SRÍ LANKA: Země slonů a sběraček čaje

Stále více oblíbenější destinací, a to nejen mezi Čechy, je Srí Lanka. S klidem se dá říct, že je to země, kde si každý přijde na své. Najdete zde totiž téměř všechno. Krásné bílé písčité pláže s azurovým mořem a surfování v jeho obrovských vlnách, safari se slony, levharty a krokodýly, ale i dechberoucí horské výhledy a obrovské čajové plantáže. Stačí procestovat alespoň půlku ostrova.

Srí Lanka je země, do které by bylo škoda cestovat s cestovní kanceláři a zůstat v jednom hotelu na jednom místě u moře. Jedná se o tak rozmanitý ostrov, že ho zkrátka musíte procestovat alespoň půlku. Někteří cestovatelé volí pronajmutí místního průvodce, ale ani to není potřeba. Nebojte se po ostrově cestovat na vlastní pěst. Raději si dopředu zamluvte hotely, hostely a guest housy, kde budete přebývat, ale zbytek neřešte. Všude se domluvíte anglicky, i ten největší chudák nebo malé dítě bude alespoň pár slovíček umět. Ceny jsou na naše poměry velmi nízké, proto se vždy vyplatí smlouvat alespoň na polovinu. Pokud se ubytujete v takzvaném guest housu (u nějaké rodiny), pravděpodobně vám i poradí, kde se dobře najíst, kam se vydat na výlet a na co si dát pozor. Cestování po ostrově je velmi levné, použít můžete vlaky, autobusy, případně trochu dražší tuk-tuky – místní taxíky. Jednou z možností je i pronájem kola nebo skútru. Vzhledem k nízké ceně benzinu se i to vyplatí. Při řízení však buďte obezřetní, obyvatelé Srí Lanky nedodržují téměř žádná pravidla provozu. Platí pouze jedno pravidlo: Kdo troubí, ten jede.

NENECHTE SE ODRADIT COLOMBEM
Po příletu do země se pravděpodobně ocitnete na mezinárodním letišti poblíž Colomba, hlavního města Srí Lanky. Pro začátek úplně stačí, pokud si v Colombu zarezervujete pouze jednu noc v hotelu, protože zkrátka a dobře – není tu nic k vidění. Úplně stačí krátká procházka a obrázek si už uděláte sami. Hluk, špína, smog, hustá doprava a nevzhledně vyhlížející domy. I tak lze shrnout největší město tohoto ostrova. Čtvrť Fort, slibující zajímavé památky a atmosféru, vás pravděpodobně zklame. Obyčejná mešita, věž s hodinami a malý maják nestojí za vidění. Okolní pláže jsou také znečištěné. Nenechte se však odradit, pokračujte raději dál, zbytek ostrova má totiž rozhodně co nabídnout.

NA JIHU SI ZASURFUJETE
Ty nejkrásnější pláže uvidíte rozhodně na jihu ostrova poblíž města Galle. Krásný bílý písek a azurové moře vás rozhodně nezklame. Moře je „teplé jako kafe“ a vlny jsou občas možná až příliš vysoké na poklidné koupání. Tento fakt ale rozhodně nahrává surfařům, kteří jsou zde ve svém živlu. V této části ostrova už rozhodně počítejte s komáry, kteří vás po západu slunce nenechají na pokoji. Repelent nebo odpuzující náramek je proto nutností. Kromě poštípaných nohou vás mohou také nakazit horečkou dengue. V noci vás ochrání moskytiéry, které má většina guest housů a hotelů.

NEVYNECHEJTE SAFARI
Pokud budete na Srí Lance, rozhodně si objednejte alespoň jeden safari výlet do jednoho z místních národních parků. Rozhodně nebudete litovat. Nejčastěji navštěvovaným je zároveň i ten největší národní park Yala, kde je možné spatřit místní ptactvo, buvoly, ještěrky, chameleony, ale i krokodýly, slony a především levharty. Levharty je tento park přímo proslulý. Dejte si však pozor, aby se váš výlet do safari nestal spíše honičkou po parku za jedním levhartem. Stejně ho pravděpodobně uvidíte jen z dálky dalekohledem. Pokud se rozhodnete navštívit méně známé parky, určitě tam bude co k vidění. Například v parku Kaudulla budete moci sledovat stádo více jak stovky slonů, kteří se pasou u jezera. Jedná se o nezapomenutelný zážitek.

PŘÍJEMNÉ OVZDUŠÍ
Na Srí Lance je přes den běžně okolo třiceti stupňů, pokud už máte horka plné zuby, vydejte se do hor. Dříve roztomilá vesnička Ella je dnes pořád stejně malá a krásná, ale přeplněná turisty. To napomohlo rozvoji restaurací nejrůznějších chutí a obchůdků se suvenýry. Může se stát, že se bude konat buddhistická slavnost, která sice vesnici dodá tu pravou posvátnou atmosféru, ale na několik hodin zablokuje dopravu. Jednodušší výstup do hor skýtá Adam´s peak, jedná se o hodinovou vycházku na vrchol hory skrz čajová políčka. Pro ty náročnější je tu Ella rock, nejvyšší vrchol široko daleko. Doporučuje se na cestu si zaplatit místního průvodce. Cesta na vrchol je náročná, trvá asi dvě hodiny a můžete se snadno ztratit.

ČAJOVÁ POLE KAM OKO DOHLÉDNE
Když už budete na srílanské vysočině, téměř s jistotou vás upoutají nekonečná čajová pole. Na nich každý den tráví hodiny sběračky čaje, které trhají lístky černého čaje a hází je do koše, který mají upevněný na zádech. Kdysi tu založil svou značku čaje Lipton sir Thomas Lipton. Na místo, kde rád sedával a popíjel čaj, se také můžete jet podívat. Jmenuje se Lipton´s seat a je na něm umístěná jeho socha. Podívejte se také do jedné z místních továren na čaj, kde vám nabídnou krátkou, ale poučnou prohlídku provozu.

KULTURNÍ KANDY
Jestliže máte už přírody dost a raději byste zažili ruch velkoměsta, navštivte Kandy. Ne nadarmo se mu říká kulturní centrum ostrova. Hlavním turistickým lákadlem je chrám Budhova zubu, kde je uložena nejdůležitější buddhistická relikvie na Srí Lance – Buddhův zub. Večer se pak vydejte na jedno z divadelních představení tradičních srílanských tanců. Uvidíte nejenom do rytmu se vlnící srílanské tanečníky a tanečnice v tradičních kostýmech, ale také žongléry a polykače ohňů. Za zmínku také stojí obrovská Královská botanická zahrada, nacházející se jen pár kilometrů od Kandy.

NUDLE, RÝŽE A KARI
Jídlo lze na na naše poměry nakoupit velice levně. Výhodnější je chodit na pořádná jídla do restaurací, stravování v supermarketech může vyjít kolikrát i dráž. Pozor si však dejte na na první pohled luxusně vyhlížející restaurace, zaměřují se právě pouze na turisty a ceny jsou v nich na Srí Lanku astronomické. V běžných restauracích nejčastěji seženete smažené nudle, rýži s kuřecím masem, zeleninou a vajíčkem, případně i plody moře. Typickým pokrmem je pak rýže s masem na kari, které je velmi pálivé. Pokud nejste milovníky ostrého jídla, zdůrazněte to při objednávce. Srílanská kuchyně si totiž přidává chilli úplně do všeho. Chuťovým zážitkem je i pravá srílanská snídaně.