Roztoči, prach nebo pyl? alergie se může zhoršovat

Do teorií, proč přibývá alergiků a na co všechno už dnes naše tělo reaguje přehnaně, se zde pouštět nebudeme. Podíváme se ale na to, co v našich domácnostech může způsobovat alergické reakce a jak se tomu dá zabránit? Například na to, jak se dá bojovat s alergií na domácího mazlíčka, kterého se ale prostě nemůžete jen tak zbavit, protože je už neodmyslitelnou součástí rodiny…

V případě alergie jde v podstatě o přehnanou reakci a citlivost imunitního mechanismu našeho těla. Tělo se tak brání, aniž by muselo a vlastně nám spíše způsobuje nepříjemnosti. Alergická reakce však může ohrozit i život.

NACHLAZENÍ NEBO ALERGIE?
Látka, na kterou tělo takto reaguje, se nazývá alergen. Může jím být třeba i prach, peří, na jaře jsou to venku nejčastěji různé pyly a rostliny, v domácnosti jsou to zase roztoči nebo některé látky obsažené v čisticích přípravcích. Na typu alergenu také zaleží, jak se do těla dostane, některé můžeme sníst, ale nejčastěji dělají problém při dýchání. Častým projevem alergie tak bývá právě rýma. Snadno si ale můžeme myslet, že naše tělo reaguje na nějaký alergen a přitom máme jen obyčejnou rýmu z nachlazení. Obě totiž probíhají podobně. Server bez-alergie.cz radí, jak jednu od druhé rozeznat. Podle kašle, únavy a bolesti hlavy se neřiďte, to jsou právě projevy, které mají obě onemocnění. Rozdíl je ale v tom, že u rýmy způsobené alergií se jen málokdy ucpává nos, zato když jsme nachlazení, ucpaný nos nás asi potká všechny. Nutné je podotknout, že léky, které proti alergickým reakcím existují, neřeší jejich příčiny. Alergické reakce se tak mohou postupně i stupňovat, pokud styk s alergenem nijak neřešíme.

ALERGENY V DOMÁCNOSTI
Co způsobuje tyto příznaky v domácnosti? Problémy doma dělá hlavně prach, ale i peří nebo roztoči. Alergickou reakci mohou vyvolat třeba i plísně nebo domácí mazlíčci. Základem léčby potvrzené alergie je snažit se přijít s konkrétním alergenem do styku co nejméně. Ani sterilní prostředí však není ideálním místem k žití. Jednou z kapitol týkajících se naší domácnosti jsou právě roztoči. Žijí jich v našich domácnostech celé kolonie, libují si v prachu, matracích a kobercích a největší problémy způsobují jejich výkaly. V jedné posteli jich mohou žít miliony. Je to pro ně totiž ideální prostředí, teplo, vlhko a dostatek potravy. Živí se částečkami odumřelé kůže. Bojovat proti jejich množení lze pravidelným praním lůžkovin a to alespoň na 60 stupňů. Teplota by měla být udržována alespoň třicet minut, aby bylo praní proti roztočům účinné. Dalším pomocníkem mohou být speciální protiroztočové bariérové povlaky, kterými ani roztoč neproleze, protože jsou vyráběny z hustě tkaných mikrovláken. Děti uchráníte před možnou alergickou reakcí tím, že jim z postele odstraníte plyšové hračky, které jsou stejně jako matrace rájem pro množení roztočů. Vyplatí se hračky i pravidelně prát a tím alespoň snížit množství roztočů, kteří se zde nekontrolovatelně množí a množí. Výměnou péřových peřin i odstraněním květin, které kvetou z ložnice, řešil alergii i Filip Zajíček, který trpí alergií na peří, prach a pyl odmalička. „S postupujícím věkem se reakce na alergeny mírní a teď už to není tak hrozné, ale poznám, když si nevezmu léky, že bez toho to nezvládnu,“ popisuje průběh alergie Zajíček.

