Saunu si můžete postavit i doma

Chodíte rádi do sauny? Společné sauny ve wellness centrech ale občas mohou být nepříjemné. V některých časech bývají přeplněné a lidé se lepí jeden na druhého. Doslova. Někdo saunování chápe jako formu relaxace, a proto má rád, když je v sauně klid. Jiní si tam ale rádi popovídají s přáteli, a mohou tedy druhé rušit. Pokud máte rádi soukromí i saunování, zkuste popřemýšlet o instalaci vlastní domácí sauny.

Ve Finsku, v samém srdci saunování, je sauna běžným zařízením bytu. Většinou bývá zabudovaná poblíž koupelny. V dnešní době ji má v domě nebo v bytě 4 z 5 finských domácností. Tak proč nezkusit být trochu jako Fini? Sauna je odpradávna symbolem odpočinku, relaxace a zdraví. To, co poskytuje, je dnes velmi cenné. Dovolí vám na chvíli vypnout a věnovat se jen sami sobě. Možná, že i vám se líbí ta představa – potit se ve vlastní sauně. Věděli jste, že si saunu zvládnete postavit i sami?

INFRASAUNA MÁ MENŠÍ SPOTŘEBU
Při pořizování sauny domů si nejdříve musíte rozmyslet, jestli zvolíte infrasaunu, nebo finskou saunu. Každá je totiž trochu jiná. Infrasauna je nenáročná na údržbu, protože se jedná o saunu suchou, a voda proto nemůže způsobit její opotřebení. Také spotřebuje méně energie a má rychlý náběh, ale teplota nepřekročí 50 °C. Jedná se vlastně o takovou rychlou „prohřívárnu“. „Rozhodně nejsou pravdou různé mýty, že infrazáření proniká hluboko pod pokožku až do vnitřních orgánů, a proto má být pocení intenzivnější,“ říká technický poradce Zdeněk Kolář z firmy Finská sauna.

FINSKÁ SAUNA DOSAHUJE VYŠŠÍ TEPLOTY
Finská sauna bývá trochu větší, tudíž i o něco dražší na provoz, ale zase má univerzálnější použití – jednou si v ní můžete vytvořit BIO saunu, podruhé suchou silnou saunu. Saunování ve finské sauně je intenzivnější a pro tělo náročnější – teplota zde dosahuje od 60 do 110 °C. I proto je vhodné být v sauně kratší dobu a poté se rychle zchladit ve studené vodě. Podle Koláře ale finská sauna přináší více zdravotních výhod než infra. „Vaše tělo se ve vysoké teplotě začne intenzivně potit, a jelikož ani silné pocení tělo dostatečně neochladí, zvýší se vaše tělesná teplota o jeden stupeň na 38 °C, což dá mozku signál, aby začal uvolňovat specifické protilátky a hormony, jež se normálně aktivují, pouze když jste nemocní. Ve vašem těle tak začínají probíhat ozdravné procesy,“ vysvětluje Kolář.

DOMÁCÍ SAUNU MŮŽETE MÍT I V BYTĚ
Na domácí saunu už dávno nepotřebujete mít velký dům. Saunu si klidně můžete nainstalovat i v bytě, dokonce i v těch menších panelákových. „Z našich zkušeností víme, že mnoho lidí si vybere jako vhodné místo právě koupelnu, případně chodbu nebo obývací pokoj,“ říká Kolář. Pokud vám stačí malá sauna pro dva lidi, tak jediné, co potřebujete, je zásuvka s 220 V, do které saunu zapojíte. V případě větších saun je již nutné mít samostatný jistič umožňující zapojení na 3 fáze /380 V.

