezvadný vzhled stěn koupelny se vám postará odborník na obklady, není to tak snadné, jak se zdá.

Pořádně změřte prostor, který chcete rekonstruovat. Ať přesně víte, s kolika metry čtverečními můžete počítat třeba při výběru vany nebo sprchového koutu do koupelny. Pokud bydlíte v domku, máte možná speciální místnost na praní a sušení prádla, v bytě ale dejte pozor, abyste na pračku nezapomněli. Nakonec by se vám tam nemusela kvůli skříňkám, ohřevnému žebříku nebo většímu sprchovému koutu vůbec vejít.

Jestli se nedokážete rozhodnout, využijte vizualizací, které koupelnová studia obvykle nabízejí. S rozhodováním nikdy nespěchejte, kupujte až to, o čem jste přesvědčeni, že se vám opravdu líbí.