BOJUJTE PROTI PLÍSNI
Dalším problémem mohou být plísně. Ty způsobují alergikům problémy také poměrně často. Projevuje se pak rýmou, kašlem nebo dušností. Pokud vznikají na stěnách vlhká místa, snažte se zjistit, odkud může vlhkost pocházet. Plísně se šíří vzduchem stejně jako prach a alergen se tak může docela rychle šířit po bytě, aniž byste si toho okamžitě všimli. Tím, co způsobuje alergii, jsou totiž spory, které se právě šíří vzduchem. Řešením je tedy najít zdroj a důvod vzniku plísně, jedině tak lze jejímu šíření zabránit. Existují také čističky vzduchu, které si poradí nejen s prachem, ale i se sporami plísní. Ty se totiž mohou do vaší domácnosti dostat i zvenku.

ČTYŘNOHÉ KOMPLIKACE
Zvyšuje se stále i počet lidí, kteří jsou alergičtí na domácí mazlíčky. Někdy ale není snadné se oblíbeného psa nebo kočky jen tak zbavit, protože zjistíme, že nám způsobují alergii. Ne vždycky je to také nutné. Je třeba ale dávat si větší pozor. Alergeny pocházející ze zvířat jsou totiž obvykle poměrně lehké a ve vzduchu se doma udržují dlouho. Pomoci mohou například čističky vzduchu. Některé vás dokonce mohou zbavit i pachu. Při výběru sledujte hlavně výkon čističky. Podle webu proalergiky.cz by měla pro potřeby alergického člověka čistička přefiltrovat vzduch v místnosti celkem čtyřikrát za hodinu. Pro první pomoc tam, kde není možnost využít čističku, třeba na návštěvě u známého, který doma zvíře má, se vyrábí speciální spreje na odstranění vzdušných alergenů. Alergií na kočky trpí i Barbora Svobodová. „Zvířata ale byla součástí naší rodiny, co pamatuji. Alergii řeším zákazem chození kočky do mého pokoje, kvalitní čističkou vzduchu a léky na alergii,“ popisuje, jak se s omezující alergií vyrovnává. Péči můžete směřovat i rovnou na čtyřnohého nebo okřídleného spolubydlícího a pravidelně mu srst nebo peří čistit přípravkem proti alergenům. A ani Mourek nebo Andulka nepřijdou zkrátka, protože tyto přípravky hydratují a zabraňují tak uvolňování šupinek suché kůže.

JE PROBLÉMEM POUZE SRST?
Když se mluví o alergii na zvířata, většinou si asi představíme, že jde hlavně o srst. To však není úplně pravda. Alergeny jsou obsaženy například ve slinách, moči, kožním mazu, ale i v krvi. Neexistuje proto zvíře, které by bylo pro alergiky vhodnější, třeba proto, že nelíná, nebo je bez srsti.

JAK PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ?
Na začátku jsou přirozeně zdravotní potíže. Přímo k alergologovi vás ale nejčastěji pošle obvodní lékař. První návštěva v alergologické ordinaci je velmi důležitá a posoudit se musí všechny dostupné informace. Čekat můžete spoustu otázek, objektivní vyšetření i kožní test. Vyšetřujícího lékaře bude určitě zajímat, zda má někdo v rodině alergii, i váš celkový zdravotní stav a pravidelně užívané léky. Nutné je také podrobně mu popsat příznaky, které jste na sobě pozorovali. Vzpomenout byste si měli i na okolnosti, při kterých jste začali problémy na sobě pozorovat. Prozradit na sebe budete muset třeba i stravovací návyky, různé záliby a zlozvyky, které by mohly mít na onemocnění vliv. Této části vyšetření se říká anamnéza a je jeho důležitou součástí. Kromě běžného vyšetření, kdy lékař pečlivě zkontroluje stav pokožky, ale například i očních spojivek a víček, podstoupíte takzvané kožní prick testy. Jde o cíleně prováděné kožní testy, často na předloktí ruky.