Šetřete vodou, situace je vážná

Z vodovodních kohoutků v kuchyni, koupelně, ale i na zahradě denně protečou hektolitry vody. Pokud však ve svém každodenní rutině změníte jen pár drobností, zamyslíte se, můžete ušetřit výrazné množství vody. Výsledkem vám pak budou nejen ušetřené peníze, ale také ochrana vzácného přírodního zdroje – vody. Jedná se o vzácnou surovinu a podle toho se k ní musíme i chovat.

Slyšíme to dnes ze všech stran – je sucho. Nadávají sousedé, stěžují si zemědělci, ve zprávách to hlásí moderátoři čím dál častěji. Co to ale pro nás znamená? Musíme se totiž připravit na to, že vody bude málo a situace se nebude nijak zlepšovat, možná spíše naopak. Podle webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu je k 30. červnu 79,6 % území České republiky aktuálně zasaženo půdním suchem. Na vině je především minimální množství srážek. Například za týden od 24. 6. do 30.6. 2019 spadlo na území České republiky průměrně 0.0 mm srážek. Lépe na tom nejsou ani povrchové vody, konkrétně hladiny vodních toků. Vzhledem k dlouhodobým červnovým průměrům byly průtoky na většině území republiky podprůměrné až silně průměrné. Tisková mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová říká: „Každá kapka vody, kterou ušetříme, je důležitá. Protože nevíme, jak se situace bude vyvíjet do budoucna. “ Jak ale pomoci? Jak lze šetřit vodou například v domácnostech, či na zahradě? Na to jsme se zeptali Ivy Librové.

JAKÁ JE SOUČASNÁ SITUACE SE SRÁŽKAMI NA VYSOČINĚ?
Obecně se dá říci, že srážkový úhrn na Vysočině a jižní Moravě je oproti předchozím letům od srpna roku 2018 až do současnosti mnohem nižší, než jsme předpokládali. Tedy my vodohospodáři v některých obcích, zejména v těch, které mají menší zdroje vody, bojujeme s nedostatkem vody. Potíž je v tom, že potom může dojít i k ohrožení zásobování obyvatel obce.

MŮŽE SE TEDY STÁT, ŽE LIDEM NEPOTEČE VODA Z KOHOUTKU?
Nemyslím si, že by ohrožení bylo takové, že by lidem ani netekla voda z kohoutku, ale jde o to, že my tady do těchto obcí musíme navážet vodu cisternami. Je to především z toho důvodu, aby ty vodovody nevyschly, nebo se tam nedostal vzduch. To by potom mohlo způsobit nějaké další komplikace a poruchy. Proto lidé zatím příliš nepociťují, že je nedostatek vody, protože to právě různými způsoby řešíme, například pomocí navážení vodojemů.

DÁ SE TEDY NĚJAKÝM ZPŮSOBEM ŠETŘIT VODOU V DOMÁCNOSTECH?
Určitě, šetřit vodou v domácnostech se dá. Stačí se jen naučit pár zásad a snažit se je dodržovat. Není to ale tak, že bychom apelovali na lidi, aby se neumývali, nebo nevařili, nebo něco podobného. S běžnou spotřebou vody se samozřejmě počítá, jen každý může přidat svou troškou a něco ušetřit.

JAK MŮŽEME ŠETŘIT VODOU V KOUPELNĚ?
Úplně jednoduše, šetřit vodou se dá i při běžné hygieně. Když se například nenechá bezúčelně téct voda při čištění zubů, nebo při holení. Větší úspora vody je při sprchování, než při napouštění vany, protože sprcha nespotřebuje až takové množství vody. Pokud se sprchujete, můžete se pokusit i zkrátit dobu sprchování, protože někteří lidé jsou zvyklí se sprchovat poměrně dlouhou dobu. Někdy proto stojí za to se nad tím zamyslet, nebo si například zkusit stopnout na hodinkách, kolik jsem v té sprše strávil času.

JAK ŠETŘIT VODOU PŘI ÚKLIDU DOMÁCNOSTI?
I při úklidu domácnosti se dá dobře s vodou hospodařit. Je dobré si třeba napustit vodu do nějakého kbelíku nebo lavoru a nemáchat hadr pod tekoucí vodou. Při praní radím neprat poloprázdné pračky, ale nechat je vždycky co nejvíce naplnit. Myčka nádobí obecně spotřebuje také méně vody, než když necháme puštěný kohoutek a myjeme nádobí ve dřezu. Samozřejmě s myčkou je to podobné jako s pračkou – nepouštět myčku, když tam mám pár kousků nádobí, ale počkat, až je opravdu naplněná. Pokud myčku nepoužíváte, úspornější je mýt nádobí v dřezu plném vody než pod tekoucí vodou. (pozn. red. Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů vody. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody.)

NA ZÁCHODĚ PLATÍ TAKÉ NĚJAKÉ ZÁSADY?
U toalet je dobré používat duální splachování. To znamená, že lidé splachují buďto menším množství vody, nebo větším, právě podle toho, jak je to ve vztahu k jejich hygieně potřeba.

JAK SE STARAT O ZAHRADU A PŘITOM NEPLÝTVAT VODOU?
Co se týče zahrádek, tam je dobré vždycky zvážit čas, kdy zaléváme tu zahradu. Zahradu je totiž vhodné zalévat třeba ráno nebo večer. Je to z toho důvodu, že v té konkrétní době je menší výpar vody. To znamená, že voda u rostlinek zůstane delší dobu, než když se zalévá třeba přes den, kdy je teplota vzduchu příliš vysoká. Dále je vhodné nevyužívat na zalévání pitnou vodu, ale pořídit si třeba nějaký sud a chytat dešťovou vodu právě pro tyto účely.

MŮŽEME VŮBEC V LÉTĚ NAPOUŠTĚT BAZÉN?
Napouštění bazénů nám dělá asi největší problémy. Protože u bazénů je samozřejmě obrovská spotřeba vody, proto právě kvůli němu mohou často nastat potíže. Tam doporučujeme obyvatelům, aby byli alespoň v tomto směru ohleduplní. Protože právě u těch obcí, kde je nějaký menší zdroj vody, může dojít k tomu, že si několik lidí napustí ten den bazén, a tím pádem se může úplně vyčerpat vodojem. Potom kvůli nim lidé v další části obce nemusí mít vodu ani na obyčejné vyčištění zubů. Takže je potřeba k tomu přistupovat ohleduplně. Třeba my doporučujeme, když už se napouští bazény z veřejného vodovodu, tak aby se napouštěly v nočních hodinách. Stejně tak radíme, aby při napouštění nebyl kohoutek otevřený naplno, ale pouštěli si ho pomalu a postupně. Takže to jsou asi úplně nejzákladnější zásady v domácnostech.

MŮŽE SE STÁT, ŽE NÁM NAJEDNOU DOJDE PITNÁ VODA?
Situace sucha a nedostatku vody je v současné době vážná, i když ne úplně ve všech lokalitách. Většinou máme obce napojené na velké skupinové vodovody, kdy jsme schopní lidem zásobu pitné vody zajistit. Ale každá kapka vody, kterou ušetříme, je velmí důležitá.