Trápí vás doma hmyz?

Jaro už je tady a všichni tvorové se opět proubouzejí k životu. Bohužel však nejenom venku, občas nás nějaký živočich navštíví i v našem obydlí. Ti méně šťastní z nás již mají s výskytem hmyzu v domácnosti nějaké zkušenosti. Stát se to ostatně může každému. Nikdy nevíte, kdy se vás rozhodne navštívit například mol šatní nebo rus domácí. Dostat se k vám může snadno, zbavit se ho je už však o něco těžší.

Zjistit, že máte domov zamořený hmyzem, je pro někoho noční můrou. Jak se ho zbavit?

NEJČASTĚJI ŠTĚNICE A BLECHY
V posledních letech se v domácnostech často objevují štěnice postelní, blecha, mravenec faraon a rus domácí. Proti nim se dělají zásahy po celý rok. „V sezoně tj. na jaře, v létě a v první polovině podzimu pak velmi často vyjíždíme k zásahům proti mravencům, vosám, sršním či mouchám,“ popisuje svou práci MVDr. Daniel Honzák z firmy Deraslužby.

MRAVENEC FARAON JDE ZA POTRAVOU
Mravenci jsou obecně velmi rozšířený druh, a tak se může stát, že se objeví i u vás doma. V domácnostech se celoročně vyskytuje druh mravence faraona, který upřednostňuje bílkovinnou potravu, proto ho nejprve patrně zaznamenáte v kuchyni nebo její blízkosti. Může se však stát, že se u vás objeví i některý z druhů mravenců, který žije ve volné přírodě, a to většinou od jara do léta. „Pokud mají hnízda pod zateplením, či v základech budov, pronikají do obytných prostor mezerami v podlaze, podél prostupů odpadů či kolem rámů oken,“ vysvětluje Honzák. Na obě skupiny mravenců můžete použít řadu přípravků dostupných v obchodech: spreje, prášky, granule či gely. Pokud však nezaberou, je čas obrátit se na deratizační firmu.

MOL ŠATNÍ VS POTRAVINOVÝ
Málokdo pravděpodobně ví, že samotný mol šatní, jako dospělý jedinec, není škůdcem. Jsou to jeho larvy, které poškozují oděvy z přírodních materiálů. „Optimálními podmínkami pro vývoj je tmavé a vlhké prostředí, proto doporučujeme pravidelně větrat a ideálně vystavovat oblečení slunečnímu svitu. Oděvy, které nebudou delší dobu používány, je lépe uzavřít do neprodyšných obalů. K jeho likvidaci lze použít speciální insekticidní odpařovače, ev. feromonové lapače umístěné přímo do šatních prostor,“ říká Honzák. Druhý typ mola se jmenuje potravinový a nepřekvapí nás, že ho najdeme především v potravinách. Jeho výskyt zaznamenáme buď samotnou přítomností larev a motýlků, nebo charakteristickými pavučinami v potravinách. „Pro jeho likvidaci odstraňte veškeré skladované potraviny jako například mouku, těstoviny či ořechy, nicméně lze ho nalézt i v čaji, koření a dalších materiálech,“ doporučuje deratizátor.

