Trendy v bydlení pro rok 2020

Plánujete letos stavět, rekonstruovat nebo trochu „vyšperkovat“ váš byt či dům? A víte, jaké jsou letošní trendy v bydlení a designu? Ty vás nepochybně příjemně překvapí. Novinek je hned několik, avšak kdo očekává šílené variace barev a tvarů nebo módní výstřelky, bude zklamán. Letošní rok se nese v duchu jemných barev, střízlivosti a multifunkčnosti. Praktická, lehce přírodní, ale stylová domácnost je tak v roce 2020 na prvním místě.

Nastal nám magický rok s číslem 2020 a spousta lidí se už poohlíží po něčem, čím by si to doma ozvláštnila, zpříjemnila. Touží zkrátka po nějaké změně. Jaké jsou nové trendy v bydlení a designu?

VSAĎTE NA ZELENOU A MODROU
Jestli přemýšlíte, jakými barvami letos vyzdobit vaše obydlí, vsaďte na pastelově zelenou nebo klasickou modrou. Zelená konkrétně v odstínu neo mint ukliňuje mysl a hodí se nejen na stěny, ale také nábytek, textilie a různé doplňky. Uklidňuje, uvolňuje, pomáhá navodit příjemné pocity a dokáže opticky zvětšit menší prostory. Modrá barva se také hodí téměř všude, využít ji můžete například v ložnici. Působí totiž nadčasově a interiéru dodá stálost a klid. V těchto barvách můžete zvolit i pěkné tapety. Pokud je nechcete mít všude, zvolte si jednu stěnu v místnosti, kterou danou barvou natřete a ostatní ponechte čistě bílé.

VZDUŠNÉ A OTEVŘENÉ PROSTORY
Rozdělování prostoru na malé místnosti už dávno není in. Spojení obývacího pokoje s kuchyní se v posledních letech stalo velmi oblíbeným. Stačí, když se od sebe oddělí pouze náznakem. Rozdělit je může barový pult, jídelní stůl nebo knihovna. V roce 2020 by ale mělo být stále častější také propojení ložnice s koupelnou. Spojení více místností opticky zvětšuje prostor bytu. Člověk se v něm pak necítí stísněný, naopak mu pokoj připadá vzdušný a otevřený. Ve velkých bytech letos dostanou více prostoru také nové posilovny nebo místnosti na cvičení. Lidé si totiž v poslední době oblíbili pravidelné cvičení i doma. A protože spousta lidí pracuje z domova, je potřeba myslet i na malý pracovní stolek a kancelářskou židli, které umístíte do jedné z velkých místností.

POŘIĎTE SI MULTIFUNKČNÍ NÁBYTEK
Multifunkční nábytek je častým řešením malých bytů, kterých při nedostatku bydlení ve městech stále více přibývá. Můžete ho rozložit a zase poskládat či snadno přesunout. Je potřeba, aby byl nábytek řešený tak, že nám poskytne přesně to, co potřebujeme, ale zároveň nezastaví celou místnost. Řešením je nábytek s dobře propracovanými úložnými prostory, skládací stoly, sklápěcí židle či stoličky, které slouží nejen k posezení, ale i jako odkládací stolek. Spoustu prostoru také ušetří vyklápěcí postel, kterou večer sundáte a ráno zase vrátíte zpátky a bude tak vypadat jako obyčejná skříň.

NÁVRAT K PŘÍRODĚ
Ekologický styl bydlení „pofrčí“ i v letošním roce. Společnost tíhne k větší environmentální zodpovědnosti, což se nemyslitelně projeví i v architektuře a moderních interiérech. Pokud máte rádi přírodní materiály, vintage, skandinávský nebo venkovský styl, směle je letos můžete využít. Základním prvkem je v tomto případě samozřejmě dřevo a k tomu další materiály z obnovitelných zdrojů jako třeba sklo, hliník, korek, kámen a přírodní látky jako bavlna, len a další. Dalším hitem je snadno obnovitelný rychlerostoucí bambus. Novým trendem je také recyklace a upcyklace, což je proces přeměňování odpadového materiálu na nové, zcela funkční produkty nebo znovupoužití těch stávajících.

MODERNÍ TECHNOLOGIE
Moderní technologie ve vašem domě mohou v lecčem usnadnit život. Zkuste třeba dekoraci, která je zároveň bezdrátovou nabíječkou, nebo kuchyňskou baterii, která se ovládá jedním tlačítkem, jehož displej znázorňuje teplotu a množství vody. Novinkou jsou také toalety s integrovanou bidetovou sprškou i toalety, které z moči vyhodnotí váš zdravotní stav. Vaše zdraví mohou hlídat i matrace se senzory, které stav zdraví také monitorují. Kdo sází spíše na bezpečnost, může si nechat nainstalovat chytrý zámek na dveře. Zamykat i odemykat pak můžete svým chytrým telefonem. Zvyšuje se také poptávka po hlasových asistentech domácnosti nebo chytrých bezpečnostních kamerách. Ty rozpoznají členy rodiny i domácí mazlíčky, upozorní na podezřelý pohyb v objektu a v případě násilného vniknutí okamžitě upozorní majitele obydlí. Chytré technologie vám tak pohlídají i dům.

MÓDNÍ JE SKLENĚNÉ OSVĚTLENÍ
Jednou ze žhavých trendy novinek roku 2020 je skleněné osvětlení. Skvělé jsou retro žárovky v různých velikostech nebo malá skleněná stínítka s LED čipy. Výborné na skleněných lustrech je to, že se hodí téměř kamkoliv a můžete je tak zakomponovat do nejrůznějších stylů. LED žárovky všech kategorií jsou vrcholem nových domácností. Mají obrovský potenciál, jsou úsporné a dlouho vydrží. Tyto moderní světelné zdroje mají až dvacetinásobnou výdrž v porovnání s klasickými žárovkami.

KUCHYNĚ, CENTRUM SETKÁVÁNÍ LIDÍ
Po mnoha variacích kuchyně, od těch strohých až po překombinované, přichází kuchyně, která má funkci především v setkávání lidí. Není tedy jen centrem vaření, ale navazuje na hlavní obytnou část bytu. Kuchyňský stůl se tak mění na hlavní, jídelní stůl. Kuchyně je moderní, ale zároveň využívá převážně dřevo, nepohrdne bílou barvou a zahrnuje prvky venkovské kuchyně. Měla by působit příjemně, uklidňujícím dojmem a současně využívat moderních technologií.

KOUPELNA JAKO ODPOČINKOVÁ MÍSTNOST
Koupelny už dávno nejsou pouze prostorem pro osobní péči a hygienu, ale také slouží jako odpočinek po dlouhém dni v práci. Proto se tradiční koupelny pomalu mění na spa, které doslova vybízí k relaxaci.

MÉNĚ SKLADUJTE
Shromažďování a nostalgické skladování starých věcí teď není v módě. Na gramofonové desky, magnetofonové kazety, videokazety nebo cédéčka a další už by v domácnostech nemělo být místo. Proč? Aby se ušetřilo místo pro naše bydlení, odborníci radí raději všechno uchovávat virtuálně. A věci, kterých se opravdu nemůžeme zbavit, bychom měli skladovat v úložných prostorech sedaček nebo postelí.

KOBERCE NA ZDI
Koberce na zemi jsou zřejmě minulostí. Co je místo toho přesunout na zeď? V letošním roce jsou trendy nástěnné koberce s motivy japonských zahrad. Koberec na zdi tak bude tím hlavním prvkem celé místnosti.