S cestovkou, nebo raději na vlastní pěst?

Plánujete už dovolenou? Nebo jste z těch, kdo se rozhodují na poslední chvíli, čekají třeba na last minute nabídky a nevadí jim na druhý den odletět? Možná jste zvyklí na jednu cestovní kancelář, která vám nabídne to, co právě hledáte. Nebo možná rádi hledáte a plánujete sami a tak na dovolenou vyrážíte na vlastní pěst. Obojí má své výhody. Cestovat bez cestovky totiž ještě neznamená, že přistanete v teplých krajích a zoufale budete shánět ubytování. Ani s cestovní kanceláří ale nemusíte jen ležet u hotelového bazénu.

I o některých dalších stereotypech v cestování budou následující řádky. Vyplatí se cestovat vždycky na vlastní pěst nebo i cestovka vám může nabídnout poměrně levnou dovolenou? Do léta sice ještě nějaký ten měsíc zbývá, ale o plánování, kam vycestovat, můžete přemýšlet už teď. Pustíte se tentokrát do plánování sami nebo to necháte na odbornících?

KAM NEJČASTĚJI MÍŘÍME NA DOVOLENOU?
Hotelový vyhledávač trivago.cz zveřejnil analýzu cestovatelských preferencí Čechů podle vyhledávaných možností ubytování. Podle jejich informací byla všechna nejvíce vyhledávaná města v první desítce evropská. Dominují například Řím, Londýn, Paříž nebo Vídeň, Budapešť a Berlín. Na prvním místě ale zůstává Praha. Podíl vyhledávání ubytování v hlavním městě byl kolem 14 %. Klasika jako Chorvatsko bylo na serveru trivago.cz osmou nejvyhledávanější destinací. Za teplem v zimě 2015 Češi často mířili třeba také do Dubaje. Nejdéle se ale ubytovávali například na Bali, Mallorce nebo právě v Chorvatsku.

V KLIDU A S CESTOVKOU
Beze sporu je výhodou dovolených zařízených přes cestovní kancelář, že nemusíte skoro nic řešit. Na internetu nebo v katalogu si vyhlédnete místo, kde byste letos rádi strávili volno, zaplatíte a můžete se začít těšit. Obvykle cestovní kanceláře zajišťují také nějaký doprovodný program, třeba pro děti nebo ve formě výletů. Dostanete se tak na ta nejznámější turisticky oblíbená místa a to v klidu a se zajištěnou dopravou tam i zpět na hotel. Vybrat si můžete už dopředu přesně to, co vám bude vyhovovat. Cestovní kanceláře uvádí například i vzdálenost hotelu od pláže nebo to, jestli si s sebou budete moci vzít psa. Nespornou výhodou je i přítomnost delegáta, na kterého se můžete kdykoli obrátit.

ZA ODPOČINKEM NA VLASTNÍ PĚST
Dovolená se dá ale trávit i jinak. Třeba letos sedíte u počítače a žádný zájezd vás zatím neoslovil. Láká vás konkrétní destinace, ale nevyhovují vám nabízené termíny. Možná se proto rozhodnete cestovat pro změnu na vlastní pěst. V takovém případě je vhodná chvíle na to, pustit se do plánování. S porovnáním cen letenek vám mohou pomoci specializované portály na vyhledávání nabízených leteckých spojení. Některé servery dokonce nabízejí variantu zaškrtnout jako místo příletu možnost Je mi to jedno. Stránka vám tak vygeneruje, kam je z vámi zvoleného odletového stanoviště možné v daný termín odcestovat nejlevněji. Tak můžete natrefit na opravdu levné letenky a vydat se letos třeba do Norska už za pár stovek. Jedním z nich je například AZair, který doporučuje na svém blogu Stezky polárního vlka cestovatelka Zuzana Šumlanská.

JE TO S CESTOVKOU VŽDYCKY DRAŽŠÍ?
Jedna z věcí, kterou většina lidí, kteří začnou plánovat dovolenou nebo výlet, bude řešit v první řadě, je jeho cena. Je ale cestování s cestovkou vždy dražší?
Tady platí především to, že záleží, co hledáte a kam chcete jet. Některé destinace vás opravdu mohou vyjít levněji i s cestovní kanceláří. Ty nabízejí totiž často last nebo first minute zájezdy s výhodnější cenou. Výhodné jsou proto, že zájezd kupujete buď s dostatečným předstihem, nebo naopak na poslední chvíli.

TA SVOBODA!
Bez cestovní kanceláře vám zabere více času plánování dovolené, vrátí se vám ale mnohými výhodami. Zuzana Šumlanská, cestovatelka a blogerka si na cestování na vlastní pěst užívá především svobodu, kontakt s lidmi i místní kulturou. „Na svých cestách se ubytovávám u místních lidí, se kterými chodím na party, koukám na filmy, vyměňuji si názory. Je to dost obohacující proces,“ vysvětluje, proč volí právě tento typ cestování. Nejnáročnější na plánování cesty je podle ní vybrat místo, protože má na seznamu hodně destinací, které by ráda viděla.

NEMUSÍTE JEN LEŽET U BAZÉNU
Zuzana má ale zkušenost i s prací v cestovní zážitkové agentuře. Výhodou dovolené zařízené přes cestovní kancelář je prý podle ní hlavně komfort, který cestovky poskytují tím, že za vás vše zařídí. „Každému prostě vyhovuje něco jiného. U speciálně zaměřených cestovek je navíc fajn, že se člověk může potkat s dalšími lidmi, kteří mají stejné záliby a vášně,“ dodává.

CESTĚ PŘEDCHÁZÍ VELKÉ PLÁNY
Než vyrazí na každou ze svých cest, všechno si naplánuje. Nakoupí jízdenky nebo letenky na místo, které chce zrovna poznávat, zařídí transfer z letiště a dopředu si zamlouvá i ubytování. Jediné, co řeší z větší části až na místě, je jídlo. „Cestování mě učí spoléhat se výhradně sama na sebe a své schopnosti,“ říká autorka blogu Stezky polárního vlka. Ať už se rozhodnete pro cokoli, hlavně si dovolenou užijte. Je to čas jen pro vás.