Zažijte teplo domova s krbem v bytě

Mít krb je možné pouze na chatě nebo v domě. Věta, která je už dávno minulostí. Pokud rádi trávíte večery u ohně, nebo si jen chcete doma vytvořit příjemné prostředí, mít krb v bytě dnes není žádný problém. Volit můžete mezi krbem s krbovou vložkou, plynovým krbem, bio krbem nebo elektrickým, který však oheň pouze imituje. V každém případě je doporučeno přizvat na radu odborníka, který vám s výběrem pomůže.

Pokud se rozhodnete si krb pořídit, je třeba si dopředu rozmyslet hned několik věcí. Nabídka krbů je totiž obrovská. Rozdíl například najdete i v samotných krbových vložkách. Dělí se podle svých vlastností, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Po vystavění krbu práce nekončí. Důležité je používat doporučené palivo a některé krby i pravidelně čistit.

KRB VERSUS KRBOVÁ KAMNA
Rozdíl mezi kamny a krbem není jen ve vzhledu. Kamna více pracují s teplem a předávají ho do keramických tahů, zatímco krby předávají teplo cirkulací kolem krbové vložky. „Krbová kamna jsou buď volně stojící kamna, nebo zavěšená. V zásadě jsou vyrobená jako hotový výrobek bez nutnosti jakýchkoliv dodatečných úprav,“ vysvětluje odborník přes kamna a krby Michal Zaťko. „Krb nebo krbová vložka je polotovar, který se musí obezdít nebo stavebně začlenit do stavební konstrukce,“ dodává Zaťko.

PŘIZVĚTE RADĚJI ODBORNÍKA
Na webových stránkách firmy STORMS Trade, která se krbům věnuje, radí si nejdříve ujasnit, co od krbu očekáváte. Dobré je se dopředu rozmyslet, jestli se chcete zaměřit na ekonomickou stránku, nebo vám spíš záleží na designu, či usilujete o spojení obou. Na řadu přichází zvážení, co je možné ve vašem bytě zrealizovat – hodnotíte vaše stavebně-technické možnosti. Následuje výběr technologie a konkrétního krbu. Nejlepší je tak si přizvat odborníka, který vám poradí a případně upozorní na možné problémy. Stejně vám odborník pomůže i při samotné stavbě. Stavba krbu totiž obnáší množství odborných úkonů. Zahrnuje výběr správného spotřebiče, technologie, vytvoření designu, volbu materiálů, technický propočet a především odbornou montáž. Při ní nesmíme zapomínat na bezpečnost. Samotná montáž je totiž zárukou bezpečnosti a funkčnosti krbu. Pokud se rozhodnete pro odborníka, dopředu si však prověřte jeho skutečné kvality.

KRBOVÉ VLOŽKY
Z krbů je možné volit otevřený krb nebo krbovou vložku. Otevřený krb se však do bytu nehodí, je spíše vhodný pro venkovské prostředí. Jde z něj totiž prach a kouř. Větší je i riziko požáru, v jeho okolí by neměly být žádné hořlavé materiály. Do bytu si však můžete pořídit krbovou vložku pro příjemné večerní posezení. Krbové vložky se od sebe liší designem i technologiemi, kterými jsou vybaveny. Dalším rozdílem je pak jejich provoz, ekonomičnost, bezpečnost a ekologické aspekty. Tedy, kolik paliva krb spotřebuje a jaké teplo vydává, záleží na typu krbové vložky. U některých lze například vybírat popel, i když se topí. Oheň v krbových vložkách nás zahřeje víc než otevřený krb, protože krbové vložky jsou až o sedmdesát procent účinnější a vytvářejí více tepla. Nejznámější dělení krbových vložek je dle materiálu. Dělí se na ocelové, kombinované a celolitinové. Rozdíl najdete nejenom ve vlastnostech, ale i v ceně. Ocelová je daleko levnější než litinová. Litinová je známá svou dlouhou životností, je odolná proti prohoření, ale křehká. Obecně se dlouho nahřívá, ale po uhasnutí ohně ještě dlouho vydává teplo. Ocelová je pružnější a dobře snáší teplotní šoky. Nevydrží z ní ale po uhasnutí ohně tak dlouho sálat teplo.

ČÍM ZATOPIT?
Volba paliva je velmi důležitá. Doporučuje se užívat suché tvrdé dřevo. „V krbu se topí v drtivé většině čistým dřevem nebo dřevěnými briketami. Velmi záleží na vlhkosti paliva. U dřeva je dobrá vlhkost do 18 %, brikety bývají od 5 % do 8 % vlhkosti. V kvalitním krbu je dobré topit tvrdým dřevem nebo briketami z tvrdých dřev,“ upozorňuje Zaťko. Pokud použijeme nevhodné palivo, mohou se objevit potíže – riziko zanesení komínu, změna technických parametrů, špinavé sklo nebo poškození krbové vložky. Dřevo je pak při plném přísunu vzduchu schopno hořet viditelným plamenem asi jeden a čtvrt hodiny. Pokud se řídí přívod vzduchu, je možné dobu prodloužit. Viditelný plamen však nepřekročí dvě hodiny bez přiložení. Některá zařízení však udrží v topeništi žár i několik hodin.

PLYNOVÉ KRBY
Na webových stránkách Koumák.cz popisují mimo jiné i krby plynové, bio a elektrické. Výhodou plynového krbu je nenáročnost provozu, přesná regulace teploty, kterou můžete ovládat dálkovým zařízením a čistota. Nemusíte ho totiž čistit od popela. Levnější je i jeho instalace. Hodí se do míst, kde není možné zatápět pevným palivem. Oheň se pak velmi podobá klasickému ohni v krbech. Opravdová polena nepoužíváte, ale je možné si dokoupit jeho imitace. Plynové krby pak slouží jako doplňkové topidlo širšího topného systému. I plynový krb musí mít zajištěn odvod spalin pomocí komína.

BIO KRBY
Bio krby jsou ekologickým typem krbů, při kterém se nevytváří žádné spaliny, které by bylo zapotřebí odvádět. Jedná se tak o krb bez komína. Při hoření se vytváří vodní pára a oxid uhličitý. V menších prostorech je však zapotřebí jednou začas pokoj vyvětrat, aby nevznikl pocit vydýchané místnosti. Pokoj, kde je bio krb umístěn, by měl být dobře větratelný a nemělo by se při jeho používání v místnosti spát. Slouží spíše k doplnění interiéru než k vytápění místnosti. Bio krby mohou vypadat jako klasické krbové vložky nebo jako otevřené krby. Palivem je speciálně vyrobený bio alkohol nebo denaturovaný 96% líh (ethanol). Protože se netopí klasickými polínky, je možné dokoupit keramická.

ELEKTRICKÉ KRBY
Pokud bydlíte v bytě, kde se s komínem nikdy nepočítalo, nezoufejte. Můžete si koupit elektrický krb, takzvaný krb bez ohně. Vhodné jsou, i pokud si nemůžete klasický krb z finančních důvodů dovolit. V elektrických krbech jsou veškeré plameny imitace. V ohništi jsou zapojeny žárovky nebo led lampy, které společně s umělými poleny napodobují oheň. Vytvořené teplo rozvádí po pokoji pomocí zabudovaného ventilátoru. Nevýhodou však je, že jím příliš byt nevytopíte. Konstrukce je prostorově nenáročná, potřeba je jen připojení na elektrické vedení. Provoz je čistotný a nemusíte skladovat žádné palivo. Ovládat je ho možné na dálkové ovládání.