Ryby v oceánu nahradí plasty

Plast. Jedinečný vynález, který nám mnohé usnadnil. Když se kolem sebe podíváte, co všechno je dnes z plastu? Nelze popřít, že je jedinečným pomocníkem. Jeho užívání ale má následky. Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jak dlouho potrvá, než se v zemi rozloží plastová lahev od vaší minerálky?

Plasty jsou opravdu výjimečné. Mají vlastnosti, nad kterými jásá nejeden uživatel. Jsou lehké a zároveň pevné, trvanlivé, odolné a především levné. Lidé je užívají s velkým nadšením a tím, co se s plastovým výrobkem stane, až ho vyhodí, už se nezabývají. Ale plast se hned tak nerozloží a jeho trvanlivost má velké důsledky pro naši planetu.

PLASTOVÁ KRIZE
Dnes se mluví o takzvané plastové krizi, která se zdá být zatím neřešitelná. Naše planeta je plasty zahlcená. „První plast představil v roce 1862 Alexander Parkers. Od té doby se na zemi vyprodukovalo více než 8,3 miliard plastu. Pro ilustraci, takové množství plastového odpadu by pokrylo plochu o rozloze Argentiny do výšky kotníků,“ uvádí Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace. V roce 1950 byla roční produkce okolo dvou milionů tun ročně, dnes je to více než čtyři sta milionů tun.

OCEÁN PLNÝ PLASTŮ
Většina plastů pak míří do oceánů. Jak se ale do něj dostanou? Odhaduje se, že až osmdesát procent plastového odpadu se do nich dostane z pevniny. V těch méně rozvinutých oblastech bohužel řeky slouží jako odpadkové koše. Odpad odnese voda, a protože se hned tak nezničí, postupně doputuje až do moří a oceánů. „Další porci odpadu mají na svědomí povětrnostní vlivy, které jednoduše smyjí či odnesou plastový odpad z pláží a pobřežních oblastí. V této souvislosti je dobré si připomenout, že skoro polovinu plastového odpadu tvoří jednorázové obalové plasty (obaly, tašky, lahve, nádoby, kelímky, brčka a tak podobně),“ připomíná Freidinger.

TRPÍ ZVÍŘATA, TRPÍME I MY
Plasty zkrátka jen tak nezmizí. Jednorázové plasty plní oceány a moře a zabíjejí v něm veškerý život. Ptáci, ryby i velryby umírají kvůli plastovým brčkům, pytlíkům a dalším obalům, které si pletou s potravou. Plastové částečky se dokonce nacházejí v pitné vodě po celém světě, a tudíž je polykáme i my. To, jak jsou oceány po celém světě zahlcené plasty, dokumentuje film „A plastic ocean“, který natočil režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a týmem vědců. Pokud se situace nezmění, do roku 2050 by mohlo v oceánu plavat více plastů než ryb. „Plast je nejodolnější materiál, který kdy člověk vyrobil. Každý kousek se v určité formě na naší planetě stále nachází,“ dodává k motivaci vzniku filmu režisér Leeson. Zvířata zabíjejí především mikroplasty, na které se velké plasty rozpadají. Desítky jejich malých úlomků nacházejí vědci v žaludcích mrtvých mořských ptáků. Mikroplasty však najdeme i v různých kosmetických přípravcích, například v některých zubních pastách. „Při praní syntetického prádla to může být několik stovek tisíc plastových vlákének, které projdou čistírnou odpadních vod a plují vstříc mořským vlnám,“ vysvětluje Freidinger.

PLASTY SE ROZKLÁDAJÍ STOVKY LET
Nikdy nelze přesně říci, jak dlouho se daný plastový výrobek bude rozkládat. Velmi totiž záleží na podmínkách, v jakých se plasty nacházejí – zdali jsou vystaveny UV záření, vyšším teplotám a mechanickým vlivům. „V mořském prostředí, kde na plasty svítí sluníčko a jsou vystaveny větru a vlnám, to jde rychleji, ale opět to není jednoznačné, protože se plasty mohou rychle rozpadnout na mikroplasty a jejich finální rozklad pak může trvat velmi dlouho,“ uvádí Freidinger. Orientačně se například taková plastová nákupní taška rozkládá 10 až 20 let, plastový kelímek 50 let, jednorázová plenka a plastová lahev 450 let. Doba rozpadu je určená pro výrobky, které se nacházejí v oceánech.

JE NUTNÉ TŘÍDIT PLASTY?
Třídíte doma plasty, nebo je hážete do běžného odpadu? Jak s použitými plasty zacházíte, je důležité. Především je tedy nutné veškeré plasty ve vaší domácnosti vytřídit a následně je hodit do žlutého kontejneru. Kam potom plasty putují dál a co se s nimi stane? „Plast se přetřídí, část se zrecykluje, především ty cennější druhy plastů jako PET, zbytek skončí ve spalovně nebo na skládce, tak polovina až dvě třetiny,“ vysvětluje Freidinger.

JAK MOHU POMOCI?
Kromě toho, že budete plasty alespoň třídit, je zatím jediným řešením, jak naší planetě pomoci, omezení spotřeby plastů. Zkuste si jeden den veškeré vyhozené plasty během 24 hodin odkládat na jedno místo, a potom se zamyslete. Skutečně jste si museli dát kávu do plastového kelímku, místo toho, abyste si přinesli svůj? Je nutné pít náboje brčkem? Proč si místo plastové tašky nekoupíte raději papírovou nebo nenosíte látkovou? Změňte své návyky a uvědomte si, kolik plastů jste denně schopní spotřebovat. Vyhněte se především jednorázovým plastovým výrobkům.

PLASTOVÁ STOPA
Každý z nás má nějakou plastovou stopu, kterou po sobě zanechává. Ta určí, kolik plastových výrobků vyhodíte do koše nebo tříděného odpadu za měsíc. Nechat si ji spočítat můžete na webových stránkách Plast je plast. Existují však způsoby, jak rychle a výrazně omezit svou plastovou stopu. Pamatujte především na plastové lahve. Ty nahradit je poměrně jednoduché. Stačí si pořídit nerezovou lahev na cesty, džbán nebo hrníček do práce a lahev na sport. Máte-li strach, že kohoutková voda není dostatečně kvalitní, jsou vaše obavy zbytečné. Kohoutková voda je častěji kontrolována než voda balená a je čerstvá – nebyla skladována měsíce ve skladech před prodejem. Balená voda je navíc i dražší. Koupí balené vody platíte prakticky jen za obal a reklamu. Dalším jednoduchým způsobem, jak omezit svůj dopad na přírodu, jsou igelitové tašky. Od 1. ledna 2018 v České republice platí zákon který zakazuje obchodníkům plastové tašky nabízet zadarmo. Je to jednoduché, noste si na nákup vlastní plátěnou tašku. Jak si ji doma nezapomenout? Dejte si tašku k východu, pověste ji třeba na kliku. Noste do práce větší tašku, do které se nákup vejde. Pořiďte si malou skladnou a lehkou látkovou tašku, kterou mějte stále v kabelce či pracovní tašce. Po vyložení nákupu ji hned do kabelky vraťte. Jezděte na kole s nosičem. Možností je hned několik a pokud na svou tašku přeci jen zapomenete, kupte si alespoň papírovou. Většina supermarketů je v dnešní době už nabízí.