NA STAVBU JSOU IDEÁLNÍ SEVERSKÉ DŘEVINY
Máte rozhodnuto, jakou saunu budete mít a kde? Jaký ale použít materiál? Ideální je, když je sauna postavená ze severských dřevin – díky horším klimatickým podmínkám má dřevo letokruhy hustější, je odolnější vůči vlhku a pevnější. Smrk je levnější dřevina, má v sobě suky, ale na oplátku zase sauna právě kvůli nim krásně voní. Osika či olše jsou dražší bezsukaté dřeviny. „Nejlepší na trvanlivost sauny je pořídit si jakoukoliv dřevinu v termovariantě – tepelná úprava ztmaví dřevo, a především zlepší jeho vlastnosti,“ dodává Kolář. Jako podlahu využijte nejlépe vaši dlažbu, kterou snadno omyjete a také se do ní nenasaje vlhkost. Jelikož je na podlaze v sauně nejchladněji, kondenzuje se tam vlhkost, a to ani pro odolné dřevo není vhodné. Dřevěná podlaha se tedy nedoporučuje.

JAK VYBRAT SAUNOVÁ KAMNA
U domácích saun platí přímá úměra 1m3 = 1 kW výkonu kamen. Je však třeba zohlednit typ a sílu izolace, umístění sauny, přívod a odvod vzduchu, velikost prosklených ploch, výšku sauny atd. Ideální je proto obrátit se na odborníky. Elektrická kamna mají jednoduchou obsluhu. Stačí otočným ovladačem nastavit výkon a druhým ovladačem dobu, po kterou se má sauna vytápět, a o nic jiného se nemusíte starat. „Případná externí regulace pomůže vyhřát saunu na vyšší teplotu, ovládá i osvětlení sauny, a hlavně vidíte nastavenou aktuální teplotu,“ vysvětluje Kolář. Saunová kamna na dřevo jsou určena spíše do venkovních saun, ale dají se umístit i do saun interiérových. Provoz je levnější než u elektrických kamen, velkou výhodou je, že nemusíte řešit přívod elektrického proudu. Navíc u venkovních saun bývá často obtížné je při teplotách pod 0 °C rychle vytopit elektrickými kamny na požadovanou teplotu – celá konstrukce sauny je prochlazená a trvá až 3 hodiny, než saunu zcela vyhřejete. „S kamny na dřevo zvládnete v těchto podmínkách stejnou saunu vyhřát cca dvakrát rychleji a na vyšší teplotu,“ dodává Kolář.

CO JE POTŘEBA SI JEŠTĚ DOKOUPIT?
Serióznější výrobci vám veškeré potřebné doplňky poskytnou v ceně sauny, aby laik nemusel hledat informace, co vše mu ještě chybí. U levnějších saun si však dejte pozor a raději si pečlivě pročtěte, co vše k sauně dostanete. Výrobci totiž občas neposkytují ani topidlo, doplňky a často nabízejí saunu i bez izolace. Pokud si nejste jistí, nejlepší je do firmy přímo zavolat a na všechno se doptat.

KDE SE OCHLADÍM?
Tradicí je, že po pobytu v sauně příjemně působí na rozpálené tělo chladná až mrazivá koupel. Tu si každý může dopřát ve vlastní sprše nebo použit speciální kádě určené pro tento způsob relaxace. „Kádě lze stejně jako sauny sehnat volně stojící nebo vestavěné. Bývají vyrobeny z lamina a většinou obsahují také sedačku, přílivový žlábek a schůdky,“ doplňuje Kolář.

SAUNU SI MŮŽETE NAINSTALOVAT I SAMI
Na zhotovení sauny si můžete buď pozvat odborníky, nebo si ji postavit sami. Existují takzvané saunové stavebnice pro kutily. Domů vám přijde vše potřebné, stačí postupovat podle návodu. Avšak například saunu do atypického prostoru vám bude muset nainstalovat odborník.

KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?
Cena sauny se pohybuje od 20 do 150 tisíc Kč dle použitých dřevin, velikosti a komfortu sauny. Instalace odborníky stojí od 10 do 20 tisíc. Roční provoz vás bude stát 1000 až 1500 korun.