Rozsviťte si doma správně

Světlo, přirozené nebo umělé, je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti. Jak vybrat osvětlení pro jednotlivé místnosti? Kolik světla je potřeba, abychom se dobře cítili v obývacím pokoji nebo v ložnici? A kolik potřebujeme pro práci v kuchyni? Co máme při výběru svítidel a světelných zdrojů zohlednit a kdy s plánováním osvětlení začít? Jak světla rozmístit, aby nám bylo doma příjemně a nenamáhali jsme oči víc, než musíme?

Od doby, kdy v sedmdesátých letech 19. století Thomas Alva Edison vynalezl žárovku, uplynulo už hodně času. Původní pokusná žárovka dokázala svítit přibližně třináct a půl hodiny, vývoj se ale hnal stále dopředu a tak se životnost žárovek prodlužovala takřka rychlostí světla. Dnes už máme na výběr z mnoha různých druhů žárovek i svítidel.

Ohledně interiérového osvětlení je stále na co se ptát, a ten, kdo řeší rekonstrukci domu či bytu, nebo je právě uprostřed plánování vysněné novostavby, se dříve nebo později začne ptát určitě. Jaké tedy máme domů vybrat svítidlo?

Asi každý vám při řešení otázky výběru a umístění osvětlení v jednotlivých místnostech doporučí brát především ohled na to, k čemu daná místnost bude využívána. A je pravda, že takový dětský pokoj, kde váš svišť nejen spí, ale také si hraje a píše úkoly, vyžaduje trochu jiná pravidla než například obývací pokoj.

Sami prodejci svítidel a světelných zdrojů proto často nabízejí přímo v místě prodeje poradenství. Mohou vám přímo při nákupu například poradit, kam umístit stojací lampu v obýváku, kolik světla bude stačit do chodby a jak bezpečně a zároveň vkusně rozvrhnout osvětlení v koupelně. Můžete buď konzultovat vlastní návrhy a dotazy nebo si nechat vypracovat návrh osvětlení přímo od prodejce.

Vezměme to jedno po druhém. Zuzana Kotačková, která pracuje ve společnosti zabývající se prodejem svítidel a elektromateriálu Elkov elektro, říká, že pro prvotní návrh je důležité, jaký prostor má být osvětlen, ale také cenová relace, kterou chce zákazník do osvětlení investovat. „Důležité je i to, jakou představu má zákazník o vzhledu svítidla a v jakém stylu jsou zařízeny prostory, do kterých svítidlo vybíráme,“ dodává.

V případě, že zákazník chce oživit stávající interiér svého domova novými svítidly, je určitě výhodou, když do studia přinese fotografii místnosti nebo grafický návrh od designéra. To značně zpracovateli návrhu usnadní výběr správného svítidla.
„Vypracování prvotního návrhu od setkání se zákazníkem v místě stavby nebo v našem studiu pak trvá přibližně týden,“ říká Kotačková. Nicméně dodává, že se málokdy zůstane právě u prvního návrhu, ale vychází se vstříc zákazníkům, a tak se mění a přizpůsobuje, až je klient spokojen. Navíc zpracování návrhu osvětlení nabízejí prodejci často zdarma.

Doporučená míra osvětlení je různá právě v závislosti na typu místnosti a na způsobu jejího užívání. Kolik světla bude potřeba do právě vámi zařizovaného pokoje, vám pomůže zjistit jednoduchý výpočet. Na základě rozměrů místnosti v metrech čtverečních, v potaz se však musí brát i výška stropu, se tak propočítává dostatečná svítivost.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli sledovat, je takzvaný světelný tok nebo také výkon. Jde o údaj, který najdete na obalu světelného zdroje, tedy žárovky, LED zdroje a dalších typů světelných zdrojů.

Světelný tok neboli intenzita světla se uvádí v lumenech a značí se lm. Sledovat hodnoty v lumenech se vyplatí i v případě, že plánujete nahradit žárovku například kompaktní zářivkou nebo právě LED zdrojem. Jde o to, aby náhrada byla adekvátní
a svítidlo posloužilo stejně dobře.

Na standardizovanou místnost o ploše 25 metrů čtverečních je doporučená míra osvětlení 5 000 lm, pro představu žárovka o výkonu 100 W má přibližně 1 300 lm. S tím vám ale poradí odborník na interiérová svítidla.

Právě tato hodnota se liší místnost od místnosti podle toho, k čemu se ji chystáme využívat. Například v prostorách kuchyně nebo dětského pokoje je požadavek na svítivost vyšší než v obývacím pokoji. V obýváku nebo i v ložnici je to kolem 250 lumenů na metr čtvereční, zatímco do koupelny se doporučuje světelný tok kolem 700 lm na metr čtvereční. Do kuchyně a dětského pokoje vám ve světelném studiu doporučí obvykle kolem 350 lm/ m², nicméně místa, kde budete vy nebo vaše dítě číst nebo psát, vyžadují více světla. Uvádí se kolem 750 lm na metr čtvereční. Zatímco do chodby bude stačit 70 lm/m².

Kdy s výběrem svítidel začít? Platí zde čím dřív, tím líp? Pro prodejce, kterého požádáte o zpracování návrhu osvětlení, bude samozřejmě lepší, když se k daným prostorám dostane co nejdříve. Třeba ještě předtím, než se pustíte do rozvodů elektroinstalace. Může tedy v návrhu pracovat i s rozvody kabelů podle počtu a umístění jednotlivých svítidel.

Podle Kotačkové však převažují spíše zakázky, kdy studio zpracovává návrh osvětlení až ve fázi, kdy jsou již elektrorozvody dané. „Realizace, kde můžeme návrh ovlivnit ještě ve fázi hrubé stavby, jsou zprostředkovány přes elektromontážníky. Občas nás ale zákazníci požádají o poradenství v této fázi sami,“ dodává.

Proto pokud nejste uprostřed stavby domu nebo kompletní rekonstrukce bytu, nezoufejte, novým osvětlením se dá oživit i již zařízený interiér. Zároveň i v případě, že si necháte návrh zpracovat již během stavby, s výběrem designu svítidel stejně budete muset pravděpodobně počkat. V okamžiku, kdy začnete řešit osvětlení, byste měli mít jasno v tom, jak bude v daném prostoru rozmístěn nábytek, jaký bude například tvar kuchyňské linky a další záležitosti. Svoji roli hraje i výmalba stěn, protože například od bílých stropů a stěn se světlo odráží lépe než od tmavých odstínů.

Není světlo, jako světlo. Stejně jako u barev, kterými se rozhodneme vymalovat,
i světlo může mít chladné nebo teplé tóny. Volíme z několika možností. Teplotní zdroje, tedy žárovky, mají teple bílou barvu. Žluté teplé světlo zajišťuje rozžhavené vlákno uvnitř žárovky. V případě zářivek a LED světel si barvu můžeme zvolit podle toho, zda chceme teplou bílou, neutrální bílou nebo studenou bílou, nazývanou také denní, která má nádech lehce do modra.

Obvykle se do místností, kde trávíme nejvíce času, jako jsou obývací pokoj, jídelna, kuchyně, ale i dětský pokoj a ložnice doporučují jako vhodnější zvolit teplé odstíny světla, které mohou být pocitově přijemnější. Vliv má ale například i barevné řešení interiéru. Naopak studené odstíny světla, takzvané denní bílé světlo, bývá umisťováno do vstupních prostor, chodeb nebo koupelen. Vždy však záleží na zákazníkovi.