Uklízet a prát se dá i bez chemie

Jaké máme možnosti, když nechceme doma nahrazovat bakterie chemií? Dá se uklidit i bez chemických čistícich prostředků a šetřit tak nejen naši domácnost, ale i životní prostředí? I naše prababičky a babičky chtěly mít domácnost jistě čistou a uklizenou, ale dvacet různých druhů přípravků na prach, podlahu nebo toaletu k dispozici neměly. Jak si s úklidem domácnosti poradily ony? Pokud byste rádi volili ekologičtější cestu, ale nechce se vám zrovna řídit se sto let starými radami, máte i jinou možnost. Ekologické prostředky na úklid se totiž už dnes vyrábějí také.

Každý má k úklidu svůj vlastní přístup. Nejen pořádné jarní gruntování se dá ale dělat i jinak než s hromadou chemikálií, které čisticí prostředky obsahují. Někdy jsou takové přípravky pravda prostě účinné a rychle pomohou. Chemické přípravky obvykle ale dlouhodobě nesvědčí ani naší pokožce a tak svým rukám na kráse ani zdraví nepřidáváte ani při ždímání hadru. Dá se to ale dělat i jinak, zkuste třeba tenhle týden zajít místo do drogerie jenom do potravin. Potřebné ingredience tam nakoupíte nejen na večeři, ale i na úklid. Ještě k tomu ušetříte a úklid bude šetrnější. Pojďme se tedy nejprve podívat na rady pocházející z dob, kdy v regálech obchodů nestála spousta různých výrobků, každý jiné značky a každý na jinou část domácnosti. Společné mají jediné, chemické složení. Uklidit se totiž dá třeba i se solí nebo cibulí.

CO BUDETE POTŘEBOVAT?
Základními potravinami budou cibule, ocet, citron, sůl a prášek do pečiva. Využít se při úklidu domácnosti dá ale třeba i černý čaj. Studeným odvarem se zbavíte třeba otisků prstů a rukou na nábytku nebo podlaze. Použít se tato metoda dá na laminát i dřevo. Stačí povrch nábytku nebo podlahy potřít právě černým čajem a nechat chvíli působit. Pak už jen povrch vyleštíte suchou utěrkou. Na koberce existují jiné fígle, třeba sůl. Abyste dosáhli toho, že koberec bude zase vypadat dobře, posypte ho solí a tu nechte alespoň jeden den do koberce zašlapat. Po vysátí by měl vypadat svěžeji a čistěji. Nebo můžete zvolit mokrou variantu a do úklidu se pustit s octovou vodou. Kartáčování touto směsí by mělo přinést stejné výsledky. Už je to nějaký čas, co jste naposledy myli okna? Vidět ven sice je, ale už by to potřebovalo trochu přetřít. Zkuste využít staré třeba už roztrhané punčochy, které jste ještě nestačili vyhodit. A na ty vytrvalejší skvrny, které se nedají jen tak setřít, použijte cibuli. Rozkrojte ji a přiložte na místo, které vám kazí výhled ven. Jestli čekáte návštěvu, kterou chcete oslnit, použijte na leštění oken znovu černý čaj. Ten dodá okennímu sklu lesk podobně, jako například přírodní mýdlo. To můžete kombinovat s octem nebo kapkou citronové šťávy, abyste se zbavili mastnoty z okenních tabulí.

DO BOJE V KUCHYNI
Zatím to vypadá docela dobře a práce šla od ruky. Říkáte si, že kuchyně musí být ale bez chemických přípravků na odmašťování pořádný oříšek. Pusťte se do toho a zapněte troubu. Nebudeme sice nic péct, ale připálené skvrny je potřeba trochu nahřát. Pak je posypte solí a zase počkejte, až vychladnou. Hrubším kartáčem se pusťte do práce, půjde to mnohem lépe. S vodním kamenem na spotřebičích si zase poradí ocet, ten můžete naředěný nalít i do varné konvice, ze které už se možná odlupují usazeniny. Důkladně konvici poté vypláchněte, ať si někdo nezalije kávu octovou vodou. Udivíte ale, že na nečistoty to zabírá.

PORAĎTE SI S UCPANÝMI ODPADY
Neodtékající odpady jsou noční můrou každé domácnosti, speciálně v kuchyni se tomu ale někdy prostě nevyhneme. Podle starých rad na takový problém prý zabírá prášek do pečiva. Nasypte do ucpaného odpadu tři sáčky a zalijte to horkou vodou s octem. To by mělo to, co průtoku vody brání, zlikvidovat. Od zápachu může pomoci i několik lžic soli. Dalším řešením jsou přípravky, které obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají usazené organické látky, ale zároveň nenaruší povrch odpadních trubek. Abyste ale nemuseli řešit ucpaný odpad, který provází často nepříjemný zápach, můžete tomu celkem snadno předcházet. Třeba v koupelně stačí pořídit si na odtoky sítko, které zachytí vlasy. Ty totiž bývají v koupelně nejčastějším problémem, který vede právě k ucpaným odpadům. V kuchyni zase pozor na mastnotu. Ztuhlý tuk spolu se zbytky jídel třeba z talířů, které v dřezu myjete, dokaže pořádně zavařit. Sítko proto pomůže i v kuchyňském dřezu. Tady jsme však s prevencí ještě neskončili. Raději ještě každý týden prolijte odpad ve dřezu horkou vodou.

KOUPIT SE DÁ I EKOČISTIČ
V případě, že se rozhodnete uklízet ekologicky, neznamená to, že musíte uklízet takhle postaru a jen s přípravky, které si doma sami namícháte. Vyrábějí se totiž i hotové přípravky, určené k úklidu a praní, které jsou ale šetrné k životnímu prostředí a koneckonců i k nám. Jde o plně rozložitelné a ekologické produkty, které se vyrábí z látek rostlinného původu a neobsahují tak fosfáty, bělidla, barviva, ani žádné alergeny. Proto jsou vhodné právě pro alergiky a pro ty, kdo mají citlivou pokožku. Často mají i recyklovatelný obal, takže jejich koupí ani nevytváříte nezpracovatelný odpad, který by končil někde na skládce.

PLNOU PAROU VPŘED
Uklízet se dá ekologicky i s využitím páry. Pomocí parního čističe se zbavíte například i nežádoucích parazitů a přitom během úklidu spotřebováváte jen čistou vodu a trochu elektrické energie. Šetrný je tento způsob nejen k vám a životnímu prostředí, ale také k čištěným povrchům.

PRÁDLO VYČISTÍ OŘECHY
Ještě krátce k šetrnému praní, dnes už koupíte ekologické prací prášky i aviváže. Pro ty, kdo mají citlivou pokožku, je to jasná volba. Prát se dá i pomocí ořechů, ale těch mýdlových. Vyrábí se z nich ekologický gel, který je nejen účinný, ale také šetrný. Tak proč prát v chemikáliích?