ÚSKALÍ LÁSKY – Jane Austenová

Soubor povídek z útlého věku Jane Austenové nijak výrazně nezaostává za jejími známějšími díly, jako je Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit. Nutno však brát v potaz, že se jedná o její raná díla, která nedosahují takové dokonalosti jako její pozdější romány.

Už zde je však možné rozpoznat její typický styl psaní plný ironie, humoru a romance. Jedná se však spíše o první krůčky spisovatelky, většinou jsou to nedokončené příběhy, některé psané formou dopisů. Zalíbení zde najdou především fanoušci Jane Austenové, ale i ti, kteří ještě od ní žádnou knihu nečetli, určitě shledají její nevšední a provokativní styl psaní za zajímavý.

NEDOKONČENÉ ROMÁNY
Spisovatelka čtenáři umožňuje nahlédnout do mravů a zvyků osmnáctého století, ve kterém žila a pomáhá mu představit si celkovou společenskou atmosféru. Ukazuje hrdinky, které jsou marnivé, povrchní a celkově se nemohou pyšnit hezkými vlastnostmi. Nedokončené romány jsou většinou vyprávěné z více pohledů, a to je činí zajímavými. Čtenáři však mohou zažít zklamání, protože příběhy nejsou dopsané, a tak jsou ochuzeni o konec. Ten si ale každý správný čtenář dokáže sám domyslet, ať je jakýkoliv. Jedná se o náčrty a ochutnávky počátků spisovatelské tvorby mladé dívky. Úskalí lásky obsahuje povídky Na hradě Lesley, Dějiny Anglie, Tři sestry, Catharine neboli Altánek a Hrstka dopisů.

PSALA POD PSEUDONYMEM
Austenová je pokládána za zakladatelku moderního rodinného románu v anglické literatuře. Zpočátku psala pouze pro svou rodinu, později vydávala rozsáhlejší díla, která ale vycházela anonymně. Nikdy se nevdala, a tak se mohla plně věnovat svému psaní. Po její smrti pak díla vyšla s jejím pravým jménem.