ŠTĚNICE? NÁBYTEK NEVYHAZUJTE
Mít doma štěnice není žádná legrace. „Je to úžasně adaptovaný, velmi obtížný a obtěžující krev sající parazit s noční aktivitou,“ popisuje Honzák. Podle něj rozhodně neplatí, že by se štěnice vyskytovaly pouze ve zle udržovaných obydlích se špatnými hygienickými návyky. „Za příčinou novodobého rozmachu štěnic stojí rozvoj cestovního ruchu, dostupnost letecké dopravy, zákaz používání DDT a odolnost štěnic k insekticidům společně s jejich vysokým populačním obratem,“ vysvětluje. Výskyt štěnic u vás doma lze vypozorovat. Pomocí baterky a lupy prohlédněte nejčastější místa výskytu – například konstrukce postelí v místech spojů, matrace, pod koberci, tapetami a za podlahovými lištami. Zpozorněte, pokud se u vás přes noc na těle objeví štípance. Jestliže už víte, že máte doma štěnice, nevyhazujte zamořené postele a nábytek – pokud bydlíte v bytovém domě, hrozí výrazné riziko, že při stěhování nábytku roztrousíte štěnice po domě. Ani ho nikam nestěhujte a nepřenášejte. Neaplikujte komerčně dostupné přípravky. „Štěnice jsou odolné k velké skupině chemických látek, které jsou v těchto přípravcích často obsaženy – aplikací těchto „sprejů“ docílíte pouze „rozehnání“ štěnic po celém bytě a pokud bydlíte v bytovém domě, urychlíte tak jejich migraci do dalších bytových jednotek,“ varuje Honzák. Co tedy můžete udělat? Vyperte prádlo na 60 °C, nebo umístěte do sušičky nad 40 °C, to zahubí veškerá vývojová stadia štěnic. Předměty, které nelze vyprat, vložte do pytlů a umístěte do mrazáku: při -18 °C na čtyři dny. Zbavení se štěnic je většinou velmi obtížné, a proto je zde pravděpodobně nejúčinnější zavolat deratizační firmě, která se na hubení štěnic specializuje.

RUSA HLEDEJTE NA TMAVÝCH MÍSTECH
Rus domácí je v domácnostech jedním z častěji se vyskytujících druhů hmyzu. „Jeho úkryty lze nalézt na tmavých a teplých místech blízko zdroje potravy – kolem kuchyňské linky a pod ledničkou. Pokud provádíme zásah v silně zasažené bytové jednotce, nalézáme ho bez výjimky v celém prostoru bytu,“ sděluje Honzák. I zde máte možnost pokusit se jich zbavit sami pomocí přípravků na jejich hubení nebo zavolat deratizátora.

BLECHA LIDSKÁ, PSÍ A KOČIČÍ
Jak vysvětluje deratizátor Daniel Honzák, v našich podmínkách se můžeme setkat s několika druhy blech, přičemž na člověku parazituje blecha lidská, která je se zvýšeným hygienickým standardem téměř raritní záležitostí. Poté můžeme narazit na blechu psí a kočičí. Oba tyto druhy mohou parazitovat na člověku, přičemž blecha psí na člověka přechází velmi snadno. V současnosti zcela dominuje výskyt blechy kočičí, a to i u psů. „Zásahy proti blechám provádíme celoročně a mimo jaro a léto jsou druhou nejčastější příčinou našich výjezdů do domácností,“ potvrzuje Honzák.

RYBENKY UVIDÍTE V NOCI
Rybenky se vyskytují doma relativně často, aktivní jsou především v noci. Nejčastěji je najdete v koupelnách, či na toaletách. „Rybenky zpravidla nedosahují počtů vedoucích k poškozování majetku, pokud se tak již stane, poškozují materiály z dřevní hmoty, například papír – knihy, tapety a jiné. K jejich likvidaci přispívá hlavně prevence, která spočívá v odstranění optimálních podmínek pro život, tj. snížení relativní vlhkosti vzduchu pod 50 % a dostatečné větrání,“ říká Honzák. Nutnost zásahu deratizátorů tak bývá ojedinělá.

KDY ZAVOLAT DERATIZÁTORA?
Pokud u vás doma zjistíte zvýšený výskyt hmyzu, pravděpodobně se ho nejprve pokusíte odstranit sami s pomocí nejrůznějších přípravků dostupných v obchodech. Výběr značek i druhů je opravdu velký. Jestliže však svůj boj se škůdcem prohráváte, je načase zavolat odborníky – profesionální deratizační firmu. Cena takové návštěvy se pak odvíjí od druhu hmyzu, velikosti prostor, množství použitého postřiku a celkové náročnosti zásahu – je tedy velice individuální. Čím dřív však začnete svůj problém s hmyzem řešit, tím lépe.